Պատմական իրողության ընդունո՞ւմ, թե Թուրքիային ճնշելու խաղաքարտ. Հայ դատի արձագանքն ԱՄԷ-ում Ցեղասպանության ճանաչման խոսակցություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի Միջին Արևելքի գրասենյակը հետևում է արաբական մամուլում շրջանառվող այն տեղեկություններին, թե Արաբական Միացյալ Էմիրությունները պատրաստվում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Գրասենյակը դրանք դիտարկում է տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՅԴ Հայ դատի Միջին Արևելքի գրասենյակի պատասխանատու Վերա Յակուբյանը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին տեղեկություններ եղել են նաև Եգիպտոսի դեպքում, սակայն մինչ օրս կոնկրետ արդյունք չկա:
«Եգիպտոսի դեպքում, գիտեք, բազմիցս խոսվեց այն մասին, որ նախատեսվում է խորհրդարանում բանաձևի ընդունում, սակայն այդ ամենը մնաց զուտ քարոզչական դաշտում և գործնական քայլեր չեղան: Թե այդ դեպքում, թե ԱՄԷ-ի պարագայում, ու, ընդհանրապես, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին այս կամ այն տեղեկություններին մենք զգուշավորությամբ ենք մոտենում: Չի բացառվում, որ այդ հայտարարությունները ճնշում գործադրելու քայլ լինեն Թուրքիայի վրա, իսկ մենք գիտենք, որ այսօր արաբական որոշ երկրներ լարված հարաբերություններ ունեն Թուրքիայի հետ»,-ասաց Վերա Յակուբյանը: Նա նշեց, որ այդ արաբական երկրների թվում ԱՄԷ-ն է, որը հարաբերությունների դժվար ընթացք ունի Թուրքիայի հետ:
«Հայտնի է, որ Թուրքիան վերջին տարիներին արաբական աշխարհում աջակցեց իսլամիստներին: Եվ հիմա մրցակցություն կա, թե ով կլինի առավել ազդեցիկ արաբական աշխարհում: Ահա Թուրքիայի հետ ունեցած խնդիրների ֆոնին է բարձրացվում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը: Իհարկե, հետևում ենք զարգացումներին, բայց առայժմ շատ խանդավառված չենք, որովհետև չի բացառվում Թուրքիայի հետ հարաբերությունները շտկվեն: Գիտեք, որ արաբական որոշ երկրների ու Թուրքիայի միջև տնտեսական հզոր կապեր կան»,-ասաց նա:
Վերա Յակուբյանը նշեց, որ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայերից շատերին առաջինն ապաստան տվողները հենց որոշ արաբական երկրներ էին: Այդ նույն երկրները հնարավորություն տվեցին հայերին հաստատվել, ունենալ իրենց եկեղեցին, հուշաքար բացել, ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: «Այնպես որ, կարող ենք ասել, որ որոշ արաբական երկրներ անուղղակի կերպով ընդունում են 1915 թվականի պատմական իրողությունը»,-ասաց Վերա Յակուբյանը:
Ինչ վերաբերում է ԱՄԷ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության հնարավոր ճանաչմանը, ապա Վերա Յակուբյանը նշեց, որ այն դուռ կբացի մյուս արաբական երկրների ճանաչման համար:
«Եթե ճանաչեն, ապա աննախադեպ երևույթ կլինի արաբական աշխարհում: Այն կարող է շղթայական ռեակցիայի էֆեկտ ունենալ և մյուս արաբական երկրները ևս նման քայլ նախաձեռնեն: Ամեն դեպքում հիմա դժվար է հասկանալ՝ արդյոք ԱՄԷ-ն կճանաչի, թե ոչ»,-ասաց Վերա Յակուբյանը:
Արաբական մամուլը տեղեկություններ է շրջանառում այն մասին, որ ԱՄԷ-ն կարող է ճանաչել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության իրագործած Հայոց ցեղասպանությունը, ինչը կմեծացնի Աբու Դաբիի և Անկարայի միջև լարվածությունը: Մամուլը գրում է, որ ԱՄԷ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին կարող է հայտարարվել ապրիլի 24-ին:

Принятие исторической реальности или давление на Турцию? “Ай Дат” реагирует на признание Геноцида армян в ОАЭ
Ближневосточный офис “Ай Дата” на Ближнем Востоке следит за информацией, распространяемой в арабской прессе, о том, что Объединенные Арабские Эмираты собираются признать Геноцид армян. Управление рассматривает их в контексте региональных событий. В интервью ««Арменпресс» представитель ближневосточного офиса АРФД «Ай Дата» Вера Якубян упомянула, что существует информация о признании Геноцида армян в Египте, но пока нет конкретных результатов.
«В случае с Египтом, вы знаете, неоднократно упоминалось, что предусматривается принятие резолюции в парламенте, но все это оставалось исключительно в области пропаганды, и никаких практических шагов не было. В этом случае, в случае с ОАЭ, и в целом мы с осторожностью относимся к той или иной информации о признании Геноцида армян. Не исключено, что эти заявления являются шагом по давлению на Турцию, и мы знаем, что некоторые арабские страны сегодня имеют напряженные отношения с Турцией», - сказала Вера Якубян. Она отметила, что сложные отношения с Турцией имеют и Объединенные Арабские Эмираты.
«Хорошо известно, что Турция поддерживает исламистов в арабском мире в последние годы. А сейчас идет соревнование, кто будет наиболее влиятельным в арабском мире. Вот вопрос признания Геноцида армян, поднят на фоне проблем с Турцией. Конечно, мы следим за развитием событий, но нас это еще не очень радует, так как не исключено, что отношения с Турцией будут налажены. Вы знаете, что между некоторыми арабскими странами и Турцией существуют прочные экономические связи», - сказала она.
Вера Якубян отметила, что первыми убежище большинству армян, пережившим Геноцид 1915 года, были крупные арабские страны. Эти же страны дали армянам возможность обосноваться, основать свою церковь, открыть мемориалы и почтить память жертв Геноцида армян. «Таким образом, мы можем сказать, что некоторые арабские страны косвенно признают историческую реальность 1915 года», - сказала Вера Якубян.
В отношении возможного признания Геноцида армян в ОАЭ Вера Якубян отметила, что это откроет двери для признания другими арабскими странами.
«Если они это сделают, то это будет беспрецедентное явление в арабском мире. Это может иметь эффект цепной реакции, и другие арабские страны также пойдут на аналогичный шаг. В любом случае, сейчас трудно понять, признают ли ОАЭ Геноцид или нет ", - сказала Вера Якубян.
Арабские СМИ распространяют информацию о том, что ОАЭ могут признать Геноцид армян, совершенный Османской империей в 1915 году, что усилит напряженность между Абу-Даби и Анкарой. Пресса сообщает, что ОАЭ могут признать Геноцид армян 24 апреля.