Իրանագետը հայ-իրանական հարաբերություններում էական փոփոխություններ չի կանխատեսում Էբրահիմ Ռայիսիի ողբերգական մահից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չնայած այն հանգամանքին, որ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի կառավարման շրջանում հայ-իրանական հարաբերություններում կողմերն ունեցել են շատ ավելի խորը համագործակցություն՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին և ներքին քաղաքականությունը մշակվում է երկրի հոգևոր առաջնորդի համաձայնությամբ և թույլտվությամբ․ այսինքն՝ երկրի նախագահը դրանք իրականացնում է լավագույն տարբերակով։ Հետևաբար, կարելի է ենթադրել, որ հայ-իրանական հարաբերություններում էական փոփոխություններ չեն լինի։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիքը հայտնեց իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանը՝ բնութագրելով հայ-իրանական հարաբերություններն Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի կառավարման շրջանում և խոսելով երկու երկրների միջև հարաբերություններ հետագա հնարավոր զարգացումների և սպասելիքներ վերաբերյալ այն բանից հետո, երբ ուղղաթիռի վթարի հետևանքով զոհվել են Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին և արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը։
Իրանագետն անհրաժեշտ համարեց արձանագրել, որ նախագահ Ռայիսիին բաժին էր հասել տարածաշրջանային անվտանգության առումով ամենածանր ժամանակահատվածը։
«Արցախյան վերջին պատերազմից հետո նա լծվեց տարածաշրջանում խաղաղություն ամրագրելու, հայկական և նաև իրանական շահերը բարձրաձայնելու գործին, որոնք համընկել էին․ դա այդ շահերը համառորեն պաշտպանելու շրջան էր։ Մենք շատ լավ հիշում ենք, որ Էբրահիմ Ռայիսին, Իրանի հոգևոր առաջնորդն, ինչպես նաև արտգործնախարար Աբդոլլահիանն էին, որոնք հստակ նշեցին, որ Իրանի և Հայաստանի սահմանը պատմական սահման է, և դա իրենց համար (խմբ․ Իրանի Իսլամական Հանրապետության) կարմիր գիծ է, և այդ սահմանների որևէ փոփոխություն նրանք չեն հանդուրժելու»,- ընդգծեց Գոհար Իսկանդարյանը։
Նա ցավով արձանագրեց, որ Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին այդպես էլ չայցելեց Հայաստան՝ հիշեցնելով, որ այդուհանդերձ, տարբեր միջազգային հարթակներում մի քանի անգամ հանդիպել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, որոնց ընթացքում իրանական կողմը բազմիցս նշել է իր քաղաքականությանը հավատարիմ մնալու հանձնառությունը։
«Այստեղ պետք է արձանագրենք նաև մեկ շատ կարևոր բան, որ Ռայիսիի կառավարման շրջանում էականորեն զարգացավ հայ-իրանական տնտեսական համագործակցությունը։ Այսինքն՝ նախկինում եղած շեմից մենք բարձրացում ունեցանք, և ակտիվորեն համագործակցություն էր գնում Իրանի և Հայաստանի միջև տնտեսական ոլորտում։ Հայտնի դարձավ, որ նաև երկրորդ կամուրջն է կառուցվում Հայաստանի և Իրանի միջև, որպեսզի կողմերը մեծացնեն առևտրաշրջանառությունը։ Պարոն Ռայիսիի կառավարման շրջանում էր, որ նոր թափ ստացավ Հյուսիս-հարավ ծրագրին Հայաստանի միանալու քաղաքականությունը»,- ընդգծեց իրանագետը՝ խոսելով հայ-իրանական տնտեսական հարաբերությունների վերաբերյալ։
Նա ուշադրություն հրավիրեց այն կարևոր հանգամանքի վրա, որ ԻԻՀ-ի կողմից բազմիցս նշվել է, որ Հայաստանն առանցքային դերակատարություն պետք է ունենա ինչպես Հյուսիս-հարավ ծրագրի, այնպես էլ Պարսից ծոցը Սև ծովին կապելու ծրագրի մեջ։
«Մենք հստակ տեսնում էինք, որ Իրանի գործող կառավարությունը շատ լավ հասկանում էր՝ արցախյան վերջին պատերազմից հետո տարածաշրջանում տեղի են ունենում փոփոխություններ, և փորձ է կատարվում տարածաշրջանում նվազեցնել ինչպես Իրանի, այնպես էլ Հայաստանի դիրքերը՝ շրջանցելով երկու երկրների հետաքրքրությունները։ Ուստի, շատ սթափ գնահատելով իրավիճակը, որոշում էր կայացվել էլ ավելի սերտացնել հայ-իրանական հարաբերությունները»,- ասաց Իսկանդարյանը։
Անդրադառնալով Էբրահիմ Ռայիսիի ողբերգական մահից հետո Իրանում սպասվող ներքաղաքական գործընթացներին՝ իրանագետը մանրամասնեց, որ համաձայն Իրանի Իսլամական Հանրապետության սահմանադրության 131-րդ հոդվածի, որը հենց նախատեսված է Իրանի նախագահի վախճանի կամ նրա երկարատև հիվանդության պարագայում՝ երկրի կառավարման գործընթացն իր ձեռքն է վերցնում առաջին փոխնախագահը։
