ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերլուծաբան Արմեն Պետրոսյանը հանգամանորեն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ապակառուցողական վարքագծին և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումներից խուսափելու պատճառներին։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Պետրոսյանը նշեց, որ Ադրբեջանի նախագահի նման վարքագծի պարագայում պետք է հաշվի առնել երեք հանգամանք։
«Առաջինն այն է, որ Ադրբեջանի իշխանություններն ամեն կերպ ցանկանում են բացառել որևէ միջնորդական ձևաչափում հայկական կողմի հետ բանակցելը՝ նախընտրելով Հայաստանի հետ ուղիղ բանակցությունները։ Բացառում են հիմնականում արևմտյան հարթակների միջնորդությունը, որովհետև ադրբեջանական կողմն իր առավելապաշտական քաղաքականության համատեքստում ունի հստակ ծրագրեր, որոնց իրականացման ճանապարհին հատկապես արևմտյան միջնորդների դերակատարումն էական խոչընդոտ կհանդիսանա, քանի որ նախորդիվ Ադրբեջանի նախագահի մակարդակով արևմտյան հարթակներում եղել են ստանձնած պարտավորություններ, որոնք ադրբեջանական կողմը չի կատարել»,- նշեց Պետրոսյանը։
Վերլուծաբանը, որպես օրինակ, վկայակոչեց 2023 թվականին Գրանադայում Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից Իլհամ Ալիևի հրաժարումն ու նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածությունների չկատարումը, որոնք առնչվում էին տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման խնդրին։
«Երկու կողմերը չորս հայտնի սկզբունքների, փոխադարձ իրավազորության հիման վրա ստանձնել էին ապաշրջափակում իրականացնելու պարտավորություն։ Այդ համատեքստում ադրբեջանական կողմը 2023 թվականի երկրորդ կեսին և 2024 թվականի առաջին կիսամյակում կրկին վերադարձավ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» խոսույթին և սկսեց առաջ մղել անարգել անցման տրամաբանությամբ ապաշրջափակումը։ Ադրբեջանական կողմն ուներ նաև արցախահայության հանդեպ ստանձնած պարտավորություններ, որոնք չիրականացրեց։ Նախևառաջ դա է պատճառը, որ Ադրբեջանը խուսափում է միջնորդական ձևաչափով բանակցություններից։ Ալիևն արդեն իսկ ձեռք է բերել ոչ պատասխանատու բանակցողի համբավ, և նոր նման հնարավոր զարգացումներն ավելի են խորացնելու նրա նկատմամբ բացասական վերաբերմունքը»,- պարզաբանեց մեր զրուցակիցը։
Պետրոսյանի դիտարկմամբ՝ երկրորդ հանգամանքը Հայաստանի հետ երկկողմ, ուղիղ բանակցություններ վարելու ցանկությունն է, որտեղ ադրբեջանական կողմը տեսնում է ավելի շատ հնարավորություններ՝ ՀՀ-ից ավելին կորզելու համար, մինչդեռ նման բան չի կարող անել, եթե կազմակերպվեն միջնորդական ձևաչափով, միջնորդների ներգրավվածությամբ հանդիպումներ։
«Իսկ երրորդ հանգամանքն այն է, որ այս պահին Ադրբեջանը հակված չէ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելուն։ Առկա իրողությունների պայմաններում ադրբեջանական կողմը տեսնում է, որ Հայաստանը դեռ ունի մանևրելու հնարավորություններ, և Ադրբեջանի ոչ բոլոր պահանջներն են կյանքի կոչվում։ Դրա համար էլ պաշտոնական Բաքուն ձգձգում է խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը՝ ստեղծելով արհեստական խոչընդոտներ։ Որպես օրինակ՝ առաջ է քաշում ՀՀ Սահմանադրությունը փոխելու, հայկական կողմի հետ միասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆորմատը լուծարելու պահանջներ։ Բայց դրանք հարցեր են, որոնք ունեն տասներորդական նշանակություն երկկողմ հարաբերություններում, թեև դրանց լուծումը պահանջում է ժամանակային մեծ ինտերվալ։ Բաքուն հենց այդ հարցերն է մղել առաջին պլան, որովհետև չի ցանկանում գնալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման»,- մեկնաբանեց Պետրոսյանը։
Նրա կարծիքով՝ Ադրբեջանը ձգտում է ապաշրջափակման, սահմանագծման ու սահմանազատման գործընթացներն իրականացնել բացառապես իր շահերի տեսանկյունից՝ առանց ֆիքսված իրավական փաստաթղթային հիմքի ու քարտեզների։ Ադրբեջանական կողմի համար` որպես ածանցյալ խնդիր, նաև արցախահայերի վերադարձի բացառումն է, որին իբրև հակակշիռ՝ առաջ են մղում այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» խոսույթը։
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, որ մի կողմից Ալիևը խուսափում է Փաշինյանի հետ հանդիպումներից, մինչդեռ մյուս կողմից ադրբեջանցի բարձրաստիճան տարբեր գործիչներ հավաստում են, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը հնարավոր է սեղմ ժամկետներում` Պետրոսյանն ընդգծեց, որ դա դիվանագիտական խոսույթ է, ինչը սովորական երևույթ է նման պարագայում։
«Ադրբեջանցիները ցանկանում են ցույց տալ, որ իրենք շատ հակված են այդ պայմանագրի վավերացմանը, խոչընդոտներ չեն տեսնում, մնացած հարցերը հեշտ լուծելի են, սակայն դա հստակ մարտավարություն է, որի նպատակը միջազգային հանրության աչքերում դրական տրամադրություն ստեղծելն է իրենց քաղաքականության նկատմամբ։ Խնդիրն, ըստ էության, իրենց առավելապաշտական նկրտումները սքողելն է, Հայաստանի նկատմամբ անընդհատ բարձրաձայնվող պահանջների  շարքի շարունակականությունը չտեսնելու տալը կամ այդ պահանջներից ուշադրության շեղումը։ Ադրբեջանն այդ գիծը հետևողականորեն առաջ է տանում քաղաքական ու քարոզչական մակարդակներում»,- եզրափակեց վերլուծաբանը։

Аналитик Армен Петросян подробно рассмотрел деструктивное поведениие президента Азербайджана Ильхама Алиева и причины его уклонения от встреч с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
В беседе с Арменпресс Петросян отметил, что в таком поведении президента Азербайджана следует учитывать три обстоятельства.
