Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի խոսնակ Անդրեաս Նորլենի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 12-ին այցելել էՇվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, պատվիրակությունը ներկա է գտնվել Ռիկսդագի լիագումար նիստին, որի ընթացքում շվեդ պատգամավորները ողջունել են ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին եւ հայկական խորհրդարանի ներկայացուցիչներին:
Ռիկսդագի փոխխոսնակ Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեի հետ աշխատանքային ճաշի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումները դատական համակարգում, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ ժողովրդավարացման բնագավառներում: Ռիկսդագի փոխխոսնակը, ջերմությամբ վերհիշելով մարտ ամսին Հայաստան կատարած այցը, պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հայ-շվեդական խորհրդարանական կապերի հետագա ամրապնդմանը: Աշխատանքային ճաշին մասնակցել են նաեւ Հայաստան-Շվեդիա պատգամավորական բարեկամական խմբի անդամները:
Նույն օրը Ռիկսդագի խոսնակի կոնֆերանսների սրահում տեղի է ունեցել Արարատ Միրզոյանի եւ Անդրեաս Նորլենի երկկողմ հանդիպումը, որին մասնակցել են Շվեդիայի խորհրդարանի բոլոր քաղաքական խմբակցություններին ղեկավարները:
Արարատ Միրզոյանը եւ պատվիրակության անդամները պատասխանել են շվեդ գործընկերների բազմաթիվ հարցերին, որոնք վերաբերել են Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությանը, ընթացիկ ներքաղաքական եւ արտաքին քաղաքական զարգացումներին, դատական համակարգում տեղի ունեցող բարեփոխումներին: Քննարկվել է նաեւ Շվեդիայի կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը ի նպաստ Հայաստանում ժողովրդարական ձեռքբերումների կոնսոլիդացման: Քաղաքական բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները միակարծիք էին Հայաստանում կատարվող արմատական փոփոխությունների վերաբերյալ դրական գնահատականներում:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է խոսնակ Անդրեաս Նորլենին, փոխխոսնակներին եւ բոլոր քաղաքական խմբակցությունների ղեկավարներին մոտ ապագայում Հայաստան այցելելու հրավերը, ինչը հնարավորություն կընձեռնի ավելի խորացնելու հայ-շվեդական խորհրդարանական համագործակցությունը:
Օրվա ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահի եւ պատվիրակության անդամների պատվին Ռիկսդագի խոսնակի պաշտոնական ընդունելությունների համար նախատեսված Վիլլա Բոնիերում տրվել է պաշտոնական ընթրիք, որին նախորդել էր երկու խոսնակների շուրջ 40 րոպե տեւած առանձնազրույցը:

Арарат Мирзоян встретился со спикером Риксдага Королевства Швеции Андреасом Норленом
12 июня делегация, возглавляемая председателем НС А. Мирзояном, посетила Риксдаг Королевства Швеция. Как сообщили «Арменпресс» в управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, делегация присутствовала на пленарном заседании Риксдага, в ходе которого шведские депутаты приветствовали председателя НС Арарата Мирзояна и представителей армянского парламента.
В ходе рабочего обеда с вице-спикером Риксдага Лоттой Йонсон Форнарве обсуждались реформы в судебной системе Армении, в сфере защиты прав человека и демократизации. Вице-спикер Риксдага, с теплотой вспомнив свой визит в Армению в марте, выразила готовность содействовать дальнейшему укреплению армяно-шведских парламентских связей. В рабочем обеде принимали участие также и члены депутатской группы дружбы Армения-Швеция.
В тот же день в конференц-зале Риксдага состоялась двусторонняя встреча Арарата Мирзояна и Андреаса Норлена, в которой приняли участие руководители всех политических фракций парламента Швеции. Арарат Мирзоян и члены делегации ответили на многочисленные вопросы шведских коллег, которые касались революции в Армении, текущих внутриполитических и внешнеполитических развити и реформ в судебной системе. Также была обсуждена и поддержка Швеции во имя консолидации демократических достижений в Армении. Представители всех политических фракций выразили единое положительное мнение относительно коренных изменений, происходящих в Армении.
Арарат Мирзоян подтвердил приглашение спикеру Андреасу Норлену, вице-спикерам и руководителям всех политических фракций посетить Армению в ближайшем будущем, что позволит еще более углубить армяно-шведское парламентское сотрудничество.
В завершение дня в честь председателя НС и членов делегации на Вилле Бониере спикера Риксдага, предназначенной для официальных приемов, был дан официальный ужин, которому предшествовала 40-минутная беседа тет-а-тет двух спикеров.