Արարատ Միրզոյանը հյուրընկալել է Վրաստանի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մարտի 14-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպումն ընթացել է ընդլայնված կազմով:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը վստահություն է հայտնել, որ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի գլխավորած պատվիրակության ներկայացուցչական այցը նոր խթան կհանդիսանա հայ-վրացական բարեկամական հարաբերությունների առավել խորացման ու ամրապնդման գործում: Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է եղբայրական ժողովուրդների ավանդական ու առանձնահատուկ կապերը՝ հիմնված ընդհանուր պատմության, մշակութային ու հոգեւոր արժեքների վրա: Խորհրդարանի ղեկավարն առանձնացրել է նաեւ Հայաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների միջեւ կապերի ակտիվացումը՝ նշելով, որ առաջիկայում կձեւավորվի պատգամավորական բարեկամական խումբը:
Խոսելով միջխորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության կարեւորության մասին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ երկկողմ ընդունելի հարցերում պատվիրակությունները մշտապես աջակցում են միմյանց: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարի գնահատմամբ՝ տարբեր դիրքորոշումներ ունեցող հարցերում պատվիրակությունները պետք է առաջնորդվեն միմյանց առնվազն չվնասելու սկզբունքով:
ԱԺ նախագահն անդրադարձ է կատարել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի առնչությամբ ՀՀ ԱԺ խոսնակն ընդգծել է, որ մեր երկրի իշխանությունները կողմ են խնդրի խաղաղ բանակցային կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում՝ հավելելով, որ Վրաստանը՝ որպես ԵԱՀԿ մասնակից պետություն, միացել է Մինսկի խմբի ձեւաչափում կարգավորմանը: «Ուստի, մենք պետք է ջանքեր գործադրենք, որպեսզի հավասարակշիռ ու չեզոք ձեւակերպումներն այսուհետ եւս ուղենիշ լինեն Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ բոլոր հայտարարություններում»,-ընդգծել է Արարատ Միրզոյանը:
Այս համատեքստում նա իր մտահոգությունն է հայտնել Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարների՝ 2018թ. հոկտեմբերի 29-ի համատեղ հայտարարության վերաբերյալ, որտեղ նշվում էր հակամարտության կարգավորման սկզբունքներից միայն մեկը: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ հայ հասարակության շրջանում մտահոգություն են առաջացրել նաեւ Վրաստանի նախագահի՝ վերջերս Բաքու կատարած այցի ընթացքում հնչած որոշ ձեւակերպումներ: Այս առումով խորհրդարանի ղեկավարն անընդունելի է համարել տարբեր հակամարտությունների համար ընդհանրացված մոտեցումները:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության առավել ակտիվացումն ու համատեղ ծրագրերի իրականացումը, անդրադարձել հայ համայնքի գործունեությանը՝ ընդգծելով, որ հայերը դարեր շարունակ իրենց նշանակալի ներդրումն են ունեցել Վրաստանի տնտեսական, քաղաքական, մշակութային կյանքում եւ կարող են լինել հուսալի կամուրջ երկու երկրների հարաբերությունների առավել ամրապնդման հարցում:
Վրաստանի նախագահը, դրական գնահատելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, եւս անհրաժեշտ է համարել երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ ակտիվ համագործակցությունն ու փոխայցերը:
«Կարեւոր է, որ մեր կայուն հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ՝ անկախ քաղաքական ուժերի փոփոխությունից: Մենք՝ որպես հարեւան պետություններ, պետք է ունենանք սերտ հարաբերություններ: Այդ կապերը պետք է առավել խորանան եւ ընդլայնվեն»,-ասել է Սալոմե Զուրաբիշվիլին:
Անդրադառնալով ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի մտահոգություններին՝ Սալոմե Զուրաբիշվիլին ներկայացրել է իր դիրքորոշումը՝ եւս կարեւորելով տարածաշրջանի հակամարտությունների բացառապես խաղաղ եւ միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան կարգավորումը: Նրա խոսքով` տարածաշրջանի հակամարտությունները խոչընդոտում են համատեղ առաջընթացին:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ առաջիկայում պատրաստ է սիրով ընդունելու իր վրացի գործընկերոջը՝ Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Իրակլի Կոբախիձեին:
Հանդիպման ավարտին Վրաստանի նախագահը գրառում է կատարել ՀՀ Ազգային ժողովի պատվավոր հյուրերի մատյանում:

Speaker of Parliament of Armenia hosts delegation led by Georgian President
YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Ararat Mirzoyan on March 14 received the delegation led by President of Georgia Salome Zourabichvili who arrived in Armenia on an official visit, the Parliament told Armenpress. The meeting was held in an extended format.
Welcoming the guests Speaker Mirzoyan expressed confidence that the representative visit of the Georgian President’s delegation can contribute to further deepening and strengthening the Armenian-Georgian friendly relations. He highlighted the traditional and unique ties of the brotherly peoples which are based on common history, cultural and spiritual values. The Speaker also emphasized the need to intensify the ties between the Armenian and Georgian parliaments, noting that a parliamentary friendship group will be formed soon.
Talking about the importance of mutual cooperation in inter-parliamentary platforms, Ararat Mirzoyan said the delegations always support each other in matters acceptable by both sides. In this context he stated that the delegations, in case of matters of different positions, should be guided by the principle of at least not harming one another.
Ararat Mirzoyan also touched upon the regional security issues. As for the Nagorno Karabakh conflict, the Speaker said the Armenian leadership supports the peaceful, negotiated settlement of the conflict within the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship format, adding that Georgia, as an OSCE participating state, has joined the settlement in the Minsk Group format. “Therefore, we need to make efforts so that the balanced and neutral statements will serve as a guideline in all statements over Nagorno Karabakh”, Ararat Mirzoyan said.
In this regard the Speaker expressed its concern over the joint statement of the Turkish, Azerbaijani and Georgian foreign ministers made on October 29, 2018, which includes only one of the conflict settlement principles. The Speaker added that the Armenian public was also concerned over some formulations made by the Georgian President during the recent visit to Baku. In this sense the Speaker of Parliament considered unacceptable the generalized approaches for different conflicts.
In her turn the Georgian President positively assessed the role of the parliamentary diplomacy and also highlighted the importance of active cooperation and mutual visits between the legislative bodies of the two countries.
“It’s important that our stable relations continue developing regardless of the change of the political forces. We, as two neighbor states, must have close relations, and these relations should further deepen and expand”, Salome Zourabichvili said.
Commenting on the concerns voiced by Speaker Mirzoyan, the Georgian President presented her position, by also attaching importance to the exclusively peaceful settlement of regional conflicts in accordance with the norms of the international law. According to her, the conflicts in the region hinder the joint progress.
Ararat Mirzoyan said he is ready to host his Georgian counterpart in the near future.
At the end of the meeting the Georgian President left a note in the Parliament’s Honorary Guest Book.