Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Նյու Յորքի «Կարնեգի» հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Նյու Յորքի «Կարնեգի» հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել հիմնադրամի եւ, մասնավորապես, նրա նախագահ Վարդան Գրեգորյանի կողմից մեր երկրում իրականացվող գիտական, կրթական, մարդասիրական ծրագրերը։
Հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստանում «Կարնեգի» հիմնադրամի հետ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը: Խոսելով հիմնադրամի գործունեության մասին՝ Վարդան Գրեգորյանն ասել է, որ իրենք պատրաստ են աջակցել այն նախաձեռնություններին ու գաղափարներին, որոնք կնպաստեն Հայաստանի առաջընթացին։ Նախագահ Սարգսյանը հատկապես կարեւորել է կրթական ծրագրերը՝ նշելով, որ զարգացած եւ առաջադեմ երկիր ունենալու հիմնական գրավականը կրթությունն ու գիտելիքն են։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների, համահայկական կարեւորություն ունեցող օրակագային հարցերի, հայ-ամերիկյան բարեկամական գործընկերության զարգացման հեռանկարների, ինչպես նաեւ միջազգային եւ տարածաշրջանային մի շարք հարցերի շուրջ։

President Sarkissian meets with Vartan Gregorian, President of Carnegie Corporation of New York
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian, who is in the USA on a working visit, met with VartanGregorian,PresidentofCarnegie CorporationofNew York. As ARMENPRESS was informed from the press service of the President’s Office, the President highly appreciated the scientific, educational and humanitarian programs implemented in Armenia by the Corporation, and particularly its President VartanGregorian.
The interlocutors discussed the opportunities of implementing projects in Armenia jointly with Carnegie Corporation. Speaking about the activities of the Corporation, VartanGregorian said they are ready to support the initiatives and ideas that will foster Armenia’s progress. President Sarkissian particularly highlighted the educational projects, noting that education and knowledge are the key basis of a developed and progressive country.
Armen Sarkissian and VartanGregorian also exchanged views on Armenia-Diaspora relations, issues of pan-Armenian importance, development of Armenian-American friendly partnership, as wel as a number of international and regional issues.