Հայաստանում կհիմնվի Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակ
11:32, 22 Փետրվար, 2012ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կհիմնվի Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքէջը, «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Եվրոպայի խորհրդի միջև Երևանում ԵԽ-ի գրասենյակի և դրա իրավական կարգավիճակի մասին» փոխըմբռնման հուշագրի կնքման հարցն ընդգրկված է գործադիրի փետրվարի 23-ի նիստի օրակարգում:
Փաստաթղթի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ՀՀ-ում ԵԽ-ի գրասենյակի հիմնումը պայմանավորված է անդամ-երկրներում ԵԽ ներկայության ապահովման վերաբերյալ Նախարարների Կոմիտեի «Եվրոպայի Խորհրդի գրասենյակների կարգավիճակի մասին» 2010 թվականի հուլիսի 7-ին ընդունված որոշմամբ:
Գրասենյակը գալիս է փոխարինելու 2002 թվականից Հայաստանում գործող ԵԽ տեղեկատվական գրասենյակին և 2003 թվականից գործող ԵԽ Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչի ինստիտուտին:
Կարեւորելով ՀՀ-ԵԽ համագործակցությունը և հաշվի առնելով, որ երկկողմ Գործողությունների ծրագրի և համագործակցության այլ միջոցառումների ու նախագծերի բանակցման և իրականացման գործում ԵԽ գրասենյակն ունենալու է զգալի դերակատարում' Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը նպատակահարմար է համարում Երևանում ԵԽ գրասենյակի հիմնումը և դրա վերաբերյալ Փոխմըբռնման Հուշագրի ստորագրումը:
ԵԽ գրասենյակների ստեղծումը նաև տրամաբանական արդյունքն է ԵԽ Գլխավոր քարտուղարի կողմից նախաձեռնված ԵԽ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացի, որի նպատակն է առավել արդյունավետ դարձնել թե՛ ԵԽ կառույցների գործունեությունը, և թե՛ ԵԽ ներկայությունը անդամ-երկրներում:

В Ереване откроется офис Совета Европы
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт правительства, вопрос заключения меморандума о взаимопонимании «Между правительством Армении и Советом Европы относительно создания в Ереване офиса СЕ и его правового статуса» включен в повестку заседания правительства 23 февраля.
В обосновании документа отмечается, что создание офиса СЕ в Армении обусловлено решением Комитета министров «О статусе офисов Совета Европы», принятом 7 июля 2010 г. с целью обеспечения присутствия СЕ в странах-членах Евросовета.
Офис СЕ призван заменить действующий в Армении с 2002 г. информационный офис СЕ и с 2003 г. – институт спецпредставителя генерального секретаря СЕ.
С учетом важности сотрудничества Армения-Совет Европы и заметной роли офиса СЕ в обсуждении и реализации двусторонней Программы действий и других мероприятий сотрудничества, МИД Армении считает целесообразным создание офиса СЕ в Ереване  и подписание сответствующего Меморандума о взаимопонимании.
Создание офисов СЕ также является логическим результатом инициированного генсеком СЕ процесса институциональных реформ, цель которого повысить эффективность деятельности структур СЕ и присутствие СЕ в странах-членах Совета Европы.