Արարատ Միրզոյանը միջազգային գործընկերների հետ քննարկել է ԱԺ աջակցության հնարավոր ծրագրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 26-ին ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված մի շարք դեսպանների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման նպատակն էր միջազգային գործընկերներին ներկայացնել Ազգային ժողովի ինստիտուցիոնալ եւ նյութական կարիքները, նախանշել առաջնահերթություններն ու կարծիքներ փոխանակել կարիքների հասցեագրման հնարավոր տարբերակների շուրջ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱՄՆ, Միացյալ Թագավորության, Գերմանիայի, Իտալիայի, Բուլղարիայի դեսպանները, Շվեդիայի, Չեխիայի, Ֆրանսիայի գործերի հավատարմատարները, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչը, ԵՄ պատվիրակության, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության, ԵԽ երեւանյան գրասենյակի ու դիվանագիտական անձնակազմի այլ ներկայացուցիչներ:
Խորհրդարանի ղեկավարն իր բացման խոսքում նշել է, որ անձամբ հետաքրքված եւ ներգրավված է լինելու բոլոր միջազգային գործընկերների կողմից ներդրվող ջանքերի համակարգման գործին, ինչն իր կարծիքով հաջողության հասնելու փորձված գրավական է:
Վկայակոչելով ընտրությունների նախապատրաստման ծրագրի հաջողված փորձառությունը՝ Արարատ Միրզոյանը գործընկերներին առաջարկել է ջանքերի համադրման եւ միասնական ծրագիր իրականացնելու համանման մոտեցում որդեգրել՝ նպատակ ունենալով իրականացվող եւ նախապատրաստվող ծրագրերի լավագույնս համակարգման միջոցով գրանցել ցանկալի արդյունքներ:
Միջազգային գործընկերները շնորհակալություն են հայտնել օրենսդիր մարմնի ղեկավարին նման կառուցողական եւ նախաձեռնողական մոտեցման համար՝ ներկայացնելով նաեւ այն հիմնական ծրագրերն ու ներգրավվածության այլ ձեւաչափերը, որոնք հնարավոր են յուրաքանչյուր առանձին գործընկերոջ դեպքում:
ՄԱԿ Միջազգային զարգացման ծրագրի կողմից ներկայացվել է Խորհրդարանական աջակցության միասնական ծրագրի հայեցակարգը, որը մշակվել է Ազգային ժողովի աշխատակազմի պատասխանատուների եւ միջազգային մի շարք գործընկերների սերտ համագործակցությամբ:
Հանդիպման մասնակիցները մտքեր են փոխանակել հաջորդ քայլերի եւ ժամկետների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ հանձնառություն ստանձնել փնտրելու եւ գտնելու ներգրավման նոր հնարավորություններ:

Ararat Mirzoyan discusses with international partners possible programmes to support the parliament
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. The President of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan received a number of Ambassadors accredited in Armenia and representatives of international organizations on April 26.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, the goal of the meeting was to present to the international counterparts the institutional and material needs of the National Assembly, predetermined priorities and exchange opinions on the possible versions of addressing needs.
The Ambassadors of the U.S., the United Kingdom, Germany, Italy, Bulgaria, the Charges d'Affaires of Sweden and the Czech Republic, the First Counselor of the Embassy of France to the RA, the UN Resident Coordinator, the UNDP Resident Representative, the representatives of the EU Delegation, the USAID, the CoE Office in Yerevan and other representatives of diplomatic personnel took part in the meeting.
In his opening remarks the Head of the parliament noted that he personally is interested in the coordination of making efforts by all international colleagues and be involved in that work which, to his opinion is an experienced pledge of reaching success.
Quoting the succeeded experience of the preparatory programme of the elections Ararat Mirzoyan proposed his colleagues to adopt similar approach of combining efforts and implementing united programme, aiming at registering desirable results through coordination at best the programmes being prepared.
The international counterparts thanked the Head of the legislative body for the constructive and initiating approach, also presenting the main programmes and other formats of involvement, which are possible in case every certain counterpart.
A concept of the parliamentary support united programme was presented by the UNDP, which was worked out with the close cooperation of the responsible staff members of the National Assembly and a number of international counterparts.
The participants exchanged thoughts on the next steps and terms, as well as assume commitment for searching and finding new opportunities of involvement.