Հայաստանն ու Վիետնամը խորացնում են համագործակցությունը մի շարք ուղղություններով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Վիետնամում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել այդ երկրի կառավարության ղեկավար Նգույեն Սուան Ֆուքի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախ տեղի է ունեցել վարչապետ Փաշինյանի և տիկին Աննա Հակոբյանի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որի ընթացքում երկու երկրների վարչապետներն ու նրանց տիկնայք ողջունել են պատվիրակությունների անդամներին, այնուհետև հնչել են Հայաստանի ու Վիետնամի պետական օրհներգերը, տեղի է ունեցել Պատվո պահակախմբի քայլերթը:
Արարողակարգային տեսալուսանկարահանումից հետո բանակցություններն ընթացել են նեղ, ապա ընդլայնված կազմերով:
Վիետնամի վարչապետն անձամբ իր և երկրի կառավարության անունից ջերմորեն ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությանը` նշելով. «Վստահ եմ` մեր հանդիպումը կնպաստի բոլոր ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը, ընդլայնմանն ու ամրապնդմանը: Պարոն վարչապետ, խորհրդանշական է, որ Ձեր այցը տեղի է ունենում Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության հիմնադիր Հո Շի-Մինի` Հայաստան կատարած այցի 60-ամյակին: Ուրախ ենք, որ Հայաստանը հաղթահարում է դժվարություններն ու քայլեր ձեռնարկում տնտեսական զարգացման ուղղությամբ, ամրապնդվում է նաև Հայաստանի հեղինակությունը միջազգային ասպարեզում»: Նգույեն Սուան Ֆուքը համոզմունք է հայտնել, որ ՀՀ վարչապետի այցի շրջանակում նոր թափ կհաղորդվի երկկողմ փոխշահավետ գործակցությանը տարբեր ուղղություններով: Վիետնամի վարչապետը նշել է, որ դեռևս խորհրդային տարիներին բազմաթիվ վիետնամցիներ կրթություն են ստացել Հայաստանում և իրենց գիտելիքներով նպաստել երկրի առաջընթացին:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ իր այցի նպատակն է նպաստելու հայ-վիետնամական քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար կապերի առաջընթացին: «Մենք կքննարկենք հարցերի լայն շրջանակ և վստահ եմ, որ մեր կողմից ընդունվելիք որոշումները կնպաստեն մեր պետությունների զարգացմանը: Մեր երկրների միջև առկա հեռավորությունն ամենևին էլ չի կարող խոչընդոտ լինել համագործակցության զարգացման հարցում»,- ասել է վարչապետը: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով` երկու երկրներն ունեն հարաբերությունների ընդլայնման մեծ ներուժ և կառավարությունները պետք է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկեն այն լիարժեք իրացնելու նպատակով:
Այնուհետև զրուցակիցները քննարկել են առևտրատնտեսական կապերի ընլայնմանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այդ թվում` ինժեներական լաբորատորիաների փոխգործակցության, զբոսաշրջության, առողջապահության, կրթության, գիտության, շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտներում հարաբերությունների հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադառնալով առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը` զրուցակիցները կարևորել են միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեությունը: Մասնավորապես, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հանձնաժողովի առաջիկա նիստի ընթացքում, որը տեղի կունենա Երևանում ընթացիկ տարվա աշնանը, անցկացնել նաև գործարար համաժողով: Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացմանն ու երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցությանը: Անդրադարձ է կատարվել հայկական կոնյակի և գինու` Վիետնամի շուկա ներմուծելու հնարավորություններին:
Նիկոլ Փաշինյանը և Նգույեն Սուան Ֆուքը պայմանավորվել են նաև քննարկումներ սկսել կրկնակի հարկումը բացառող համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ: Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ տնտեսական փոխգործակցության զարգացմանը նոր ազդակ կհաղորդի նաև Եվրասիական տնտեսական միության և Վիետնամի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծումը:
Երկու երկրների վարչապետներն ընդգծել են զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը և կարևորել վիզային ռեժիմի դյուրացման ուղղությամբ քայլերի իրականացումը: Առանձնակի նշվել է Հայաստանի և Վիետնամի տարածաշրջանների, առևտրային պալատների համագործակցության, երկկողմ իրավապայմանագրային բազայի զարգացման անհրաժեշտությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Նգույեն Սուան Ֆուքն անդրադարձել են նաև միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում` ՄԱԿ-ի և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում հետագա համագործակցությանը, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետության և Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության կառավարությունների միջև ստորագրվել է Կրթության և գիտության բնագավառում համագործակցության մասին համաձայնագիր: Նիկոլ Փաշինյանի և Նգույեն Սուան Ֆուքի ներկայությամբ համաձայնագիրը ստորագրել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը և Վիետնամի կրթության և վերապատրաստման նախարարի տեղակալ Նգույեն Վան Ֆուքը:
