Իրանում նշել են նախագահ Ռայիսիի մահվան տարելիցը
Թեհրանի Իմամ Խոմեյնիի Հոսեյնիե արարողությունների անցկացման վայրում մայիսի 20-ին տեղի է ունեցել Իրանի լուսահոգի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի և նրան ուղեկցող պաշտոնյաների մահվան առաջին տարելիցի հիշատակի արարողություն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Mehr գործակալությունը։
Հիշատակի արարողությունը տեղի է ունեցել Իսլամական հեղափոխության առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեիի ներկայությամբ։
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին և արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը զոհվել էին 2024 թ․ մայիսի 19-ին Արևելյան Ադրբեջան նահանգի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Դիզմար անտառում։ Նախագահ Ռայիսիին և նրան ուղեկցող պատվիրակությանը տեղափոխող ուղղաթիռը վթարի էր ենթարկվել, երբ նրանք վերադառնում էին Իրանի և Ադրբեջանի սահմանին գտնվող ջրամբարի բացման արարողությունից։

В Иране отметили годовщину гибели президента Раиси
20 мая в хосейние (место проведения траурных церемоний) имама Хомейни в Тегеране состоялась церемония, посвященная первой годовщине гибели покойного президента Ирана Ибрахима Раиси и сопровождавших его официальных лиц. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство Mehr.
На церемонии присутствовал верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи.
Президент Ирана Эбрахим Раиси и министр иностранных дел Хосейн Амир Абдоллахиян погибли 19 мая 2024 года. Вертолет, на борту которого находились президент Раиси и сопровождавшая его делегация, потерпел крушение, когда они возвращались с церемонии открытия водохранилища на границе Ирана и Азербайджана.