Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարներն օպերատիվ կապ են հաստատել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի ու Ադրբեջանի նախագահի միջև օպերատիվ կապ է ստեղծվել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հոկտեմբերի 18-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ադրբեջանական կողմի հետ, ինչպես և պայմանավորվել ենք, հաստատվել է հուսալի օպերատիվ կապ, և կարող ենք ասել, որ փոխադարձաբար ցանկացած տեղեկատվություն կես ժամվա ընթացքում կհասնի Ադրբեջանի նախագահին և, եթե իրենց կողմից լինի` ինձ: Այնպես չէ, որ հրադադարի ամեն խախտման դեպքում կապի մեջ ենք մտնում, ըստ անհրաժեշտության»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ սահմանին իրավիճակն աննախադեպ հանգիստ է, ինչը կարելի է կապել Դուշանբեում Հայաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության հետ:
«Ընդհանուր առմամբ, հայ-ադրբեջանական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակը աննախադեպ հանգիստ է, և դա, ինչ-որ առումով Դուշանբեի համաձայնությունների արդյունք է»,- նշեց վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը:

Установлена оперативная связь между и.о. премьер-министра Армении и президентом Азербайджана
Установлена оперативная связь между и.о. премьер-министра Армении и президентом Азербайджана. Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами 18 октября сказал исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения Никол Пашинян.
«Как мы и договорились, с азербайджанской стороной установлена надежную оперативная связь, и можем сказать, что любая информация достигнет президента Азербайджана через полчаса и, если они передадут информацию, то меня. Это не так, что в случае любого нарушения режима прекращения огня мы вступаем в контакт, только по необходимости», - сказал Пашинян.
Он отметил, что ситуация на границе беспрецедентно спокойна, что может быть связано с соглашением, достигнутым между лидерами Армении и Азербайджана в Душанбе.
«В целом, на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения беспрецедентно спокойно, и это является, в какой-то степени, результатом достигнутых в Душанбе договоренностей», - сказал и.о. премьер-министра.