«Հենց այսօր այդ հարցն արդեն քննարկման է դրված, և փոխնախագահը՝ պարոն ՄոհամմադՄոհբերն, այս գործընթացը պետք է իրականացնի։ Սրանից զատ, ըստ սահմանադրության, առաջին փոխնախագահը, Մեջլիսի նախագահը և դատական համակարգի ղեկավարը 50-օրյա ժամկետում միասին պետք է Իրանում նոր նախագահական ընտրություններ կազմակերպեն։ Եվ այս ժամանակ ընտրված նախագահը պետք է հաստատվի նաև Իրանի հոգևոր առաջնորդի կողմից և անցնի իր լիարժեք աշխատանքներին»,- ասաց իրանագետը։

YEREVAN, 20 MAY, ARMENPRESS. Despite the fact that during the administration of President Ebrahim Raisi, the Armenian-Iranian relations had much deeper cooperation, the foreign and domestic policies of the Islamic Republic of Iran were developed with the consent and approval of the spiritual leader of the country.
Iranologist Gohar Iskandaryan expressed such an opinion in an interview with Armenpress, characterizing Armenian-Iranian relations during the administration of President of the Islamic Republic of Iran, Ebrahim Raisi. Iskandaryan also discussed future possible developments and expectations regarding the relations between the two countries following the death of President Ebrahim Raisi and Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian in a helicopter accident.
The Iranian expert considered it necessary to note that President Raisi governed during the most difficult period in terms of regional security.
"After the recent Artsakh war, the Iranian President engaged in establishing peace in the region, raising both Armenian and Iranian interests, which coincided closely. We remember very well that it was Ebrahim Raisi, the spiritual leader of Iran, as well as Hossein Amir-Abdollahian, who clearly stated that the border between Iran and Armenia is a historical one. They noted that the Iranian side will not accept any changes to historical borders in the region, as it is their red line," said Gohar Iskandaryan.
She regretfully noted that Iranian President Ebrahim Raisi hadn't visited Armenia, but she reminded that nevertheless, he had met several times with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan at various international forums, during which the Iranian side had repeatedly affirmed its commitment to its policy.
"Here we must also note one very important aspect. During Raisi's administration, Armenian-Iranian economic cooperation developed significantly. In other words, there was an increase from the previous level, and active cooperation between Iran and Armenia in the economic sphere was evident. It became known that a second bridge was also being built between Armenia and Iran to increase trade turnover between the parties. It was during Mr. Raisi's administration that the policy of Armenia joining the North-South project gained new momentum," said Iskandaryan, speaking about Armenian-Iranian economic relations.
She drew attention to the important fact that the Republic of Iran has repeatedly stated that Armenia should play a key role in both the North-South project and the project to connect the Persian Gulf to the Black Sea.
"We clearly saw that the current government of Iran understood very well that changes were taking place in the region after the recent Artsakh war and there was an attempt to diminish the positions of both Iran and Armenia in the region, disregarding the interests of both countries. Therefore, in assessing the situation very soberly, a decision was made to further strengthen Armenian-Iranian relations," said Iskandaryan.
Referring to the internal political processes expected in Iran after the tragic death of Ebrahim Raisi, the Iranologist detailed that according to Article 131 of the Constitution of the Islamic Republic of Iran, which is specifically provided for in the case of the death of the President of Iran or his long-term illness, the country's governing process is taken over by the first vice president.