Պատմական իրողության ընդունո՞ւմ, թե Թուրքիային ճնշելու խաղաքարտ. Հայ դատի արձագանքն ԱՄԷ-ում Ցեղասպանության ճանաչման խոսակցություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի Միջին Արևելքի գրասենյակը հետևում է արաբական մամուլում շրջանառվող այն տեղեկություններին, թե Արաբական Միացյալ Էմիրությունները պատրաստվում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Գրասենյակը դրանք դիտարկում է տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՅԴ Հայ դատի Միջին Արևելքի գրասենյակի պատասխանատու Վերա Յակուբյանը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին տեղեկություններ եղել են նաև Եգիպտոսի դեպքում, սակայն մինչ օրս կոնկրետ արդյունք չկա:
«Եգիպտոսի դեպքում, գիտեք, բազմիցս խոսվեց այն մասին, որ նախատեսվում է խորհրդարանում բանաձևի ընդունում, սակայն այդ ամենը մնաց զուտ քարոզչական դաշտում և գործնական քայլեր չեղան: Թե այդ դեպքում, թե ԱՄԷ-ի պարագայում, ու, ընդհանրապես, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին այս կամ այն տեղեկություններին մենք զգուշավորությամբ ենք մոտենում: Չի բացառվում, որ այդ հայտարարությունները ճնշում գործադրելու քայլ լինեն Թուրքիայի վրա, իսկ մենք գիտենք, որ այսօր արաբական որոշ երկրներ լարված հարաբերություններ ունեն Թուրքիայի հետ»,-ասաց Վերա Յակուբյանը: Նա նշեց, որ այդ արաբական երկրների թվում ԱՄԷ-ն է, որը հարաբերությունների դժվար ընթացք ունի Թուրքիայի հետ:
«Հայտնի է, որ Թուրքիան վերջին տարիներին արաբական աշխարհում աջակցեց իսլամիստներին: Եվ հիմա մրցակցություն կա, թե ով կլինի առավել ազդեցիկ արաբական աշխարհում: Ահա Թուրքիայի հետ ունեցած խնդիրների ֆոնին է բարձրացվում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը: Իհարկե, հետևում ենք զարգացումներին, բայց առայժմ շատ խանդավառված չենք, որովհետև չի բացառվում Թուրքիայի հետ հարաբերությունները շտկվեն: Գիտեք, որ արաբական որոշ երկրների ու Թուրքիայի միջև տնտեսական հզոր կապեր կան»,-ասաց նա:
Վերա Յակուբյանը նշեց, որ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայերից շատերին առաջինն ապաստան տվողները հենց որոշ արաբական երկրներ էին: Այդ նույն երկրները հնարավորություն տվեցին հայերին հաստատվել, ունենալ իրենց եկեղեցին, հուշաքար բացել, ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: «Այնպես որ, կարող ենք ասել, որ որոշ արաբական երկրներ անուղղակի կերպով ընդունում են 1915 թվականի պատմական իրողությունը»,-ասաց Վերա Յակուբյանը:
Ինչ վերաբերում է ԱՄԷ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության հնարավոր ճանաչմանը, ապա Վերա Յակուբյանը նշեց, որ այն դուռ կբացի մյուս արաբական երկրների ճանաչման համար:
«Եթե ճանաչեն, ապա աննախադեպ երևույթ կլինի արաբական աշխարհում: Այն կարող է շղթայական ռեակցիայի էֆեկտ ունենալ և մյուս արաբական երկրները ևս նման քայլ նախաձեռնեն: Ամեն դեպքում հիմա դժվար է հասկանալ՝ արդյոք ԱՄԷ-ն կճանաչի, թե ոչ»,-ասաց Վերա Յակուբյանը:
Արաբական մամուլը տեղեկություններ է շրջանառում այն մասին, որ ԱՄԷ-ն կարող է ճանաչել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության իրագործած Հայոց ցեղասպանությունը, ինչը կմեծացնի Աբու Դաբիի և Անկարայի միջև լարվածությունը: Մամուլը գրում է, որ ԱՄԷ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին կարող է հայտարարվել ապրիլի 24-ին:

Acknowledging the historical reality or a pressure card on Turkey?: Armenian National Committee’s reaction to reports on UAE’s recognition of Genocide
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. The Armenian National Committee of Middle Eastis closely following the Arab media reports according to which the United Arab Emirates (UAE) is going to recognize the Armenian Genocide. The Committee views these reports in the context of regional developments.
Vera Yakubyan of the Armenian National Committee of Middle Easttold ARMENPRESS that such reports on recognizing the Genocide have also been circulated in case of Egypt, but with no concrete result till now.
“You know that as for Egypt there were many rumors that the parliament is going to adopt a resolution, but all these remained in the propaganda field, and no practical steps were taken. We are reacting cautiously to all reports regarding the recognition of the Armenian Genocide. It’s not ruled out that these statements are a step to exert pressure on Turkey, and we know that today certain Arab states have tense relations with Turkey”, she said, adding that the UAE is among those Arab countries which currently has a difficult process of relations with Turkey.
“It’s known that in recent years Turkey has supported the Islamists in the Arab world. And now there is a competition who will be more influential in the Arab world. And therefore the issue of the recognition of the Armenian Genocide is being raised on the background of problems with Turkey. Of course, we are following the developments, but are not so excited at the moment because maybe the relations with Turkey will normalize. You know that there are strong economic ties between some Arab countries and Turkey”, Vera Yakubyan said.
She noted that some Arab countries were among the first ones to provide shelter to many Armenians who survived the 1915 Armenian Genocide. These countries enabled Armenians to settle there, have their church, open a memorial stone and commemorate the Genocide victims. “Therefore, we can state that some Arab countries indirectly acknowledge the historical reality of 1915”, Yakubyan said.
As for the possibility of the recognition of the Armenian Genocide by the UAE, she said it will pave a way for the recognition by the remaining Arab countries.
“If they recognize, that will be an unprecedented phenomenon in the Arab world. It can have a chain reaction effect and the remaining Arab countries will also take such an action. In any case now it’s difficult to understand whether the UAE will recognize the Genocide or not”, Vera Yakubyan noted.
According to the Arab media reports, the UAE may recognize the Armenian Genocide committed by the Ottoman Empire in 1915, which will further increase the tension between Abu Dhabi and Ankara. The media outlets report that the UAE’s recognition of the Armenian Genocide may be announced on April 24.