Մհեր Մարգարյանը հանդիպել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը դեկտեմբերի 26-ին հանդիպել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ռոզմարի Դիկարլոյին (Rosemary DiCarlo):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, գլխավոր քարտուղարի տեղակալին ներկայացվել են Հայաստանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն ու կառավարության ձևավորման գործընթացը։ Նշվել է միջազգային դիտորդների և արտասահմանյան մամուլի գնահատականը Հայաստանի ընտրություններին՝ հիշատակելով նաև ընտրությունների նախապատրաստական փուլում ՄԱԿ-ի հետ Հայաստանի կառավարության արդյունավետ փոխգործակցությունը։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը վերահաստատել է, որ Հայաստանի իշխանությունները հաստատակամ են երկրում մեկնարկած բարեփոխումներն առաջ տանելու հարցում՝ հատկապես օրենքի գերակայության, արդարադատության, տնտեսական և քաղաքական դաշտում հավասար հնարավորությունների ապահովմանն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում։ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Դիկարլոն շնորհավորել է հայկական կողմին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները միջազգային բարձր չափանիշներին համապատասխան անցկացնելու կապակցությամբ՝ գոհունակությամբ նշելով ՄԱԿ-ի կառույցների հետ ձևավորված սերտ համագործակցությունը։
Մհեր Մարգարյանը գլխավոր քարտուղարի տեղակալին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումներն ու առաջնահերթությունները։ Երկուստեք ընդգծվել է բանակցությունների համար բարենպաստ միջավայրի ձևավորման կարևորությունը, ինչպես նաև՝ ՄԱԿ-ի և Գլխավոր քարտուղարի անվերապահ, շարունակական աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը։

Armenia’s Permanent Representative to UN meets with Under-Secretary-General for Political Affairs
YEREVAN, DECEMBER 27, ARMENPRESS. Armenia’s Permanent Representative to the United Nations Mher Margaryan on December 26 met with UN Under-Secretary-General for Political Affairs Rosemary DiCarlo, the Armenian foreign ministry told Armenpress.
During the meeting Rosemary DiCarlo was introduced on the results of the recent snap parliamentary elections in Armenia and the government’s formation process.
Mher Margaryan reaffirmed that the Armenian authorities are committed to continue the reforms launched in the country, especially in ensuring rule of law, justice, equal opportunities in economic and political fields and fighting corruption.
Rosemary DiCarlo congratulated the Armenian side for holding the snap elections in accordance with the highest international standards and praised the close cooperation with the UN structures.
Mher Margaryan also introduced the UN representative on the approaches and priorities of the Armenian side over the Nagorno Karabakh conflict settlement. Both highlighted the importance of forming a favorable environment for the negotiations, as well as the unconditional, continuous support of the UN Secretary-General to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs aimed at peacefully settling the conflict.