Արարատ Միրզոյանը միջազգային գործընկերների հետ քննարկել է ԱԺ աջակցության հնարավոր ծրագրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 26-ին ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված մի շարք դեսպանների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման նպատակն էր միջազգային գործընկերներին ներկայացնել Ազգային ժողովի ինստիտուցիոնալ եւ նյութական կարիքները, նախանշել առաջնահերթություններն ու կարծիքներ փոխանակել կարիքների հասցեագրման հնարավոր տարբերակների շուրջ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱՄՆ, Միացյալ Թագավորության, Գերմանիայի, Իտալիայի, Բուլղարիայի դեսպանները, Շվեդիայի, Չեխիայի, Ֆրանսիայի գործերի հավատարմատարները, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչը, ԵՄ պատվիրակության, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության, ԵԽ երեւանյան գրասենյակի ու դիվանագիտական անձնակազմի այլ ներկայացուցիչներ:
Խորհրդարանի ղեկավարն իր բացման խոսքում նշել է, որ անձամբ հետաքրքված եւ ներգրավված է լինելու բոլոր միջազգային գործընկերների կողմից ներդրվող ջանքերի համակարգման գործին, ինչն իր կարծիքով հաջողության հասնելու փորձված գրավական է:
Վկայակոչելով ընտրությունների նախապատրաստման ծրագրի հաջողված փորձառությունը՝ Արարատ Միրզոյանը գործընկերներին առաջարկել է ջանքերի համադրման եւ միասնական ծրագիր իրականացնելու համանման մոտեցում որդեգրել՝ նպատակ ունենալով իրականացվող եւ նախապատրաստվող ծրագրերի լավագույնս համակարգման միջոցով գրանցել ցանկալի արդյունքներ:
Միջազգային գործընկերները շնորհակալություն են հայտնել օրենսդիր մարմնի ղեկավարին նման կառուցողական եւ նախաձեռնողական մոտեցման համար՝ ներկայացնելով նաեւ այն հիմնական ծրագրերն ու ներգրավվածության այլ ձեւաչափերը, որոնք հնարավոր են յուրաքանչյուր առանձին գործընկերոջ դեպքում:
ՄԱԿ Միջազգային զարգացման ծրագրի կողմից ներկայացվել է Խորհրդարանական աջակցության միասնական ծրագրի հայեցակարգը, որը մշակվել է Ազգային ժողովի աշխատակազմի պատասխանատուների եւ միջազգային մի շարք գործընկերների սերտ համագործակցությամբ:
Հանդիպման մասնակիցները մտքեր են փոխանակել հաջորդ քայլերի եւ ժամկետների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ հանձնառություն ստանձնել փնտրելու եւ գտնելու ներգրավման նոր հնարավորություններ:

Арарат Мирзоян обсудил с международными партнерами возможные программы содействия НС
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян 26 апреля принял аккредитованных в Армении ряд послов и представителей международных организаций.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Армении, цель встречи – представить международным партнерам институциональные и материальные потребности НС, наметить приоритеты и обменяться мнениями по возможным вариантам адресации нужд.
Во встрече приняли участие послы США, Соединенного Королевства, Германии, Италии, Болгарии, поверенные в делах Швеции, Чехии, первый советник посольства Франции, координатор ООН, директор Программы международного развития ООН, представители делегации ЕС, Международного агентства развития США, Ереванского офиса СЕ и другие представители дипломатического корпуса.
Глава парламента в своем вступительном слове отметил, что будет лично заинтересован и вовлечен в координацию усилий всех международным партнеров, что, по его мнению, - надежная гарантия достижения успеха.
Засвидетельствовав успешный опыт программы подготовки выборов, А.Мирзоян предложил партнерам подобный подход в осуществлении скоординированной и совместной программы – с целью зафиксировать желаемые результаты посредством оптимальной координации реализуемых и намечаемых программ.
Международные партнеры поблагодарили главу законодательного органа за конструктивный и инициативный подход, представив также основные программы и другие форматы привлечения, которые возможны в случае каждого отдельного партнера.
Программой международного развития ООН представлена концепция единой Программы парламентского содействия, которая разработана в тесном сотрудничестве с ответственными лицами Аппарата НС и рядом международных партнеров.
Участники встречи обменялись мнениями о последующих шагах и сроках, а также обязались искать и находить новые возможности привлечения.