Այնուհետև երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարները զանգվածային լրատվական միջոցների ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով:
Վիետնամի վարչապետ Նգույեն Սուան Ֆուքը, մասնավորապես, նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության հարգելի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան,
հայ և վիետնամցի թանկագին լրագրողներ, բարեկամներ,
Ուրախ եմ Վիետնամի կառավարության անունից ողջունել պաշտոնական այցով Վիետնամ ժամանած Հայաստանի վարչապետին և կառավարական պատվիրակությանը, որով դուք մեզ եք բերել հայ ժողովրդի ջերմ զգացմունքները: Վիետնամի կառավարությունը և ժողովուրդը եղբայրական Հայաստանին մշտապես վերաբերվում է սիրով և հարգանքով: Մենք ուրախ ենք, որ Հայաստանը պարոն վարչապետի ղեկավարությամբ հաղթահարել է վերջին դժվարությունները ու մարտահրավերները և այժմ գտնվում է զարգացման ուղու վրա: Դուք կոնկրետ քայլեր եք ձեռնարկում նաև քաղաքական կյանքի, տնտեսական զարգացման, միջազգային ասպարեզում Հայաստանի դերի և դիրքի հաստատման ուղղությամբ:
Վիետնամի ղեկավարությունը մեծ նշանակություն է տալիս Հայաստանի հետ բարեկամության և համագործակցության ամրապնդմանը: Հենց նոր իմ և պարոն վարչապետի միջև տեղի ունեցան բանակցություններ, որոնց ընթացքում մենք քննարկեցինք կոնկրետ ուղղություններ և քայլեր` նպաստելու երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացմանը: Անցկացրել ենք հաջող բանակցություններ և անկեղծ և բաց մտքեր ենք փոխանակել բազմաթիվ հարցերի շուրջ: Պայմանավորվել ենք շարունակել ակտիվ համագործակցությունը կառավարությունների, խորհրդարանների, ինչպես նաև բիզնես շրջանակների մակարդակով ու ժողովուրդների շփումների միջոցով:
Մենք պայմանավորվել ենք բարելավել միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը, առևտրատնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցությունը, նպաստել Վիետնամի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի արդյունավետ իրականացմանը` դիտարկելով այն որպես երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ամուր հիմք: Ինչպես նաև պայմանավորվել ենք ընդլայնել համագործակցությունն այլ ոլորտներում, ինչպիսիք են` կրթությունը, առողջապահությունը, մշակույթը, սպորտը, զբոսաշրջությունը և անվտանգությունը` պաշտպանությունը:
Մենք խորապես քննարկել ենք Վիետնամի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման համաձայնագրի իրականացման քայլերը և ես համարում եմ այն մեր երկրների համագործակցության կարևորագույն հարցերից մեկը: Զբոսարջության, պաշտպանության ոլորտներում ևս ցուցաբերվել են կոնկրետ նախաձեռնություններ:
Մենք պայմանավորվել ենք փոխադարձ գործել և աջակցել միջազգային ձևաչափերում և քննարկել ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային հարցեր, այդ թվում` Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում հիմնախնդիրները միջազգային իրավունքի հիման վրա կարգավորելու հարցը:
Վիետնամի կառավարությունը բարձր է գնահատում և վստահ է, որ Հայաստանի վարչապետի առաջին այցը հանդիսանում է որակապես նոր քայլ Վիետնամի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների ամրապնդման ու զարգացման գործում: Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում պարոն վարչապետին և Հայաստանի կառավարական պատվիրակությանը` պաշտոնական այցով Վիետնամ այցելելու համար»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «ԶԼՄ-ների հարգելի ներկայացուցիչներ,
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել վարչապետ Նգույեն Սուան Ֆուքին ջերմ հյուրընկալության և հայկական պատվիրակությանն ընդունելու համար
Ցանկանում եմ հաստատել, որ մենք անցկացրեցինք կառուցողական և շատ հագեցած բանակցություններ, որոնք անցել են փոխվստահության մթնոլորտում: Կարծիքներ փոխանակեցինք երկկողմ օրակարգի հարցերի շուրջ, կառուցողական մթնոլորտում քննարկեցինք քաղաքական, առևտրատնտեսական, մշակութային, հումանիտար և այլ ոլորտներում համագործակցության հիմնական հարցերը:
Իմ այցը մեր երկրների միջև նոր՝ ավելի դինամիկ և ինտենսիվ հարաբերությունների ստեղծման սկիզբն է:
