Հայաստանն աշխատում է զենքերի տեսականին մեծացնելու ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը, պաշտպանության նախարարությունն աշխատում են զենքերի տեսականին մեծացնելու ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը` անդրադառնալով լրագրողի հարցին, թե արդյոք Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ընթացքում զենքերի նոր խմբաքանակի գնման մասին խոսք գնացել է:
«Զենքերի գնման գործընթացը բավականին բարդ, պետական գործառույթ է, որը միանգամից ոտքի վրա չի որոշվում: Մենք ունենք զենքերի գնման բնականոն գործընթաց, մատակարարումներ: Ինչպես վարչապետն էր հայտնել` մենք ուզում ենք, բնականաբար, մեծացնել, այլ տեսականիներ ունենալ, խոսքը ոչ փոքր մարտավարական զենքերի մասին է: Մենք այդ ուղղությամբ աշխատում ենք»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Ամեն ինչ չէ, սակայն, որ շատ արագ է տեղի ունենում, ցանկությունների ձևավորումն էլ վայրկենական չի կայացվում: ՊՆ-ում, գլխավոր վարչությունում, կառավարությունում լինում են նիստեր, քննարկումներ, որոշվում են տեսականին, չափաքանակը, գները. միջպետական բարդ գործընթաց է:
Հարցին, թե Հայաստանի համար կան արդյոք առաջնային զինատեսակներ` խոսնակը նշեց, որ ինչպես բազմիցս ասել է երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, դրանք մեր ռազմավարությանը համահունչ նոր սերնդի, գերճշգրիտ, հեռահար հարձակողական, բազմաֆունկցիոնալ զինատեսակներն են:

Armenia works on increasing types of weapons
YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. Armenia’s government and defense ministry are working on increasing the types of weapons, Defense ministry spokesperson Artsrun Hovhannisyan told reporters, asked whether during their recent meeting in St. Petersburg Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin discussed the issue of purchasing new batch of weapons.
“The process of purchasing weapons is quite a complex, state function which is not decided immediately. We have a normal process of purchasing arms, normal deliveries. As the PM earlier said, of course, we want to increase their quantity, have other types of weapons, the talk is about not small tactical weapons. We are working on this path”, he said.
He noted that not everything is taking place very quickly. “Sessions, discussions are being held in the defense ministry, the general department and the government, the types, quantity and prices are determined: it’s a complex inter-state process”, he added.
Asked whether there are priority weapons for Armenia, the spokesperson said as the country’s military-political leadership has repeatedly stated, these are new generation, multifunctional weapons in accordance with our strategy.