Նոր կառավարությունը շատ կոնկրետ քայլեր է կատարել ներդրումային միջավայրի բարելավման ուղղությամբ. Տիգրան Ավինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունը որոշակիորեն քաղաքական իրավիճակ է փոխել, իսկ քաղաքական իրավիճակն ուղղակիորեն ազդում է ներդրումային միջավայրի վրա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը:
Նրա խոսքով՝ նոր կառավարությունը շատ կոնկրետ քայլեր է կատարել Հայաստանում ներդրումային միջավայրի բարելավման ուղղությամբ, մասնավորապես՝ հարկային օրենսդրության բարեփոխումները, որն ընդհանուր ներդրումային միջավայրի բարելավման կոմպոնենտներից մեկն է, հակակոռուպցիոն գործունեությունը և այլն:
«Հայաստանը լինելով ԵԱՏՄ երկիր՝ 200 միլիոն սպառողների շուկա է: Ունենք նաև տարբեր համաձայնագրեր հենց նույն Եվրամիության հետ, շատ լայն հնարավորություններ են բացվում արտահանելու ապրանքները դեպի Միջին Արևելք, և այս առումով Հայաստանը որոշակիորեն կարող է կամուրջ հանդիսանալ Եվրամիության, ԵԱՏՄ-ի և Միջին Արևելքի միջև»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով Իրանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցներին՝ Տիգրան Ավինյանն ընդգծեց, որ դրանք միանշանակ բացասական են ազդում առևտրի, տնտեսական մեր հարաբերությունների զարգացմանը և ոչ միայն մեր, այլև Իրանի և այլ երկրների: «Ես կարծում եմ, որ ժամանակի ընթացքում բոլոր քաղաքական հարցերը կստանան իրենց լուծումները, և մենք կկարողանանք շարժվել առաջ առանց որևէ սահմանափակումների»,-նշեց նա:
Պատասխանելով Նիկոլ Փաշինյանի սակավամարդ երթերի վերաբերյալ հարցին՝ փոխվարչապետի պաշտոնակատարն ասաց, որ միայն մարդկանց քանակով չի կարելի որոշել երթը հաջողված է, թե ոչ: «Սա մի որոշակի ամփոփում էր կառավարության գործունեության: Անցումային կառավարության գործունեությունը երթով էր սկսվել և երթով էլ ավարտվեց, և հիմա մենք մտնում ենք մի շատ հետաքրքիր փուլ»,- նշեց Ավինյանը՝ վստահեցնելով, որ եկել է ժամանակը, որ քաղաքական դաշտում բոլորը խոսեն իրենց ծրագրերից:

YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. The recent peaceful, velvet revolution in Armenia has certainly changed a political situation, and the political situation directly affects the investment environment, acting deputy prime minister Tigran Avinyan told reporters, reports Armenpress.
He said the new government has taken very concrete actions for the improvement of the investment environment, in particular the Tax Code reforms which is one of the components for the improvement of the overall investment climate, the anti-corruption activity and etc.
“Armenia, being a member states of the Eurasian Economic Union (EAEU), is a market of 200 million consumers. We also have different agreements with the European Union, there are broad opportunities for exporting the goods to the Middle East, and in this sense Armenia can certainly act as a bridge between the EU, EAEU and the Middle East”, he said.
As for the US sanctions on Iran, the acting deputy PM said they definitely affect the development of trade, our economic relations. “I think that all political issues will be solved within the course of time, and we will be able to move forward without any restrictions”, he said.
Commenting on the question regarding less number of people in Pashinyan’s rallies, the acting deputy PM said only the number of people cannot determine whether the rally is successful or not. “It was a summary of the government’s activity. The activity of the transitional government started with a rally and ended with a rally as well, and now we are entering a very interesting stage”, Avinyan said, assuring that it’s time for everyone to talk about their programs in the political field.