Կարծում եմ, որ մենք ունենք բոլոր հիմքերը բավարարված լինել մեր բանակցությունների արդյունքներից: Դրանք հաստատեցին մեր երկրների հարաբերությունների հետագա զարգացման ձգտումը, նախանշեցին փոխգործակցության ուղիները:
Համոզված եմ, որ փոխադարձ հարգանքի և ավանդական բարեկամության հիման վրա մենք համատեղ ջանքերով կկարողանանք բացահայտել հայ-վիետնամական համագործակցության ներուժը, ընդլայնել և խորացնել առևտրատնտեսական հարաբերությունները, իրականացնել համատեղ ծրագրեր:
Մենք ձգտում ենք դիվերսիֆիկացնել մեր արտաքին տնտեսական համագործակցությունը: Այս առումով, Վիետնամը, լինելով բարեկամ երկիր, Հայաստանի համար կարևոր գործընկեր է Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում:
Ցանկանում եմ նշել, որ մենք տպավորված ենք Վիետնամի տնտեսական առաջընթացով, մակրոտնտեսական ցուցանիշներով, տարածաշրջանային և համաշխարհային տնտեսության ինտեգրման մակարդակով: Վիետնամը լուրջ տնտեսություն ունեցող երկիր է, որի հետ համագործակցությամբ հետաքրքրված են աշխարհի բոլոր տարածաշրջանների երկրները:
Իր հերթին, Հայաստանը նույնպես առաջարկելու բան ունի: Մեր արտաքին տնտեսական հարաբերությունների լայն շրջանակը կարող է լուրջ հետաքրքրություն ներկայացնել վիետնամական արտադրողների համար: Հայաստանը կարող է ծառայել որպես հարթակ, որը հնարավորություն է ընձեռում դուրս գալ Եվրոպական միության, ԱՊՀ երկրների, Վրաստանի, Իրանի և Մերձավոր Արևելքի երկրների շուկաներ:
Վերոնշյալին պետք է նաև ավելացնել, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում վճռական միջոցառումների արդյունքում մենք կարողացանք որակապես փոխել մեր երկրի տնտեսական և, մասնավորապես, ներդրումային միջավայրը: Հայաստանում այսօր արտասահմանյան ընկերությունների գործունեության համար խոչընդոտներ չկան: Ստեղծվել են բարենպաստ պայմաններ գործարարության համար: Ստեղծվել են նաև բոլոր անհրաժեշտ իրավական մեխանիզմները պետության կողմից օտարերկրյա ներդրողների սեփականությունը պաշտպանելու և նրանց գործունեությունը խթանելու համար:
Բանակցությունների ընթացքում երկուստեք պատրաստակամություն ենք հայտնել անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում հարաբերությունների խորացման համար: Հայաստանը և Վիետնամը ունեն համագործակցության ներուժ կրթության, առողջապահության, զբոսաշրջության, տեքստիլ արդյունաբերության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գիտության և նորարարության ոլորտներում։
Այս առումով մենք կարևորեցինք տնտեսական, առևտրային և գիտատեխնիկական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը: Սա համագործակցության կարևոր գործիք է, որը մենք պետք է լիովին օգտագործենք: Պայմանավորվել ենք հոկտեմբերին անցկացնել հայ-վիետնամական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ, զուգահեռ` բիզնես ֆորում, որին կմասնակցեն ոչ միայն պաշտոնական դեմքեր, այլ նաև գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ, որպեսզի դիտարկեն հնարավոր ներդրումների հնարավորությունները Հայաստանի և Վիետնամի տնտեսություններում: Այս այցի արդյունքում մենք քննարկումներ կսկսենք կրկնակի հարկումը բացառող համաձայնագրի կնքման շուրջ, քննարկում ենք կոնկրետ հուշագրի ստորագրման հնարավորությունը զբոսաշրջության ոլորտում: Կարևոր է նաև Հայաստանի և Վիետնամի միջև միմյանց վկայագրերի փոխադարձ ընդունումը:
Մենք նաև հաստատեցինք ԵԱՏՄ-Վիետնամ ձևաչափով համագործակցության ընդլայնման մեր պատրաստակամությունը: Մենք պետք է ձեռնարկենք բոլոր անհրաժեշտ քայլերը, որպեսզի ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի համաձայնագիրը լիովին ծառայի մեր երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը:
Քննարկվել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային քաղաքականության առանցքային հարցերը: Մենք անդրադարձանք միջազգային կառույցների շրջանակներում համագործակցությանը՝ հաստատելով երկու երկրների պատրաստակամությունը հարգելու միմյանց շահերը։
Վերջում կցանկանայի մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնել պարոն վարչապետին, վիետնամական կողմի մեր բոլոր գործընկերներին և բարեկամներին հյուրընկալության ու արդյունավետ բանակցությունների համար»:
ՎՍՀ վարչապետ Նգույեն Սուան Ֆուքի անունից ի պատիվ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և տիկին Աննա Հակոբյանի տրվել է պաշտոնական ընթրիք:

Armenia, Vietnam to deepen cooperation in a number of areas -Nikol Pashinyan meets with Vietnam’s Pr
YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan, who is paying an official visit to Vietnam, today met with Vietnsam's Prime Minister counterpart Nguyễn Xuân Phúc.
