ԵԽ փորձագիտական խումբը կաջակցի Հայաստանի ազգային երիտասարդական ռազմավարության վերանայմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի երիտասարդական քաղաքականության խորհրդատվական առաքելության փորձագիտական խումբն այցելել է Հայաստանում: Այն կաջակցի ՀՀ իշխանություններին՝ ի դեմս ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, երիտասարդական պետական քաղաքականության իրավական դաշտի կատարելագործման հարցում: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից:
Առաքելությունը մասնավորապես կներկայացնի առաջարկություններ: Դրանք կվերաբերեն երիտասարդության հարցերի ոլորտում Եվրոպայի խորհրդի նորմերի և ստանդարտների հիման վրա Հայաստանի ազգային երիտասարդական ռազմավարության վերանայմանը:
Այդ նպատակով հուլիսի 16-ին տեղի է ունեցել հանդիպում-քննարկում Եվրոպայի խորհրդի փորձագիտական թիմի և ազգային երիտասարդական քաղաքականության մեջ ներգրավված շահագրգիռ կողմերի հետ: Մասնակցել են ՀՀ կառավարության, Ազգային ժողովի, տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, երիտասարդական և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Հանդիպմանը հրավիրվել էին նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության, Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի, ՄԱԿ-ի կառույցների հայաստանյան գրասենյակների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի հարցերի նախարարի տեղակալ Գևորգ Լոռեցյանը, շնորհակալություն հայտնելով ԵԽ փորձագիտական խմբին՝ ՀՀ իշխանություններին աջակցելու համար, նշել է, որ հանդիպումը միտված է ոլորտում առկա խնդիրների քննարկմանը և դրանց լուծման ուղիների մշակմանը: «Բոլորովին վերջերս ստանձնելով ոլորտի կառավարումը՝ միանգամից բացահայտեցի, թե որքան անելիքներ ունենք երիտասարդական քաղաքականության կատարելագործման առումով՝ հատկապես իրավական դաշտում: Երիտասարդների ներգրավվածությունն ակտիվ հասարակական-քաղաքական կյանքին մեր գերնպատակն է, և մեր ցանկությունն է ունենալ կրթված ու բանիմաց երիտասարդություն: Որպես նոր Հայաստանի ամենաերիտասարդ պետական պաշտոնյա՝ ինձ համար կրկնակի պատասխանատվություն է ստանձնել ոլորտի կառավարումը: Երիտասարդներն իրենց կարողությունները ցույց են տվել միշտ ու բոլոր հնարավոր մակարդակներում. այդ կարողությունների լավագույն ցուցադրումը եղավ նաև թավշա հեղափոխության ժամանակ երիտասարդական խմբերի ակտիվ ներգրավումը երկրում տիրող գործընթացներում»,-նշել է փոխնախարարը՝ հույս հայտնելով, որ շատ արագ հնարավոր կլինի կանոնակարգել ոլորտը, և ժամանակի հրամայական է՝ ունենալ երիտասարդության մասին առանձին օրենք և ռազմավարություն:
ԵԽ փորձագիտական խմբի կազմում ընդգրկված են Երիտասարդության հարցերի եվրոպական ղեկավար կոմիտեի, Երիտասարդության խորհրդատվական բյուրոյի, Երիտասարդական ֆորումի, ԵԽ քարտուղարության մեկական ներկայացուցիչ և եվրոպական երիտասարդական քաղաքականության պրոֆեսոր-գլխավոր զեկուցող:
Հուլիսի 17-ին նախատեսվում է այց Գյումրի, հանդիպում-քննարկումներ ՀՀ Շիրակի մարզպետարանի, Գյումրու քաղաքապետարանի, Գյումրիում գործող երիտասարդական կազմակերպությունների հետ:
Հուլիսի 18-ին փորձագիտական խումբն այցի արդյունքները կամփոփի նախարարությունում նախատեսված հանդիպում-քննարկմամբ:

Экспертная группа СЕ окажет содействие пересмотру Национальной молодежной стратегии Армении
Экспертная группа Консультативной миссии по молодежной политике Совета Европы посетила Армению. Она будет содействовать властям Армении в лице Министерства образования, науки, культуры и спорта, совершенствованию правового поля молодежной государственной политики. Об этом «Арменпресс» сообщили в Министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении. Миссия, в частности, представит предложения. Они коснутся пересмотра Национальной молодежной стратегии Армении на основе норм и стандартов Совета Европы в сфере вопросов молодежи. С этой целью 16 июля состоялась встреча-обсуждение экспертной команды Совета Европы и заинтересованных сторон, вовлеченных в национальную молодежную политику. Во встрече приняли участие представители правительства РА, Национального собрания, органов территориального управления и местного самоуправления, молодежных и международных организаций. На встречу были приглашены также и представители делегации Европейского союза в Армении, офиса Совета Европы в Ереване, армянских офисов структур ООН.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Геворг Лорецян, выразив благодарность экспертной группе СЕ за содействие властям РА, отметил, что встреча направлена на обсуждение существующих в сфере проблем и разработку путей их решения. “Совсем недавно, взяв на себя управление сферой, я сразу раскрыл для себя, сколько нам предстоит сделать в плане совершенствования молодежной политики, особенно в правовом поле. Вовлеченность молодежи в активную общественно-политическую жизнь - наша сверхзадача, и наше желание иметь образованную и образованную молодежь. Как самый молодой государственный чиновник новой Армении я взял на себя двойную ответственность за управление этой сферой. Молодые люди демонстрировали свои способности всегда и на всех возможных уровнях. Лучшей демонстрацией этих возможностей стало также активное участие молодежных групп в процессах Бархатной революции, происходивших в стране”, - отметил замминистра, выразив надежду, что очень скоро можно будет урегулировать эту сферу, и императив времени - иметь отдельный закон и стратегию о молодежи. В состав экспертной группы СЕ входят по одному представителю Европейского руководящего комитета по делам молодежи, Консультативного Бюро по молодежи, Молодежного форума, секретариата СЕ и главный докладчик Европейской молодежной политики.
17 июля планируется визит в Гюмри, встречи-обсуждения в областном управлении Ширака, мэрии Гюмри, с молодежными организациями, действующими в Гюмри.