Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունը բոլորիս առաջնահերթությունն է. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության հռչակման օրվա առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Արցախի Հանրապետության հպա՛րտ քաղաքացիներ,
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ Արցախի Հանրապետության հռչակման օրվա առթիվ:
Այս օրը պատմական է բոլորիս՝ Հայաստանի, Արցախի, Սփյուռքի, համայն հայության համար. 28 տարի առաջ այս օրն Արցախը հռչակվեց Հանրապետություն, փաստացի անկախանալով Խորհրդային Ադրբեջանից և բռնեց անկախ պետականության կերտման ուղին: Այդ ուղին լի էր փորձություններով և հաջողություններով, կորուստներով և ձեռքբերումներով, պատերազմներով և հաղթանակներով: Արցախյան ազատամարտը հայ ժողովրդի պատմության փայլուն էջերից է և մեր հավաքական հպարտության մարմնավորումը: Պատմական այդ օրվանից անցել է 28 տարի, և ազատ ու անկախ Արցախն այսօր կայացած քաղաքական և պատմական իրողություն է:
Հայ ժողովրդի հաղթանակների գրավականը մեր միասնությունն է, մեր միահամուռ ու անկոտրում կամքը՝ հանուն ազատության, հանուն անկախության, հանուն մեր ազգային ինքնության պահպանման ու զարգացման: Հենց այդպես են կերտվել մեր համազգային հաղթանակները: Հենց այդպիսի համաժողովրդական միասնության մարմնացում էր նաև թավշյա հեղափոխությունը, որի հիմքում պայքարն էր հանուն ավելի ազատ, ժողովրդավար ու զարգացող հայրենիքի։ Թավշյա հեղափոխության արժեքները համահայկական արժեքներ են, և այդ արժեքները շարունակաբար արմատավորվելու են ողջ հայության շրջանում՝ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում:
Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունը մեր բոլորիս առաջնահերթությունն է: Արցախի ճակատագիրը գտնվում է ողջ հայության ուշադրության կենտրոնում, և մենք շարունակելու ենք ջանքերը՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության համար մղված Արցախյան ազատամարտի արդյունքների պաշտպանության, խնդրի խաղաղ և արդարացի լուծման հասնելու ուղղությամբ։

Безопасность Армении и Арцаха - приоритет для всех нас: Никол Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Дня провозглашения Республики Арцах. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата премьер-министра Армении, в послании, в частности, говорится:
“Гордые граждане Республики Арцах”
Дорогие соотечественники, поздравляю с Днем провозглашения Республики Арцах!
Это исторический день для всех нас - Армении, Арцаха, Диаспоры, всего армянства. 28 лет назад в этот день Арцах был провозглашен Республикой, фактически получив независимость от Советского Азербайджана, и встал на путь создания независимой государственности. Этот путь был полон испытаний и успехов, потерь и достижений, войн и побед. Арцахская освободительная война - одна из блестящих страниц истории армянского народа и воплощение нашей коллективной гордости. С этого исторического дня прошло 28 лет, и сегодня свободный и независимый Арцах - состоявшаяся политическая и историческая реальность.
Залог побед армянского народа - наше единство, наша сплоченная и несгибаемая воля во имя свободы, независимости, во имя сохранения и развития нашей национальной идентичности. Именно так слагались наши общенациональные победы. Воплощением такого всенародного единства была и бархатная революция, в основе которой была борьба за более свободную, демократическую и развивающуюся родину. Ценности бархатной революции - общеармянские ценности, и эти ценности будут последовательно укореняться среди всего армянства - в Армении, и в Арцахе и в Диаспоре.
Безопасность Армении и Арцаха - наш общий приоритет. Судьба Арцаха находится в центре внимания всего армянства, и мы продолжим усилия по защите результатов Арцахской освободительной борьбы, направленных на самоопределение и безопасность народа Арцаха, достижению мирного и справедливого решения проблемы.