Արայիկ Հարությունյանը Փարիզում մասնակցել է «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի մասնաճյուղի բացման արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀկրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը պաշտոնական այցով գտնվում է Փարիզում, որի շրջանակում մասնակցել է Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի մասնաճյուղի բացման արարողությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունից, ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Իրականում շատ ուրախ եմ, որ Թումոյի մասնաճյուղ է բացվում Եվրոպայի սրտում՝ Փարիզում: Հայաստանից Թումոյի արտահանումը մեր լավագույն ցուցանիշներից է, և կրթության ոլորտում մեր լավագույն արդյունքներից մեկը: Հայերի մոտ ծեծված մի արտահայտություն կա, որ մենք չունենք բնական պաշարներ, և այդ հիմնական պաշարը մարդկային ուղեղներն են: Երկար ժամանակ մենք ճանապարհներ էինք փնտրում՝ այդ պաշարն արտահանելու համար, և կրթության ոլորտում Թումոյի միջոցով հնարավոր եղավ ապահովել այդ ճեղքումը: Բազմիցս ասվել է, որ Փարիզը Եվրոպայի նորաձևության մայրաքաղաքն է: Ինովացիայի և տեխնոլոգիայի ոլորտում ևս այն նորաձևության կրողներից և կենտրոններից է, և մեզ համար կարևոր է, որ ՀՀ սահմաններից դուրս Թումոյի առաջին կենտրոններից մեկը բացվում է հենց Փարիզում: Այն բանից հետո, երբ 2016 թվականին Փարիզի քաղաքապետը խոսեց Թումոյի մասնաճյուղ բացելու մասին, եվրոպական մյուս կենտրոնները և մայրաքաղաքները ևս վարակվեցին այդ մտքով և ցանկացան ունենալ իրենց թումոները: Ներկայումս նախատեսվում է Թումոյի մասնաճյուղեր բացել Մոսկվայում, Բեռլինում և եվրոպական այլ մայրաքաղաքներում: Վերջերս Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մարկելը այցելել էր Թումո, և դրանից հետ գերմանացիները ևս հետաքրքրված են այս նախագծով: Գիտեք, որ Հայաստանում այս տարի տեղի է ունեցել հեղափոխություն, որին սկզբում հավատում էր 10-12 մարդ: Այս հեղափոխությունը և դրա իրականացումը լավագույն ապացույցն են այն բանի, որ եթե փոքր թվով մարդիկ հավատում են գաղափարին, ապա դա տեղի է ունենում: Այս օրինակը բերեցի, որովհետև կրթական ոլորտում նման մի հեղափոխություն իրականացրել են Փափազեան ընտանիքը և նրանց գործընկերները՝ Սիմոնյանները, փոքր թվով մարդիկ, ովքեր հավատացին այդ գաղափարին և իրականացրին դա: Եվ պատահական չէ, որ ներկայումս Թումոյի ցանցը տարածվում է ամբողջ աշխարհով մեկ»:

Acting education and science minister attends opening ceremony of TUMO branch in Paris
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. Armenia’s acting minister of education and science Arayik Harutyunyan is in Paris on an official visit within the frames of which he participated in the opening ceremony of the TUMO Center for Creative Technologies branch, the ministry told Armenpress.
Welcoming the event participants, the acting minister noted: “In fact I am very happy for the opening of the TUMO branch in the heart of Europe, in Paris. TUMO’s export from Armenia is one of our best indictors and one of our best results in the field of education. There is a common expression among Armenians that we don’t have natural resources, and that main resource are the human brains. For a long time we were looking for ways to export that resource, and it was possible to ensure that gap in the field of education thanks to TUMO. It has been repeatedly stated that Paris is the capital of Europe’s fashion. It is also one of the bearers and centers of fashion in the sphere of innovation and technology, and it’s very important for us that one of the first centers of TUMO is being opened in Paris. After when the Paris Mayor in 2016 talked about opening TUMO branch, the remaining European centers and capitals also were infected with that thought and expressed a wish to have their own TUMOs. At the moment there are plans to open TUMO branches in Moscow, Berlin and other European capitals. Recently German Chancellor Angela Merkel visited TUMO in Yerevan, and following her visit Germans as well are interested in this project. You know that a revolution took place in Armenia this year, and from the very start only 10-12 people believed in it. This revolution and its implementation are the best proofs of the fact that if small group of people believe in an idea, it happens. I mentioned this example because a similar revolution in the education sector has been carried out by Papazian family and their partners, Simonian, small group of people who believed in that idea and implemented it. And it’s not a coincidence that currently the TUMO network is spread all over the world”.