Պահի պատմականությունն այն է, որ մենք ՀՀ-ում իշխանությունը լիարժեքորեն վերադարձնում ենք ժողովրդին. Նիկոլ Փաշինյանը՝ սպասվող քաղաքական գործընթացների մասին
Պահի պատմականությունն այն է, որ մենք ՀՀ-ում իշխանությունը լիարժեքորեն վերադարձնում ենք ժողովրդին. Նիկոլ Փաշինյանը՝ սպասվող  քաղաքական գործընթացների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար, վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում վարչապետի ընտրության հարցի քննարկման ընթացքում ունեցած ելույթում արձանագրեց, որ քննարկման արդյունքում վարչապետ չի ընտրվելու, և խորհրդարանն իրավունքի ուժով արձակվելու է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Նիկոլ Փաշինյանը իր ելույթում գնահատեց նաև պահի պատմականությունը: «Այսօրվա քննարկման արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ չի ընտրվելու և Ազգային ժողովն արձակվելու է իրավունքի ուժով: Ես ուզում եմ գնահատել այս պահի պատմականությունը, որովհետև պատմականությունն այն չէ, որ Ազգային ժողովը լուծարվում է, և մենք առաջին անգամ ունենալու ենք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ մեր երկրում: Պատմականությունն այն է, որ ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից հետո մենք Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունը լիարժեքորեն վերադարձնում ենք Հայաստանի քաղաքացիներին և հետագա քաղաքական գործընթացների ճակատագիրը որոշելու ամբողջ լիազորությունը վերադարձնում ենք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին և ժողովրդին»,- ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նա հավելեց՝ այսօր երեկոյան կամ վաղն առավոտյան ունենալու ենք մի իրավիճակ, երբ չունենք լիարժեք լիազորությունների մեջ գտնվող Ազգային ժողով, չունենք կառավարություն, որովհետև կառավարության անդամները պաշտոնակատարներ են: «Մենք ի վիճակի ենք լինելու ապահովել ընտրությունների 100 տոկոսով օրինականությունը, բոլորս վստահ կլինենք, որ ընտրությունների արդյունքները ձևավորվել են ժողովրդի կամարտահայտության արդյունքում, հետևաբար, այսօր մայիսին տեղի ունեցած հեղափոխությունը հասնում է լրումին: Եվ դե ֆակտո ժողովրդին վերադարձված իշխանությունը ժողովրդին է վերադարձվում դե յուրե, և ժողովուրդը հնարավորություն ունի դեկտեմբերին կայացրած դե յուրե և դե ֆակտո որոշմամբ որոշել իշխանության հետագա ճակատագիրը Հայաստանում»,- ասաց նա:
Եզրափակելով խոսքը՝ Փաշինյանը վստահություն հայտնեց, որ ժողովուրդը ամուր կպահի իր ձեռքում իշխանությունը ոչ միայն հիմա, այլ ընդմիշտ և այլևս երբեք այդ իշխանությունը բաց չի թողնի իր ձեռքից:

YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. Acting Prime Minister Nikol Pashinyan said in his speech in parliament that during the ongoing final round of election a PM will not be elected and the parliament will be disbanded by virtue of law.
Pashinyan also noted the historicity of the moment in his speech.
“As a result of today’s debates a prime minister will not be elected and the National Assembly will be dissolved by virtue of law. I would like to appreciate the historicity of this moment, because the historicity isn’t in the National Assembly being dissolved, and that we will for the first time have early elections of parliament in our country. The historicity is that after the non-violent, velvet, democratic revolution that took place in April-May we are entirely returning the power in Armenia to the citizens and we are returning the entire authority of determining the fate of further political processes to the citizens and the people,” he said.
He said that today in the evening or tomorrow morning there will be a situation when the country’s won’t have a complete parliament or a government, because the Cabinet members are acting Cabinet members.
“We will be able to ensure the legality of the elections 100%, we will all be confident that the results of the elections were formed as result of the free expression of will of the people, therefore, today the revolution of May is reaching its completion. And the power that has been de-facto returned to the people is being returned de-jure, and the people have the chance to determine the future destiny of the power in Armenia through a de jure and de facto decision made in December,” he said.
In conclusion, Pashinyan expressed conviction that the people will firmly hold the power in their hands, not only now, but forever.