Ազգային ժողովի առաջիկա ընտրությունների համատեքստում բարեգործության անվան տակ աջակցություն տրամադրելու դեպքով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեից։
Ըստ հաղորդագրության՝ ՀՀ նախագահի հրամանագրի՝ 2026 թվականի փետրվարի 7-ին ուժի մեջ մտնելուց հետո, երբ գործում է բարեգործության իրականացման օրենսդրական արգելքը, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամը՝ այլ անձի օժանդակությամբ, 2026 թվականի մարտ ամսվա ընթացքում տարբեր բնակիչների նկատմամբ իրականացրել է աջակցություն։
Մասնավորապես՝ մեկ դեպքում անհատույց տրամադրվել է դրամական միջոց, իսկ մեկ այլ դեպքում արտոնյալ պայմանով խոստացվել է ծառայության մատուցում։
«Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել երկու անձի նկատմամբ, ովքեր ձերբակալվել են»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն հորդորում է զերծ մնալ ընտրական գործընթացների ընթացքում բարեգործության վերաբերյալ օրենսդրական արգելքը խախտելուց, իսկ քաղաքացիներին կոչ է անում չներգրավվել ընտրական հանցագործությունների կամ դրանց հետ առնչվող կասկածելի գործողությունների մեջ։
Ավելի վաղ լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Գոհար Ղումաշյանը բերման է ենթարկվել։

Член партии «Сильная Армения» задержана по делу о предоставлении в предвыборный период помощи под видом благотворительности
По факту предоставления помощи под видом благотворительности в контексте предстоящих выборов в Национальное Собрание инициировано уголовное производство.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Антикоррупционного комитета, после вступления в силу 7 февраля 2026 года указа президента, когда начинает действовать законодательный запрет на осуществление благотворительности, член партии «Сильная Армения» при содействии другого лица в течение марта 2026 года оказывал помощь различным жителям.
В частности, в одном случае были безвозмездно предоставлены денежные средства, а в другом — обещано оказание услуги на льготных условиях.
По данному факту инициировано уголовное производство по соответствующей статье Уголовного кодекса, возбуждено публичное уголовное преследование в отношении двух лиц, которые задержаны.
Антикоррупционный комитет призывает воздерживаться от нарушения законодательного запрета на благотворительность в ходе избирательных процессов, а граждан призывает не вовлекаться в избирательные преступления или связанные с ними подозрительные действия.