Մահացել է մի անձնավորություն, ով կերտել է մի ողջ դարաշրջան. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Շառլ Ազնավուրի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ վարչպաետ Նիկոլ Փաշինյանըցավակցական ուղերձ է հղել Շառլ Ազնավուրի մահվան կապակցությամբ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
Խորը ցավով ստացա Շառլ Ազնավուրի մահվան բոթը. կյանքի 94-րդ տարում մեզանից հեռացել է հայ ժողովրդի մեծագույն զավակներից մեկը:
Դժվար է հավատալ, որ մահացել է մի անձնավորություն, ով կերտել է մի ողջ դարաշրջան, կերտել է պատմություն, կերտել է սեր, և անմնացորդ ծառայել սեփական ժողովրդին, սեփական ժողովուրդներին, որովհետև Շառլ Ազնավուրն ասում էր՝ ես 100 տոկոսով ֆրանսիացի եմ և 100 տոկոսով հայ: Նա 80 տարի իր բեմական գործունեությամբ հիացրել, ջերմացրել և ոգեշնչել է տասնյակ, հարյուր միլիոնավոր մարդկանց՝ բոլոր մայրցամաքներում:
Սա ցավալի, սգալի օր է մեր ժողովրդի և մեր երկրի պատմության համար: Մահացել է Հայաստանի Ազգային հերոսը: Անուրանալի է Շառլ Ազնավուրի ավանդն Անկախ Հայաստանի կայացման ու հզորացման գործում:
Հայաստանի Հանրապետության ու հայ ժողովրդի անունից իմ խորին վշտակցությունն եմ հայտնում Ֆրանսիայի ժողովրդին, Շառլ Ազնավուրի հարյուր միլիոնավոր երկրպագումներին՝ աշխարհի տարբեր մասերում: Ցավակցում եմ մեզ բոլորիս՝ ամբողջ հայ ժողովրդին:
Սա իսկապես մեծ համամարդկային կորուստ է, որովհետև Ազնավուրը մարդ է, ով ստեղծել է ոչ միայն ազգային, այլև համամարդկային արժեքներ, որոնք երկար տարիներ մարդկությանը կուղեկցեն դեպի սեր ու համերաշխություն՝ այդ արժեքների հիման վրա մարդկանց մղելով դեպի առաքինություն»:

The individual who shaped an entire epoch has died – PM Pashinyan addresses condolence message on Charles Aznavour’s demise
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia NIkol Pashinyan has addressed a condolence message on the occasion of the demise of legendary French-Armenian singer Charles Aznavour.
As ARMENPRESS was informed from the official website of the Prime Minister of Armenia, the address runs as follows,
It was with deep grief that I leaned about the demise of Charles Aznavour. One of the greatest representatives of the Armenian people left us at the age of 94.
It is difficult to believe that the man who shaped an entire epoch and history, created love and served his people, because Aznavour used to say that he is 100% French and 100% Armenian, has died. For 80 years his artistic activities were source of admiring, warming, and inspiring dozens, hundreds of millions of people on all continents.
This is truly a painful day for the history of our people and our country. The National Hero of Armenia has died. Charles Aznavour's contribution to the accomplishment and strengthening of independent Armenia is unforgettable
On behalf of the Republic of Armenia and the Armenian people, I would like to express condolences to the Armenian people, the French people, and the 100s of millions of Aznavour’s fans all over the world. I extent condolences to all of us, the entire Armenian people.
This is a great universal loss, because Aznavour is a man who created not only national, but universal values, which for many years will accompany mankind towards love and solidarity, and will guide people for the righteous”.