Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հորդանանի արտաքին գործերի եւ միգրացիայի նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 3-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության արտաքին գործերի եւ միգրացիայի նախարար Այման Սաֆադիին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից:
Աժ նախագահը, ողջունելով հյուրին, վստահություն է հայտնել, որ նրա այցը կնպաստի երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը: Արարատ Միրզոյանն իր ողջույններն է փոխանցել նաեւ Հորդանանի խորհրդարանի երկու պալատների նախագահներին եւ տեղեկացրել, որ Հորդանանի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը վերջերս նամակով առաջարկել էր Հայաստանի կրթական ծրագրի շրջանակներում ավելացնել մեր երկրի բուհերում սովորող հորդանանցի ուսանողների քանակը եւ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության հետ այս հարցին սիրով դրական լուծում է տրվել: ԱԺ նախագահը նշել է, որ ուսանողների փոխանակման այս ծրագիրը հրաշալի հնարավորություն է՝ երկու երկրների հարաբերությունները զարգացնելու եւ մեր ժողովուրդներին ծանոթացնելու մեր մշակույթին: Նա նաեւ շեշտել է, որ Հայաստանն ու Հորդանանը չպետք է բավարարվեն այս կրթական ծրագրերով, դրանք, իհարկե, պետք է զարգացնել եւ ընդլայնել, բայց կան բազմաթիվ այլ ոլորտներ եւս, որտեղ երկու երկրներն ունեն հարաբերությունների զարգացման մեծ պոտենցիալ: Արարատ Միրզոյանը, խոսելով միջխորհրդարանական համագործակցության մասին, նշել է, որ երկու երկրների խորհրդարաններն ունեն բարեկամական խմբեր, ինչը խորհրդարանական հարաբերությունները զարգացնելու շատ լավ հարթակ է, թեեւ առայժմ փոխայցեր չեն եղել: Աժ նախագահը վերահաստատել է ՀՀ Ազգային ժողովի հրավերը հորդանանցի պատգամավորներին՝ այցելելու Հայաստան: Նա խոսել է նաեւ Հայաստանի համար զգայուն հարցերի մասին. անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ Արարատ Միրզոյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանի իշխանությունները հավատարիմ են խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով խնդրի լուծմանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նաեւ շեշտել է, որ բոլոր մյուս երկրների դիրքորոշումները, բանաձեւերը, որոնք կարող են ընդունվել այս կամ այն հարթակում, պետք է լինեն առավելագույնս հավասարակշռված, հակառակ դեպքում կարող է խաթարվել ներկայիս փխրուն, հարաբերական խաղաղությունը:
Այման Սաֆադին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ նշել, որ Հայաստանում է՝ երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման համար: Նա ընդգծել է, որ Հորդանանն ու Հայաստանն իսկապես հարաբերությունների զարգացման մեծ պոտենցիալ ունեն եւ առանձանցրել է հատկապես մի քանի ոլորտներ՝ ագրոբիզնեսը, զբոսաշրջությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, նաեւ խոսել է ուղիղ չվերթներ բացելու եւ բյուջետային ավիաընկերությունների մասին: Նա հայտնել է, որ այժմ Հայաստանում սովորում Է հորդանանցի 120 ուսանող եւ վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրները մշակութային լավ հարաբերություններ կկառուցեն: Այման Սաֆադին տեղեկացրել է, որ Արարատ Միրզոյանին Հորդանան այցելելու հրավեր կուղարկվի, իսկ առաջիկայում սպասվում է Հորդանանի թագավորի այցը Հայաստան:

Armenian Speaker of Parliament receives Jordanian Minister of Foreign Affairs and Expatriates
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Ararat Mirzoyan received today Ayman Safadi, the Minister of Foreign Affairs and Expatriates of the Hashemite Kingdom of Jordan who arrived in Armenia on an official visit, the Parliament told Armenpress.
Welcoming the guest the Speaker expressed confidence that his visit would promote the development of the two countries’ relations. Ararat Mirzoyan also conveyed his greetings to the Presidents of the two Chambers of the Parliament of Jordan and informed that the Speaker of the House of Representatives of Jordan recently proposed by letter to increase the number of the Jordanian students studying in the higher educational institutions of our country in the frameworks of Armenia’s educational program and gladly gave positive solution to this issue with the Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sport. Speaker Mirzoyan has noted that this program of the exchange of students is a wonderful opportunity for developing the relations between the two countries and for familiarizing our peoples to our culture. He has also stressed that Armenia and Jordan should not be pleased with these educational programs, they, certainly must be developed and expanded, but there other numerous spheres too, where the two countries have great potential of development of relations. Speaking about the inter-parliamentary cooperation Ararat Mirzoyan has noted that the parliaments of the two countries have Friendship Groups which is a very good platform for developing the parliamentary relations, though there have not been mutual visits by now. The Parliament Speaker reaffirmed the invitation of the Parliament to the Jordanian MPs to visit Armenia. He also talked about sensitive items for Armenia, touching upon Nagorno Karabakh problem Ararat Mirzoyan has assured that the authorities of Armenia are faithful to the solution of the problem through peaceful negotiations. The Speaker also emphasized that the positions, resolutions of all other countries which can be accepted on this or other platform, should be at best balanced, otherwise the current flexible, relative peace could be damaged.
Ayman Safadi has thanked for the reception and has noted that he is in Armenia for the development of the two countries’ relations. He has underlined that Jordan and Armenia have genuinely great potential of the development of relations and singled out especially several spheres: agro-business, tourism, information technologies, also talked about opening direct flights and budgetary avian companies. He has informed that now 120 Jordanian students study in Armenia and expressed confidence that the two countries will build good cultural relations. Ayman Safadi has informed that an invitation will be sent to Ararat Mirzoyan for visiting Jordan, and in the near future the visit of the King of Jordan to Armenia is expected.