Հայաստանում մոտ 19 հազար 12-րդ դասարանցու համար վերջին զանգը կհնչի մայիսի 24-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի դպրոցներում վերջին զանգն այս տարի կհնչի մայիսի 24-ին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունից, 9-րդ դասարանն այս տարի կավարտի 32 հազար 198 աշակերտ, 12-րդ դասարանը`18 հազար 996: Աշակերտները ներկայացնում են և՛ պետական, և՛ մասնավոր դպրոցները:
Հանրապետությունում նախատեսված 9-րդ դասարանի ավարտական քննություններից մեկը՝ հայոց լեզու առարկայից, այս տարի անցկացվում է կենտրոնացված: Գնահատման և թեստավորման կենտրոնը քննության օրը սահմանել է մայիսի 26-ը: Երեխաները քննությունը հանձնելու են 251 քննական կենտրոնում:
Հանրապետությունում միասնական քննությունների մեկնարկը կտրվի հունիսի 4-ից: Գործելու է 33 քննական կենտրոն, որից 23-ը՝ մարզերում, 10-ը՝ Երևանում:

Последний звонок для 19 тысяч 12-классников в Армении прозвучит 24 мая
Последний звонок в школах Армении в этом году прозвучит 24 мая. Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве образования и науки Армении, 9-й класс в этом году завершит 32 198 учеников, 12-й класс - 18 996. Ученики представляют и государственные, и частные школы. Один из выпускных экзаменов 9-го класса – экзамен по армянскому языку в этом году будет централизованным. Центр оценки и тестирования установил день экзамена - 26 мая. Ученики будут сдавать экзамен в 251-ом экзаменационном центре.
Единые экзамены в Армении начнутся с 4 июня, будут действовать 33 экзаменационных центра, 23 из которых - в областях, 10 - в Ереване.