Նիկոլ Փաշինյանն ու Փիթեր Էրիքսոնը քննարկել են Հայաստանի և Շվեդիայի միջև համագործակցության խորացման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Շվեդիայի Թագավորության միջազգային համագործակցության զարգացման հարցերի նախարար Փիթեր Էրիքսոնի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը ողջունել է Շվեդիայի միջազգային համագործակցության զարգացման հարցերի նախարարի այցը մեր երկիր, որը լավ հնարավորություն է հայ-շվեդական գործակցության հեռանկարները քննարկելու համար: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացները՝ օրենքի գերակայության ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և թափանցիկության ապահովման ուղղությամբ անշրջելի են և նոր հնարավորություններ են բացում ԵՄ անդամ երկրների, այդ թվում՝ Շվեդիայի հետ կապերը խորացնելու համար, որն օրինակելի փորձ է կուտակել այս ոլորտներում: Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանն ունի բարեփոխումների մեծ օրակարգ և պատրաստ է ընդլայնել գործակցությունը ԵՄ հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Փիթեր Էրիքսոնը նշել է, որ առաջին անգամ է այցելում Հայաստան և ուրախ է երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցերը քննարկելու առիթի համար: Շվեդիայի միջազգային համագործակցության զարգացման հարցերի նախարարը ողջունել է մեր երկրում կատարվող փոփոխությունները, որոնք իրականացվում են ժողովրդավարության ամրապնդման, քաղաքացիական հասարակության զարգացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի հաջողման և շուկայական տնտեսության զարգացման ուղղությամբ: Նա նշել է, որ Շվեդիան պատրաստ է խորացնել Հայաստանի հետ կապերը՝ թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձևաչափով, այդ թվում նաև «Արևելյան գործընկերության» շրջանակում՝ որպես 10 տարի առաջ «Արևելյան գործընկերությունը» նախաձեռնած երկիր:
Նիկոլ Փաշինյանը Փիթեր Էրիքսոնի հետ քննարկել է երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ուղղություններով, ներառյալ՝ շրջակա միջավայրի պահպանության, վերականգնվող էներգետիկայի և այլ ոլորտներում գործակցության հեռանկարները: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ երկուստեք միջգերատեսչական մակարդակով համատեղ աշխատել Փոխըմբռնման հուշագրի մշակման շուրջ, որում նախանշված կլինեն համագործակցության կոնկրետ ուղղությունները և ծրագրերը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային կայունության հարցերի շուրջ, մասնավորապես, անդրադարձել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին:
Հանդիպման ավարտին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ջերմ ողջույններն է փոխանցել Շվեդիայի Թագավորության վարչապետ Ստեֆան Լյովեին:

Nikol Pashinyan, Peter Eriksson discuss prospects for deepening cooperation between Armenia and Sweden
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received the delegation led by Minister for International Development Cooperationof Sweden Peter Erikssonon March 21.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, the PM welcomed the visit of the Swedish Minister to Armenia, noting that it’s a good opportunity to discuss the prospects of Armenian-Swedish partnership.
Nikol Pashinyan noted that the democratic processes in Armenia are irreversible and create new opportunities for deepening relations with the EU member states, including Sweden. According to the PM, Armenia has a great agenda for reforms and is ready to expand partnership with the EU in the sidelines of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
Thanking for the reception, Peter Erikssonnoted that it’s his 1st visit to Armenia and is happy for the opportunity to discuss the issues referring to the development of bilateral relations. The Swedish Minister for International Development Cooperationsaluted the changes taking place in Armenia. He noted that Sweden is ready to deepen relations with Armenia on both bilateral and multilateral formats, including in the sidelines of the Eastern Partnership as one of the countries to initiates the Eastern Partnership 10 years ago.
Nikol Pashinyan and Peter Erikssondiscussed a range of issues of bilateral interest, including partnership prospects in protection of environment, renewable energy and other spheres. The sides agreed to work jointly for developing a memorandum of understanding, which will indicate the concrete directions and projects for cooperation.
The sides also exchanged views on issues of regional stability, particularly referred to Nagorno Karabakh conflict settlement issue.
At the end of the meeting Nikol Pashinyan conveyed his warm greetings to Prime Minister of Sweden Stefan Löfven.