Մհեր Մարգարյանը ելույթ է ունեցել միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումների համար պատասխանատվության թեմայով ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ ազգերի կազմակերպությունում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը ելույթ է ունեցել միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումների համար պատասխանատվության թեմայով ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հանդիպմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունից, հունիսի 2-ին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում՝ Միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանությունը օրակարգի կետի ներքո Ալբանիայի վարչապետի նախագահությամբ, տեղի է ունեցել քննարկում՝ «Պատասխանատվության և արդարատության ամրապնդումը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումների դեպքում» թեմայով։
Զեկույցներով հանդես են եկել Արդարադատության միջազգային դատարանի նախագահ Ջոան Դոնահյուն և Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Միշել Բաչելետը։
Հանդիպմանն իր ելույթում ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանն անդրադարձել է անցյալում տեղի ունեցած ոճիրների անպատժելիության հարցին՝ ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների և պատերազմական հանցագործությունների կանխարգելման համատեքստում։
Նշվել է, որ Հայաստանը բազմիցս միջազգային հանրությանն ահազանգել է Ադրբեջանում տիրապետող հակահայկական ատելության խոսքի և ռասիստական հռետորաբանության վերաբերյալ, ինչը փաստագրված է նաև միջազգային կառույցների կողմից։ Անդրադառնալով 2020թ. աշնանը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիային և դրա հումանիտար հետևանքներին՝ դեսպան Մարգարյանը նշել է, որ Ադրբեջանը, խախտելով միջազգային հումանիտար իրավունքով սահմանված պարտավորությունները, շարունակում է գերեվարման մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց։ Անդրադարձ է կատարվել նաև հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը պահպանելու և հակահայկական ատելությունը վերացնելու Ադրբեջանի պարտավորություններին։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը նշել է, որ, որպես ՄԱԿ հիմնական մարմին Արդարադատության միջազգային դատարանը կենտրոնական դերակատարություն ունի արդարադատությունն ու պատասխանատվությունը երաշխավորելու և միջազգային իրավունքի նկատմամբ հավատն ամրապնդելու հարցում։

Armenia’s Mher Margaryan delivers speech on accountability for violations of int’l law at UN Security Council meeting
YEREVAN, JUNE 3, ARMENPRESS. Mher Margaryan, Permanent Representative of Armenia to the United Nations, delivered a statement in the UN Security Council open debate on “Strengthening Accountability and Justice for Serious Violations of International Law”, the Permanent Mission of Armenia said.
In his remarks Mher Margaryan touched upon the issue of impunity of crimes that happened in the past, in the context of prevention of genocides, war crimes and crimes against humanity.
“Armenia alerted the international community about the level of hate speech and racist rhetoric dominating the political discourse in Azerbaijan, where state-led anti-Armenian policies extensively reported and documented by international institutions seek to dehumanize one particular nation which come to manifest that genocidal ideology does not merely belong to the past. The fact that a large-scale military aggression was unleashed amid the unprecedented global pandemic in the fall of 2020 is a crime of global proportion in itself and should be evaluated and addressed as such”, he said, also touching upon the fact that Azerbaijan is still holding Armenian prisoners of war and civilians in captivity.
“As the principal judicial organ of the United Nations, the International Court of Justice has a central role in ensuring justice and accountability and upholding the faith in international law”, he said.