Կառավարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի ինովացիոն զարգացմանը նվիրված հանդիպում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ հոկտեմբերի 17-ին կառավարությունում տեղի է ունեցել դոնոր-համակարգման հանդիպում, որի նպատակն էր ընդգծել Հայաստանի տնտեսության զարգացման վրա գիտության և ինովացիաների ազդեցության հնարավորությունները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, հանդիպմանը ներկա էին պետական կառույցների, դեսպանությունների, միջազգային կազմակերպությունների, «Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամ»-ի (FAST) և մասնավոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքում Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը հանձնառու է Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիական երկիր դարձնելուն և այդ նպատակով ներդրումային բարենպաստ միջավայր և առաջադեմ ինովացիոն էկոհամակարգ ձևավորելուն: Նա հավելել է, որ կառավարությունը նպատակ ունի այնպիսի նախապայմաններ ստեղծել, որ Հայաստանը պատրաստ լինի կլանել առաջադեմ գլոբալ գիտելիքը, տնտեսությունն ի վիճակի լինի տեղափոխվել տեխնոլոգիական հաջորդ մակարդակ, ինչի շնորհիվ երկիրը կդառնա բարձր տեխնոլոգիական ապրանքներ ու ծառայություններ արտադրող ու արտահանող երկիր:
Դոնոր-համակարգման հանդիպմանը քննարկվել է կառավարության համար առանցքային նշանակություն ունեցող ծրագիր, որն իրագործվելու է «Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամ»-ի հետ փոխգործակցությամբ: Ծրագրի նպատակն է խթանել տարածաշրջանում նորարարության, գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացումը։
Նախագծի իրագործումը մեծ նշանակություն կունենա Հայաստանի ռազմավարական զարգացման համար՝ ազգային անվտանգության, գիտության և կրթության ու գյուղատնտեսության ոլորտների առաջխաղացման տեսանկյունից: Կառավարության ու «FAST»-ի կողմից իրագործվող այս ծրագիրը գտնվում է մշակման փուլում:
Հանդիպման նպատակն էր նաև ներգրավել միջազգային հանրությանը նախագծի մրցունակությունն ապահովելու գործում:

В правительстве состоялась встреча, посвященная инновационному развитию Армении
Под председательством вице-премьера РА Тиграна Авиняна 17 октября в правительстве состоялась встреча по донор-координации, цель которой - подчеркнуть возможности влияния науки и инноваций на развитие экономики Армении. Как сообщили «Арменпресс» в офисе вице-премьера Армении Тиграна Авиняна, на встрече присутствовали представители государственных структур, посольств, международных организаций, Фонда науки и технологий Армении (FAST) и частных компаний.
В ходе встречи Тигран Авинян подчеркнул, что правительство привержено превращению Армении в высокотехнологичную страну и формированию с этой целью благоприятной инвестиционной среды и прогрессивной инновационной экосистемы. Он добавил, что правительство намерено создать такие условия, чтобы Армения была готова поглощать передовые глобальные знания, экономика была бы в состоянии перейти на следующий технологический уровень, благодаря чему страна станет страной - производителем и экспортером высокотехнологичных товаров и услуг.
На встрече по донор-координации была обсуждена программа, имеющая ключевое значение для правительства, которая будет реализована во взаимодействии с Фондом науки и технологий Армении. Цель программы - стимулирование развития инноваций, науки и технологий в регионе.
Реализация проекта будет иметь большое значение для стратегического развития Армении с точки зрения продвижения сфер национальной безопасности, науки и образования и сельского хозяйства. Программа, реализуемая правительством и Фондом науки и технологий Армении (FAST), пока находится в стадии разработки.
Целью встречи было также привлечение международного сообщества к обеспечению конкурентоспособности проекта.