Արևելագետն Իրանի կողմից զիջումներ, ԱՄՆ-ի կողմից էլ կտրուկ քայլեր չի ակնկալում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածաշրջանում տեղի է ունենում լարվածության մակարդակի աճ, ինչը պայմանավորված է ԱՄՆ-Իրան հակամարտությամբ, ինչպես նաև մի շարք այլ գործոններով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում, այս մասին ասաց ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
«Ակնհայտ է, որ ԱՄՆ-ն ներկա փուլում փորձում է ճնշումն ուժեղացնել Իրանի վրա, մեկուսացնել այդ երկիրը և՛ տարածաշրջանում, և՛ ընդհանրապես աշխարհում։ Ինչպես փորձը ցույց է տալիս, այդ ճնշումները ոչ մի արդյունքի չեն հանգեցնում և այս դեպքում ևս Իրանը կշարունակի պահպանել ինքնուրույն արտաքին քաղաքականությունը։ Հիմանական պատճառը, որ ամերիկացիները այսքան մեծ ճնշում են գործադրում Իրանի վրա, մի կողմից Իրանի ինքնուրույն արտաքին քաղաքականությունն է, մյուս կողմից այն հանգամանքը, որ վերջին տարիներին Իրանը կտրուկ ուժեղացրել է իր դիրքերը Մերձավոր Արևելքում»,- նշեց արևելագետը՝ հավելելով, որ Իրանի այս ուժեղացումն աշխարհաքաղաքական առումով աննախադեպ է, ինչն ամերիկացիների դուրը չի գալիս։
Սաֆրաստյանի կարծիքով՝ Իրանը երևացող զիջումների չի գնա, մյուս կողմից էլ ԱՄՆ-ն դեռևս չի հասել այն կարմիր գծին, որից հետո ռազմական գործողություններ կսկսի, սակայն Իրանի վրա ճնշումները դեռևս կշարունակվեն։
Ռուս-վրացական հարաբերութունների սրման դեպքում էլ, որ վերջին շրջանում ականատես ենք լինում, Սաֆրաստյանի պնդմամբ՝ կարող վտանգ առաջանալ Լարսի ավտոճանապարհի հետ կապված:
«Հնարավոր է որոշակի փուլում ռուսական կողմից այդ հատվածում սահմանափակումներ դրվեն: Սա խնդիր է, որին պետք է աչալուրջ լինենք, հետևենք և պատրաստ լինենք տարբեր զարգացումների»,- նշեց արևելագետը։

Востоковед не ожидает от Ирана уступок, а от США резких шагов
В регионе происходит рост напряженности, что обусловлено конфликтом США - Иран, а также рядом других факторов.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал директор Института востоковедения НАН Рубен Сафрастян.
“Очевидно, что США на данном этапе пытаются усилить давление на Иран, изолировать эту страну и в регионе, и в мире в целом. Как показывает опыт, эти давления не приводят ни к каким результатам, и в этом случае также Иран продолжит сохранять самостоятельную внешнюю политику. С одной стороны, это самостоятельная внешняя политика Ирана, с другой стороны, то обстоятельство, что в последние годы Иран резко усилил свои позиции на Ближнем Востоке”, - отметил востоковед, добавив, что это усиление Ирана в геополитическом плане беспрецедентно, что американцам не нравится.
По мнению Сафрастяна, Иран не пойдет на видимые уступки, с другой стороны, США пока не достигли той красной линии, после чего начнут военные действия, однако давление на Иран еще продолжится.
В случае обострения российско-грузинских отношений, которое мы наблюдаем в последнее время, Сафрастян утверждает, что может возникнуть угроза в связи с автодорогой Ларса.
“Возможно, на определенном этапе с российской стороны будут введены ограничения на этом участке. Это проблема, по поводу которой мы должны быть бдительными, следить и быть готовыми к различным развитиям”, - отметил востоковед.