ԿԺԴՀ-ն կիբեռգրոհների միջոցով 2 մլրդ դոլար Է հափշտակել ռազմական ծրագրերի համար. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԺԴՀ-ն բանկերի եւ գաղտնարժույթների սակարանների վրա կիբեռգրոհների միջոցով շուրջ 2 միլիարդ դոլար Է հափշտակել զանգվածային ոչնչացման զենքի ստեղծման իր ծրագրերի ֆինանսավորման համար:
Օգոստոսի 5-ին այդ մասին հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համար անկախ փորձագետների պատրաստած զեկույցը:
«ԿԺԴՀ-ն կիբեռտարածությունն օգտագործել Է հնարամիտ գրոհների համար ֆինանսական հիմնարկություններից եւ գաղտնարժույթների սակարաններից միջոցների հափշտակման նպատակով՝ եկամուտ ստանալու համար»,- մեջբերում Է գործակալությունը փորձագետների հայտարարությունը: Զեկույցում նշվում Է, որ եղել Է առնվազն 35 նման գրոհ: Դրանցից տուժել Է առնվազն 17 երկիր: Reuters-ի տվյալներով՝ զեկույցում ասվում Է, որ հավաքված փողն օգտագործվել Է զանգվածային ոչնչացման զենքի ծրագրերի օժանդակման համար: Օգոստոսի 6-ին Կորեայի Հանրապետության շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեն հայտարարել Է, որ ԿԺԴՀ-ն արեւելյան ափից երկու չճանաչված արկերի արձակում Է իրականացրել Ճապոնական ծովի ուղղությամբ: Հարավկորեացի զինվորականների կարծիքով՝ Փհենյանը հերթական անգամ կատարել Է փոքր հեռահարության նոր բալիստիկ հրթիռների փորձարկում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Reuters: КНДР похитила с помощью кибератак $2 млрд для военных программ
КНДР похитила около $2 млрддля финансирования своих программ по созданию оружия массового поражения с помощью кибератак на банки и биржи криптовалют. Об этом в понедельник сообщило агентствоReutersсо ссылкой на доклад независимых экспертов для Совета Безопасности ООН.
"КНДР использовала киберпространство для изощренных атак с целью хищения средств из финансовых учреждений и бирж криптовалют для получения дохода", - цитирует агентство заявление экспертов. В докладе сообщается, что таких атак было не менее 35. От них пострадали по меньшей мере 17 стран,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По данным Reuters, в докладе сообщается, что собранные деньги были использованы для поддержки программ оружия массового поражения.
Во вторник Объединенный комитет начальников штабов Республики Корея объявил, что КНДР провела очередной запуск двух неопознанных снарядов с восточного побережья в сторону Японского моря. По мнению южнокорейский военных, Пхеньян в очередной раз провел испытание новых баллистических ракет малой дальности.