Նուրլան Նիգմատուլինը Արարատ Միրզոյանին պաշտոնական այցով հրավիրել է Ղազախստան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 4-ին հանդիպել է աշխատանքային այցով եւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի միջոցառումների շրջանակում Հայաստանում գտնվող Ղազախստանի Հանրապետության Մաժիլիսի նախագահ Նուրլան Նիգմատուլինի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից:
Արարատ Միրզոյանը, ողջունելով հյուրին, արձանագրել է, որ Հայաստանն ու Ղազախստանը վերջին շրջանում հաջողությամբ զարգացնում են համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում եւ ընդգծել է, որ երկկողմ հարաբերություններում Հայաստանը կարեւոր տեղ է հատկացնում միջխորհրդարանական համագործակցությանը: Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը արժեւորում է համագործակցության զարգացումը միջազգային խորհրդարանական տարբեր կառույցներում: Նա նաեւ ընդգծել է, որ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովն իր գոյության ընթացքում արդյունավետ հարթակ է դարձել կոլեկտիվ անվտանգության ոլորտում համագործակցության պայմանագրաիրավական դաշտի զարգացման եւ կատարելագործման համար` վստահություն հայտնելով, որ երկու երկրները կշարունակեն ջանքեր գործադրել` խնդիրներին լուծումներ գտնելու ուղղությամբ:
Նուրլան Նիգմատուլինը բարձր է գնահատել Ղազախստանի հայ համայնքի դերը, որը մեծ ներդրում ունի իրենց երկրի տնտեսության, մշակույթի մեջ: Նա նշել է, որ սա իր առաջին այցն է Երեւան, տպավորված է ջերմ ընդունելությամբ եւ ցանկանում է շրջել Երեւանում, ծանոթանալ տեսարժան վայրերին: Ղազախստանի խորհրդարանի նախագահն ասել է, որ երկու երկրները պետք է ամրապնդեն համագործակցությունը միջազգային հարթակներում եւս եւ կարեւորել է ինչպես պաշտոնական ձեւաչափով համագործակցությունը, այնպես էլ` միջանձնային: Նուրլան Նիգմատուլինը վերահաստատել է նախկինում արած հրավերը եւ Արարատ Միրզոյանին պաշտոնական այցով հրավիրել Ղազախստան:

Нурлан Нигматулин пригласил Арарата Мирзояна с официальным визитом в Казахстан
4 ноября председатель НС А. Мирзоян встретился с председателем Мажилиса Республики Казахстан Нурланом Нигматулиным, находящимся в Армении с рабочим визитом в рамках мероприятий ПА ОДКБ. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
Арарат Мирзоян, приветствуя гостя, констатировал, что Армения и Казахстан в последнее время успешно развивают сотрудничество в различных сферах и подчеркнул, что в двусторонних отношениях Армения отводит важное место и межпарламентскому сотрудничеству. Глава парламента отметил, что НС РА ценит развитие сотрудничества и в различных международных парламентских структурах. Он также подчеркнул, что Парламентская ассамблея ОДКБ за время своего существования стала эффективной платформой для развития и совершенствования договорно-правового поля сотрудничества в сфере коллективной безопасности, выразил уверенность, что обе страны продолжат прилагать усилия для поиска путей разрешения проблем.
Нурлан Нигматуллин высоко оценил роль армянской общины Казахстана, которая внесла большой вклад в экономику и культуру страны. Он отметил, что это его первый визит в Ереван. Он впечатлен теплым приемом и хочет пройтись по Еревану, познакомиться с его достопримечательностями. Председатель Парламента Казахстана сказал, что обе страны должны укреплять сотрудничество и на международных площадках и подчеркнул важность сотрудничества, как в официальном формате, так и в межличностном. Нурлан Нигматулин подтвердил ранее сделанное приглашение и вновь пригласил Арарата Мирзояна с официальным визитом в Казахстан.