Իրանը կոշտ պատասխան կտա իրեն սպառնացողներին. Էբրահիմ Ռայիսի
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը չի ցանկանում պատերազմ սկսել, սակայն կոշտ պատասխան կտա, եթե որևէ մեկը ցանկանա սպառնալ իրեն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Հորմոզգան նահանգում հայտարարել է Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին:
«Բազմիցս ենք ասել, որ չենք սկսելու որևէ պատերազմ: Սակայն եթե որևէ երկիր կամ ուժ ցանկանա վախեցնել մեզ, ապա կարժանանա Իրանի Իսլամական Հանրապետության կոշտ և հեղինակավոր պատասխանին: Իրանի ռազմական հզորությունը սպառնալիք չէ տարածաշրջանի որևէ երկրի համար, մեր ուժն ավելի շուտ անվտանգության գրավական է, որին կարող են ապավինել տարածաշրջանի երկրները: Ռազմական գործիքները մասն են մեր ռազմական հզորության, որի հիմքը հավատքի բարձրագույն ուժն է: Անցյալում են մնացել ժամանակները, երբ այլ երկրները ցանկանում էին սպառնալիքների լեզվով խոսել մուսուլմանական Իրանի հետ կամ վախեցնել ռազմական սցենարով: Իրանը կտրուկ պատասխան կտա իրեն վախեցնողներին», - Ռայիսիի խոսքերն է մեջբերում IRNA-ն:
Հունվարի 28-ին անօդաչու թռչող սարքով հարված էր հասցվել Սիրիայի և Հորդանանի սահմանին գտնվող ԱՄՆ ռազմակայանին, որի հետևանքով զոհվել էր 3, վիրավորվել՝ ավելի քան 40 ամերիկացի զինծառայող: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հարձակման պատասխանատու է անվանել Իրանին՝ «հարվածները հասցնող խմբավորումներին զենք մատակարարելու համար»։ Իրանը հայտարարել է, որ առնչություն չունի այդ հարձակմանը։
Հունվարի 30-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել էր, որ կողմնորոշվել է Հորդանանի և Սիրիայի սահմանին ամերիկյան ռազմակայանի վրա հարձակմանն արձագանքելու պատասխան քայլերի հարցում: Ամերիկյան Politico թերթը, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել է, որ ի թիվս այլ տարբերակների դիտարկվում է Իրաքում և Սիրիայում իրանական զորքերին հարվածելու հնարավորությունը:

Иран даст жесткий ответ всем тем, кто ему угрожает: Эбрахим Раиси
Иран не хочет начинать войну, но даст жесткий ответ, если кто-то захочет угрожать ему. Как передает «Арменпресс», об этом, выступая в провинции Хормозган, заявил президент Ирана Эбрахим Раиси.
«Мы неоднократно говорили, что не начнем никакой войны. Однако если какая-либо страна или сила захочет нас напугать, она получит жесткий и авторитетный ответ со стороны Исламской Республики Иран. Военная мощь Ирана не является угрозой ни для одной страны региона, наша мощь - это, скорее, гарантия безопасности, на которую могут рассчитывать страны региона. Военный механизм - часть нашей военной мощи, основой которой является высшая сила веры. Прошли те времена, когда другие страны хотели говорить на языке угроз мусульманскому Ирану или запугивать военным сценарием. Иран даст резкий ответ тем, кто ему угрожает», - цитирует Раиси IRNA.
28 января была совершена атака беспилотника на военную базу США на границе Сирии и Иордании, в результате которой погибли три американских военнослужащих и более 40 получили ранения. Президент США Джо Байден назвал Иран ответственным за нападение «за поставку оружия группировкам, осуществляющим теракты». Иран заявил, что не имеет никакого отношения к этой атаке.
30 января президент США Джо Байден заявил, что принял решение по ответу на нападение на американскую военную базу на границе Иордании и Сирии. Politico со ссылкой на источники сообщила, что среди разных вариантов рассматривается и возможность нанесения ударов по иранским войскам в Ираке и Сирии.