Հայաստանում ծրագրում են ներդնել պարտադիր ժամկետային և պայմանագրային ծառայության՝ միմյանց փոխլրացնող համակարգեր
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը նախատեսում է պարտադիր ժամկետային ծառայության և պայմանագրային ծառայության՝ միմյանց փոխլրացնող համակարգեր ներդնել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ասաց, որ պետք է ունենալ բոլոր միջազգային չափանիշներին համապատասխան և մեծաքանակ բանակ:
«Բազմաթիվ մարտահրավերներ կան, որոնք շարունակական են, և մենք բոլոր մարտահրավերները հաղթահարելով պետք է պահենք մեր Զինված ուժերը: Մենք չունենք այլ տարբերակ: Պայմանագրային ամբողջական ծառայության անցնելու համար այսօր ոչ մի պայման առկա չէ և պետք է լուծել այդ խնդիրները»,- շեշտեց ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
Անդրադառնալով որդուն՝ ով նույնպես ծառայում է, նշեց, որ իր միջոցով բարձրացված խնդիրներին նայում է ծնողի աչքերով, հետո միայն փորձում դրանց լուծում տալ:
«Որոշակի տեղեկություն ստանալիս աշխատում եմ անմիջապես արձագանքել: Դրանք այն հարցերն են, որոնք ընդունում եմ որպես ծնող, այլ ոչ նախարար: Երեկ էլ տղայիս ծնունդն էր, զանգեցի ու ասացի. «Շնորհավորում եմ պարոն կրտսեր սերժանտ», ինքն էլ պատասխանեց. «Շնորհակալ եմ պարոն նախարար»: Այսպիսի հարաբերություններ են տղայիս և իմ միջև»,- եզրափակեց Տոնոյանը:

В Армении планируется внедрить взаимодополняющие формы службы — обязательную срочную и контрактную
В  Армении планируется внедрить взаимодополняющие  формы  службы — обязательную срочную и контрактную
В Минобороны Армении планируется внедрить взаимодополняющие формы службы — обязательную срочную и контрактную
Как передает Арменпресс, об этом он сказал в беседе с журналистами министр обороны РА Давид Тоноян.
«Есть перманентные вызовы, которым мы должны противостоять и сохранить наши Вооруженные силы. Для перехода полностью на контрактную службы сегодня нет условий, и эту проблему необходимо решить», - сказал он.
На вопрос о сыне, который тоже служит в армии, он ответил, что все поднятые вопросы он старается оценить как отец, а уже потом искать решение.
«На любую информацию стараюсь реагировать немедленно. Это те вопросы, которые я воспринимаю как отец, а не как министр. Вчера, кстати, был день его рождения. Я позвонил ему, сказал «Поздравляю, господин младший сержант». Он ответил в тон: «Благодарю, господин министр». Вот такие вот отношения отца и сына», - сказал Тоноян.