Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարներն օպերատիվ կապ են հաստատել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի ու Ադրբեջանի նախագահի միջև օպերատիվ կապ է ստեղծվել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հոկտեմբերի 18-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ադրբեջանական կողմի հետ, ինչպես և պայմանավորվել ենք, հաստատվել է հուսալի օպերատիվ կապ, և կարող ենք ասել, որ փոխադարձաբար ցանկացած տեղեկատվություն կես ժամվա ընթացքում կհասնի Ադրբեջանի նախագահին և, եթե իրենց կողմից լինի` ինձ: Այնպես չէ, որ հրադադարի ամեն խախտման դեպքում կապի մեջ ենք մտնում, ըստ անհրաժեշտության»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ սահմանին իրավիճակն աննախադեպ հանգիստ է, ինչը կարելի է կապել Դուշանբեում Հայաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության հետ:
«Ընդհանուր առմամբ, հայ-ադրբեջանական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակը աննախադեպ հանգիստ է, և դա, ինչ-որ առումով Դուշանբեի համաձայնությունների արդյունք է»,- նշեց վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը:

YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. Operative connection has been established between the acting PM of Armenia Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev, ARMENPRESS reports acting PM of Armenia Nikol Pashinyan told the reporters on October 18.
“According to our agreement, a reliable operative connection has been established with the Azerbaijani side and we can say that any information can be conveyed to the Azerbaijani President and from their side to me within half an hour. It’s not so that we contact each other every time a ceasefire violation takes, only in case of necessity”, Pashinyan said.
He noted that the situation on the border is unprecedentedly calm, which can be explained by the agreement reached between the leaders of Armenia and Azerbaijan in Dushanbe.
“Generally speaking, the situation on Armenian-Azerbaijani border and Karabakh-Azerbaijan contact line is unprecedentedly calm and it is in some sense the result of Dushanbe agreements”, the acting PM said.