Հայաստանում կհիմնվի Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակ
11:32, 22 Փետրվար, 2012ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կհիմնվի Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքէջը, «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Եվրոպայի խորհրդի միջև Երևանում ԵԽ-ի գրասենյակի և դրա իրավական կարգավիճակի մասին» փոխըմբռնման հուշագրի կնքման հարցն ընդգրկված է գործադիրի փետրվարի 23-ի նիստի օրակարգում:
Փաստաթղթի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ՀՀ-ում ԵԽ-ի գրասենյակի հիմնումը պայմանավորված է անդամ-երկրներում ԵԽ ներկայության ապահովման վերաբերյալ Նախարարների Կոմիտեի «Եվրոպայի Խորհրդի գրասենյակների կարգավիճակի մասին» 2010 թվականի հուլիսի 7-ին ընդունված որոշմամբ:
Գրասենյակը գալիս է փոխարինելու 2002 թվականից Հայաստանում գործող ԵԽ տեղեկատվական գրասենյակին և 2003 թվականից գործող ԵԽ Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչի ինստիտուտին:
Կարեւորելով ՀՀ-ԵԽ համագործակցությունը և հաշվի առնելով, որ երկկողմ Գործողությունների ծրագրի և համագործակցության այլ միջոցառումների ու նախագծերի բանակցման և իրականացման գործում ԵԽ գրասենյակն ունենալու է զգալի դերակատարում' Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը նպատակահարմար է համարում Երևանում ԵԽ գրասենյակի հիմնումը և դրա վերաբերյալ Փոխմըբռնման Հուշագրի ստորագրումը:
ԵԽ գրասենյակների ստեղծումը նաև տրամաբանական արդյունքն է ԵԽ Գլխավոր քարտուղարի կողմից նախաձեռնված ԵԽ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացի, որի նպատակն է առավել արդյունավետ դարձնել թե՛ ԵԽ կառույցների գործունեությունը, և թե՛ ԵԽ ներկայությունը անդամ-երկրներում:

Council of Europe Office to open in Yerevan
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Office of the Council of Europe will open in Yerevan. Citing Armenian Government website, Armenpress reports that the issue of signing of the Memorandum of Understanding on legal status of Council of Europe Yerevan Office between the Armenian government and the Council of Europe is included in the February 23 agenda of the cabinet sitting.
The office comes to replace the CoE Information Office opened in Armenia since 2002 and the CoE General's Special Representative's institute existing since 2003.
Stressing the importance of cooperation between Armenia and the Council of Europe and considering the CoE role in Action plan and other programs, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia finds the establishment of CoE office and the signing of the Memorandum important.
The opening of the office is also the logical result of the institutional reform process initiated by the Secretary General which aims to make the functioning of CoE institutions and its presence in member countries more effective.