საუდის არაბეთის ტახტის მემკვიდრე აშშ-ის სახელმწიფო მდივანს შეხვდა
საუდის არაბეთის ტახტის მემკვიდრე, პრინცი მოჰამედ ბინ სალმან ალ საუდი, აშშ-ის სახელმწიფო მდივან მარკო რუბიოს შეხვდა, რომელიც ჯიდდაში უკრაინული დელეგაციის წარმომადგენლებთან მოლაპარაკებების გასამართად ჩავიდა. როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ საუდის არაბეთის პრესის სააგენტო (SPA) იტყობინება.
ტახტის მემკვიდრემ და სახელმწიფო მდივანმა განიხილეს ორმხრივი ურთიერთობების გაძლიერების შესაძლებლობები, ასევე ის ძალისხმევა, რომელიც საერთაშორისო და რეგიონული უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად ხორციელდება.
საუდის არაბეთში ამერიკული და უკრაინული დელეგაციების მოლაპარაკებები 11 მარტს გაიმართება.
საუდის არაბეთში გამგზავრებისას, რუბიომ ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი იმედს გამოთქვამს, რომ რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტი დიპლომატიური გზით მოგვარდება და ახალი ანტირუსული სანქციები საჭირო არ იქნება.
რუბიომ ასევე აღნიშნა, რომ კიევისათვის დახმარების მიწოდების განახლება ჯიდდაში მოლაპარაკებების შედეგებზე იქნება დამოკიდებული. მისივე თქმით, აშშ-ს სურს დარწმუნდეს, რომ უკრაინა მშვიდობიანი მოლაპარაკებებით არის დაინტერესებული.

Кронпринц Саудовской Аравии встретился с госсекретарем США
Кронпринц Саудовской Аравии Мухаммед бин Салман Аль Сауд встретился с государственным секретарем США Марко Рубио, который прибыл в Джидду для проведения переговоров с украинской делегацией. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Саудовское агентство печати (SPA).
Наследный принц и госсекретарь рассмотрели возможности укрепления двусторонних отношений, а также обсудили усилия по достижению международной и региональной безопасности.
Переговоры между американской и украинской делегациями в Саудовской Аравии состоятся 11 марта.
По пути в Саудовскую Аравию Рубио сообщил журналистам, что президент США Дональд Трамп надеется, что российско-украинский конфликт будет решен дипломатическим путем и что новые антироссийские санкции не потребуются.
Рубио также заявил, что возобновление поставок помощи Киеву будет зависеть от исхода переговоров в Джидде. Он отметил, что США необходимо убедиться, что Украина заинтересована в мирных переговорах.