An official welcoming ceremony was held for Prime Minister Pashinyan and Mrs. Anna Hakobyan. The prime ministers of the two countries and their spouses welcomed the respective delegations, after which the national anthems of Armenia and Vietnam were played, followed by the march of a guard of honor.
After the protocol photo session, negotiations were held in narrow and extended formats.
The Prime Minister of Vietnam personally welcomed Nikol Pashinyan’s delegation on behalf of the government of his country and himself, noting:“I am confident that our meeting will promote the development, expansion and strengthening of cooperation in all spheres. Mr. Prime Minister, it is emblematic that you are visiting Vietnam on the 60th anniversary of the landmark visit paid to Armenia by founder of the Socialist Republic of Vietnam Hồ Chí Minh. We are glad that Armenia has overcome difficulties and is taking steps towards economic development, which is sure to enhance Armenia’s standing in the international arena.”
Nguyễn Xuân Phúc expressed conviction that the Armenian Premier’s visit will boost the ongoing bilateral mutually beneficial cooperation. The Vietnamese Prime Minister noted that numerous Vietnamese citizens have been educated in Armenia in the Soviet era and have contributed to the country’s progress with their knowledge.
Thankful for the warm welcome, Nikol Pashinyan noted that his visit aims to promote the Armenian-Vietnamese political, economic and humanitarian ties.
“We will discuss a wide range of issues and I am confident that our decisions will contribute to the development of our states. The distance between our countries cannot be an obstacle to the development of cooperation,”Nikol Pashinyan said. According to the head of the Armenian government, the two countries are well-poised to expand relations and the governments should take specific steps to tap the existing potential.
The parties discussed issues related to the promotion of trade and economic ties, cooperation in information technologies, including engineering laboratories, tourism, healthcare, education, science, and environmental protection. Touching upon the expansion of trade and economic ties, the interlocutors prioritized the active work of the intergovernmental commission. An arrangement was made to hold a business forum on the sidelines of the upcoming session of the intergovernmental commission, due this fall in Yerevan. Both sides expressed confidence that it would impart fresh impetus to the development of joint investment programs and economic cooperation between the two countries. Reference was made to the possibility of importing Armenian brandy and wine into the Vietnamese market.
Nikol Pashinyan and Nguyễn Xuân Phúc agreed to start discussions over the signing of an agreement on avoidance of double taxation. The parties expressed conviction that the creation of a free trade zone between the Eurasian Economic Union and Vietnam will catalyze the development of economic cooperation.
The two prime ministers stressed the need for expanding cooperation in tourism and highlighted the steps taken to facilitate the visa regime. They highlighted the development of the applicable legal framework and the furtherance of direct contacts between the regions and the trade chambers of the two countries.
Reference was made to the ongoing cooperation within the framework of international organizations, including the UN and the International Organization for Francophonie, as well as other issues of mutual interest.
Following the talks, the governments of the Republic of Armenia and the Socialist Republic of Vietnam signed an agreement on cooperation in the field of education and science. Attended by Nikol Pashinyan and Nguyễn Xuân Phúc, the agreement was signed by RA Deputy Foreign Minister Avet Adonts and Deputy Minister of Education and Training of Vietnam Nguyễn Vân Phúc.
In conclusion, the two heads of government summed up the outcome of their talks in a joint statement made for mass media representatives.
Prime Minister of Vietnam Nguyễn Xuân Phúc:
“Honorable Prime Minister Nikol Pashinyan,
Dear journalists, friends,
On behalf of the Government of Vietnam, I am pleased to welcome the Prime Minister of Armenia and his delegation, who have brought along warm feelings from the Armenian people.
