Մահացել է մի անձնավորություն, ով կերտել է մի ողջ դարաշրջան. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Շառլ Ազնավուրի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ վարչպաետ Նիկոլ Փաշինյանըցավակցական ուղերձ է հղել Շառլ Ազնավուրի մահվան կապակցությամբ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
Խորը ցավով ստացա Շառլ Ազնավուրի մահվան բոթը. կյանքի 94-րդ տարում մեզանից հեռացել է հայ ժողովրդի մեծագույն զավակներից մեկը:
Դժվար է հավատալ, որ մահացել է մի անձնավորություն, ով կերտել է մի ողջ դարաշրջան, կերտել է պատմություն, կերտել է սեր, և անմնացորդ ծառայել սեփական ժողովրդին, սեփական ժողովուրդներին, որովհետև Շառլ Ազնավուրն ասում էր՝ ես 100 տոկոսով ֆրանսիացի եմ և 100 տոկոսով հայ: Նա 80 տարի իր բեմական գործունեությամբ հիացրել, ջերմացրել և ոգեշնչել է տասնյակ, հարյուր միլիոնավոր մարդկանց՝ բոլոր մայրցամաքներում:
Սա ցավալի, սգալի օր է մեր ժողովրդի և մեր երկրի պատմության համար: Մահացել է Հայաստանի Ազգային հերոսը: Անուրանալի է Շառլ Ազնավուրի ավանդն Անկախ Հայաստանի կայացման ու հզորացման գործում:
Հայաստանի Հանրապետության ու հայ ժողովրդի անունից իմ խորին վշտակցությունն եմ հայտնում Ֆրանսիայի ժողովրդին, Շառլ Ազնավուրի հարյուր միլիոնավոր երկրպագումներին՝ աշխարհի տարբեր մասերում: Ցավակցում եմ մեզ բոլորիս՝ ամբողջ հայ ժողովրդին:
Սա իսկապես մեծ համամարդկային կորուստ է, որովհետև Ազնավուրը մարդ է, ով ստեղծել է ոչ միայն ազգային, այլև համամարդկային արժեքներ, որոնք երկար տարիներ մարդկությանը կուղեկցեն դեպի սեր ու համերաշխություն՝ այդ արժեքների հիման վրա մարդկանց մղելով դեպի առաքինություն»:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян выразил соболезнования по случаю кончины Шарля Азнавура
Премьер-министр Армении Никол Пашинян выразил соболезнования по случаю кончины Шарля Азнавура. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата премьер-министра Армении, в послании говорится:
С глубокой скорбью узнал о кончине Шарля Азнавура. На 95-м году жизни нас покинул один из величайших сыновей армянского народа.
Трудно поверить, что скончался человек, который создал целую эпоху, создал историю, создал любовь и всецело служил своему народу, своим народам, потому что Шарль Азнавур говорил: я на 100% француз и на 100% армянин. Он своей сценической деятельностью восхищал, согревал и вдохновлял десятки, сотни миллионов людей на всех континентах в течение 80 лет.
Это тяжелый, скорбный день для нашего народа и для истории нашей страны. Скончался Национальный герой Армении. Неоспорим вклад Шарля Азнавура в становление и укрепление независимой Армении.
От имени Республики Армения и армянского народа я выражаю глубочайшие соболезнования французскому народу, сотням миллионов поклонников Шарля Азнавура по всему миру. Выражаю соболезнования всем нам, всему армянскому народу.
Это поистине общечеловеческая потеря, потому что Азнавур - это человек, создавший не только национальные, но и общечеловеческие ценности, которые на протяжении многих лет будут сопровождать человечество на пути к любви и солидарности”.