"Во-первых, власти Азербайджана хотят всячески исключить переговоры с армянской стороной в каком-либо посредническом формате, отдавая предпочтение прямым переговорам с Арменией. Исключают в основном посредничество западных платформ, поскольку азербайджанская сторона имеет четкие планы в контексте своей максималистской политики, на пути реализации которой особенно роль западных посредников будет существенным препятствием, поскольку ранее на уровне президента Азербайджана на западных платформах им были взяты обязательства, которые азербайджанская сторона не выполнила.
В качестве примера аналитик привел отказ Ильхама Алиева встретиться с Николом Пашиняном в Гранаде в 2023 году и невыполнение ранее достигнутых договоренностей, связанных с вопросом разблокировки региональных коммуникаций.
"Обе стороны взяли на себя обязательство по разблокированию на основе четырех общеизвестных принципов, взаимной юрисдикции. В этом контексте во второй половине 2023 года и первой половине 2024 года азербайджанская сторона вновь вернулась к дискурсу о так называемом “Зангезурском коридоре” и начала продвигать разблокирование по логике беспрепятственного прохода.
У азербайджанской стороны также были обязательства перед армянами Арцаха, которые она не выполнила. Прежде всего именно по этой причине Азербайджан избегает переговоров в посредническом формате.
Алиев уже приобрел репутацию безответственного переговорщика, и такое новое возможное развитие событий усугубит негативное отношение к нему", - пояснил наш собеседник.
По словам Петросяна, вторым обстоятельством является желание вести двусторонние, прямые переговоры с Арменией, где азербайджанская сторона видит больше возможностей урвать от Армении побольше, что будет невозможно, если встречи будут организованы в посредническом формате, с участием посредников.
"И третье обстоятельство заключается в том, что на данный момент Азербайджан не склонен подписывать мирное соглашение. В нынешних условиях азербайджанская сторона видит, что у Армении еще есть возможности для маневра, и не все требования Азербайджана выполняются. Именно поэтому официальный Баку затягивает подписание мирного соглашения, создавая искусственные препятствия. В качестве примера он выдвигает требования изменить Конституцию РА, вместе с армянской стороной распустить формат Минской группы ОБСЕ. Но это вопросы, которые имеют десятое значение в двусторонних отношениях, хотя их решение требует длительного временного интервала. Баку выдвинул эти вопросы на первый план, потому что не хочет идти на подписание мирного договора", - прокомментировал Петросян.
По его мнению, Азербайджан стремится осуществлять процессы разблокировки, демаркации и делимитации исключительно с точки зрения своих интересов, без закрепленной правовой документальной базы и карт. Для азербайджанской стороны существует также проблема исключения возвращения арцахских армян, для чего в качестве противовеса продвигается дискурс так называемого “Западного Азербайджана”.
Касаясь замечания о том, что, с одной стороны, Алиев избегает встреч с Пашиняном, а с другой, различные высокопоставленные азербайджанские деятели уверяют, что подписание мирного договора возможно в короткие сроки, Петросян подчеркнул, что это дипломатические игры, что является обычным явлением в такой ситуации.
"Азербайджанцы хотят показать, что они очень склонны к ратификации этого соглашения, они не видят никаких препятствий, остальные вопросы легко решить, но это четкая тактика, цель которой - создать в международном сообществе позитивный настрой в отношении их политики. Проблема, по сути, в том, чтобы скрыть их максималистские устремления, постоянно озвучиваемые требования в адрес Армении или отвлечь внимание от этих требований. Азербайджан последовательно продвигает эту линию на политическом и пропагандистском уровнях", - заключил аналитик.