The Government and the people of Vietnam have always treated with love and respect the brotherly people of Armenia. We are glad that Armenia has successfully defied the emerging challenges under Mr. Prime Minister’s leadership to embark upon the path of development.
You are taking specific steps to improve Armenia’s political life, economic position, and enhance your country’s role in the international arena.
The Vietnamese leadership attaches great importance to the strengthening of friendship and cooperation with Armenia. We have just completed our negotiations, at which we discussed specific areas and steps to promote cooperation between the two countries. We have held successful negotiations and have exchanged sincere and open ideas on many issues.
We agreed to continue active cooperation on the level of governments, parliaments, as well as to facilitate direct contacts between our business communities and citizens.
We have agreed to improve the intergovernmental commission’s activities, trade-economic and scientific-technical cooperation, promote implementation of the free trade zone agreement between Vietnam and the Eurasian Economic Union, considering it as a solid basis for bilateral economic relations.
We also agreed to expand cooperation in other areas, such as education, healthcare, culture, sports, tourism and security.
We discussed in all detail the steps aimed at implementing the free trade zone agreement between Vietnam and the EAEU, and I consider it one of the most important issues of cooperation between our countries. Specific undertakings were made in the field of tourism and defense.
We agreed to cooperate and support each other in international formats and discuss issues of common interest, including the settlement of key issues in the Asia-Pacific region on the basis of international law.
The Government of Vietnam appreciates and is confident that the first visit of the Prime Minister of Armenia is a qualitatively new step on the way to strengthening and developing relations between Vietnam and Armenia.
Thank you, Mr. Prime Minister and your delegation, for this official visit.”
RA Prime Minister Nikol Pashinyan:
“Dear Mass Media representatives,
First of all, I wish to thank Prime Minister Nguyễn Xuân Phúc for the warm welcome shown to the Armenian delegation.
I want to reaffirm that we have held constructive talks, which went off in an atmosphere of mutual trust. We exchanged opinions on the bilateral agenda, discussed key issues of cooperation in political, trade, economic, cultural, humanitarian and other spheres.
My visit ushers in a new era of dynamic and extensive relations between our countries. I feel that we have all grounds to be satisfied with the results of our negotiations. They confirmed the aspiration for the furtherance of relations between our countries, outlined ways of interaction.
I am convinced that the mutual respect and traditional friendship will help us unleash the potential inherent in Armenian-Vietnamese cooperation, expand and deepen trade and economic ties and implement joint programs.
We are striving to diversify our foreign economic cooperation. As a friendly country, Vietnam is an important partner for Armenia in the Asia-Pacific region.
I want to note that we are impressed by Vietnam’s economic progress, its macroeconomic achievements and the level of regional and global integration. For its part, Armenia has something to offer. A wide range of our foreign economic relations can be of serious interest to Vietnamese producers. Armenia can serve as a bridge between the European Union, the CIS countries, Georgia, Iran and the Middle East.
Here, I should note that as a result of decisive measures over the last year we were able to qualitatively change the economic and investment environment of our country. There are no obstacles to the activities of foreign companies in Armenia. A business-friendly environment has been created. All necessary legal mechanisms have been set up to protect the assets of foreign investors and boost their activities.
During the negotiations, both sides expressed willingness to take steps toward the furtherance of relations in the spheres of mutual interest. Armenia and Vietnam boast strong cooperation potential in education, healthcare, tourism, textile industry, information technology, science and innovation.
In this regard, we highlighted the activities of the intergovernmental commission on economic, trade and scientific-technical cooperation. This is an important tool of cooperation, which we must use fully.
We agreed to hold a session of the Armenian-Vietnamese intergovernmental commission and a business forum in October. In the wake of this visit, we will start discussions over the signing of an agreement on avoidance of double taxation. We are going discuss the possibility of signing a specific memorandum concerning the tourism industry.
The mutual recognition of each other’s certificates between Armenia and Vietnam is also important.
We also affirmed our commitment to expanding cooperation in the EAEU-Vietnam format. We must take all the necessary steps so that the free trade agreement with the EAEU might go in tune with the development of economic interaction between our countries.
Key issues of international and regional policy were also discussed. We touched upon our collaboration within the framework of international organizations and reaffirmed the readiness of the two countries to respect each other’s interests.
In conclusion, I would like to once again thank the Prime Minister of Vietnam, our Vietnamese colleagues and friends for hospitality and effective negotiations.”
Nikol Pashinyan and Mrs. Anna Hakobyan were honored with an official dinner, hosted on behalf of Prime Minister Nguyễn Xuân Phúc.