Իտալացի պատգամավորը խոստանում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը միշտ հնչեղ պահել
ՀՌՈՄ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի խորհրդարանի մեծամասնություն կազմող ուժի ներկայացուցիչ Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոն, ով նաև Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահն է, հայտարարել է, որ հպարտ է Իտալիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում իր ունեցած ներդրման համար: Հռոմում լիբանանցի համայնքի հետ հանդիպմանը նա նշել է, որ Իտալիայի Պատգամավորների պալատում Հայոց ցեղասպանության դատապարտման, այդ երկրի կառավարությանը հղված՝ ճանաչման կոչի և հարցին միջազգային հնչեղություն տալու անհրաժեշտության բարձրաձայնման նախաձեռնողը օրենսդիր մարմնում ձայների մեծամասնություն ունեցող ուժն է՝ «Հինգ աստղ շարժումը» (M5S): Նրա խոսքով՝ նախկինում Իտալիայում կառավարող ուժերը Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ կապերը գերադասում էին արդարությանն առերեսվելուց, իսկ խորհրդարանական մեծամասնություն կազմող քաղաքական ուժը հավատարիմ է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող և Թուրքիայից նույնն անել պահանջող իր քաղաքականությանը:
«Մենք նաև Եվրոպական խորհրդարանում կլինենք լսելի ձայն՝ հայ ժողովրդի արդար խնդիրը բարձրաձայնելու հարցում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոն:
Իտալիայի Պատգամավորների պալատն ապրիլի 10-ինընդունել է նախաձեռնություն, որով կոչ է անում Իտալիայի կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունըև տալ միջազգային հնչեղություն: Բանաձևի օգտին քվեարկել է 382 պատգամավոր, դեմ չի եղել, ընդդիմադիր «Առա՛ջ Իտալիա» կուսակցության 43 պատգամավորները ձեռնպահ են եղել:
2000թ. Իտալիայի Պատգամավորների պալատը ընդունել էր որոշում, որը կոչ էր անում կառավարությանը հետամուտ լինել այդ տարածաշրջանի ժողովուրդների և փոքրամասնությունների միջև եղած լարվածությունների թուլացմանը՝ նպատակ ունենալով պայմաններ ստեղծել խաղաղ համակեցության և մարդու իրավունքների պաշտպանության համար։ Այդ առումով գնահատականը ավելի ընդհանրական էր և չէր պարունակում ուղերձ՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ։ 2019թ․ ապրիլի 10-ի որոշումը իր բնույթով հասցեական ուղերձ է պարունակում։ Այն կոչ է անում Իտալիայի կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և դրան միջազգային հնչեղություն հաղորդել։
Եվրախորհրդարանը 2015թ.՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին վերահաստատել է 1987 թվականի հունիսի 18-ին իր կողմից ընդունված բանաձևը, ըստ որի 1915-1917 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում հայերի հետ տեղի ունեցածը ճանաչվել էր ցեղասպանություն՝ ցեղասպանության մասին ՄԱԿ-ի 1948 թվականի կոնվենցիայի դրույթների համապատասխան:

Italian MP promises to campaign for international recognition of Armenian Genocide
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. Representative of Italy’s parliamentary majority Fabio Massimo Castaldo, who is also the Vice President of the European Parliament, has announced that he is proud of his contribution to the Armenian Genocide recognition by the Italian parliament. In a meeting with the Lebanese community in Rome he noted that “Five Star Movement”, which has the majority seats in the legislative, is the initiator of Armenian Genocide condemnation by the Chamber of Deputies of Italy and the call addressed to the Government to recognize it, as well as raising the necessity of giving an international importance to the issue. According to him, in the past the authorities of Italy attached more importance to relations with Turkey and Azerbaijan rather than justice, but the majority political force in the legislative now is committed to the policy of condemning the Armenian Genocide and demanding Turkey to recognize it.
“We will be heard also at the European Parliament in raising the just cause of the Armenian people”, ARMENPRESS reports Fabio Massimo as saying.
The Chamber of Deputies (lower house of parliament) of Italy adopted a Resolution on April 10 calling on the Government to “officially recognize the Armenian Genocide” and give an international assessment to the issue. The Resolution was adopted with 382 votes in favor, 0 against and 43 abstentions.
In 2000 the Italian Chamber of Deputies adopted a resolution calling on the government to pursue the weakening of the tensions between the peoples and minorities in the region, with the aim of creating conditions for the peaceful coexistence and human rights protection. In this regard, the assessment was more general and did not contain a message on the recognition of the Armenian Genocide.
The decision of April 10, 2019 has a targeted address. It calls on the Italian government to officially recognize the Armenian Genocide and give it an international importance.