ՄԹ-ն շնորհավորել է Փաշինյանին ընտրություններում հաղթանակի առթիվ և վերահաստատել է աջակցությունը Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդմանը
Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունում (ԵԱՀԿ) Մեծ Բրիտանիայի պատվիրակության ղեկավարի տեղակալ Ջեյմս Ֆորդն անդրադարձել է Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նա ողջունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի նախնական եզրակացությունն առ այն, որ Հայաստանում հունիսի 7-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները եղել են կանոնակարգված և կազմակերպվել են պրոֆեսիոնալ կերպով։
Այս մասին հաղորդագրություն է հրապարակել Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Նշվում է, որ Ջեյմս Ֆորդը շնորհավորել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ընտրություններում արձանագրած հաղթանակի առթիվ և հաստատել է Մեծ Բրիտանիայի աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական դիմադրողականության ամրապնդմանը։
«Շնորհակալ եմ մեր հայ գործընկերներին Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ ներկայացված տեղեկությունների համար։
Միացյալ Թագավորությունը ողջունում է ԺՀՄԻԳ-ի նախնական եզրակացությունները, որոնցում նշվում է, որ ընտրություններն անցել են կանոնակարգված և կազմակերպվել են պրոֆեսիոնալ կերպով, իսկ քվեարկությունն ընդհանուր առմամբ անցել է հարթ բոլոր ընտրական տեղամասերում։
Մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքը՝ ընտրությունների կազմակերպման առումով և շնորհավորում ենք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հաղթանակի առթիվ։
Մեծ Բրիտանիան բարձր է գնահատում ԺՀՄԻԳ-ի կարևոր դերը ընտրական գործընթացների վերաբերյալ անկախ գնահատական տրամադրելու առումով և հպարտ է նրանով, որ 42 պետություններից մեկն է, որ դիտորդների է ուղարկել Հայաստան՝ առաքելության կազմում։ Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ Հայաստանին աջակցելուն՝ երկրի ժողովրդավարական դիմադրողականությունն ամրապնդելու հարցում և հավատում ենք, որ իշխանությունները կառուցողական մոտեցում կունենան ԺՀՄԻԳ-ի բարձրացրած հարցերին լուծում տալու հարցում՝ ապագայում ընտրությունների թափանցիկությունն ամրապնդելու համար։ Մեծ Բրիտանիան հույս ունի համագործակցել Հայաստանի՝ ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված կառավարության հետ՝ կյանքի կոչելու մեր ռազմավարական գործընկերությունը, ամրապնդելու տարածաշրջանային կայունությունը և զարգացնելու եվրոպական գործընկերների հետ ավելի սերտ հարաբերությունները»,- ասել է նա։

Великобритания поздравила Пашиняна с победой на выборах и подтвердила поддержку укреплению демократической устойчивости Армении
Заместитель главы делегации Великобритании в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Джеймс Форд прокомментировал парламентские выборы, состоявшиеся в Армении 7 июня.
Как сообщает «Арменпресс», он приветствовал предварительный вывод ОБСЕ/БДИПЧ о том, что парламентские выборы, состоявшиеся в Армении 7 июня, прошли упорядоченно и были профессионально организованными.
Сообщение об этом расространил МИД Великобритании.
Отмечается, что Джеймс Форд поздравил премьер-министра Армении Никола Пашиняна с победой на выборах и подтвердил поддержку Великобританией укрепления демократической устойчивости Армении.
«Я благодарен нашим армянским коллегам за предоставленную информацию о результатах парламентских выборов в Армении.
Соединенное Королевство приветствует предварительные выводы БДИПЧ, в которых говорится, что выборы были организованы упорядоченно и профессионально, а голосование в целом прошло гладко на всех избирательных участках.
Мы высоко оцениваем работу Центральной избирательной комиссии Армении по организации выборов и поздравляем премьер-министра Никола Пашиняна с победой.
Соединенное Королевство признает важную роль, которую сыграла БДИПЧ в предоставлении независимой оценки избирательного процесса, и гордится тем, что является одной из 42 стран, направивших наблюдателей в Армению. Мы по-прежнему привержены поддержке Армении в укреплении ее демократической устойчивости и верим, что власти займут конструктивный подход к решению проблем, поднятых БДИПЧ, для повышения прозрачности будущих выборов. Соединенное Королевство рассчитывает на сотрудничество с демократически избранным правительством Армении для реализации нашего стратегического партнерства, укрепления региональной стабильности и развития более тесных отношений с нашими европейскими партнерами», — сказал он.