«Ժառանգություն»-ն առաջարկել է Երևանի ավագանու ընտրություններին միասին մասնակցել, ՔՊ-ն չի պատասխանել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Ժառանգություն» կուսակցությունը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական ուժին առաջարկել է միասին մասնակցել Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններին, սակայն «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ն այս առաջարկին ընթացք չի տվել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին օգոստոսի 20-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում լրագրողներին հայտնեց «Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիր Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
«Տեղի ունեցած «Թավշյա հեղափոխություն»-ից հետո այս անցումային շրջանն ամբողջացնելու համար նրանք, ովքեր իրենց զգում են այս հաջողության պատասխանատուն, պետք է ներկայանան միասնական ցուցակով: Մենք մեզ համարում ենք այս երկարատև պայքարի սկզբունքային և համեստ մասնակիցը և ավագանու ընտրություններին միասնաբար մասնակցելու տարբերակն առաջարկել ենք քննարկել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հետ, որովհետև համարում ենք սխալ այն մոտեցումը, երբ հեղափոխությունը տարանջատվում է կուսակցության ցուցակներով։: Թեև պատասխան չենք ստացել, բայց հույս ունեմ` մինչև խորհրդարանական ընտրությունները, մտածելակերպի առումով փոփոխություններ կլինեն»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Կուսակցության հիմնադրի խոսքով` այսօր իրենք կներկայացնեն ավագանու ցուցակի առաջին երեք համարներին:
«Մեր ցուցակի առաջին համարի 3 թեկնածություն է քննարկվում` իմը, կուսակցության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանինը և վարչության կազմում չգտնվող երրորդ անձի թեկնածությունը»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նշեց, որ իրենց քաղաքական ուժը սատարում է Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությանը և դրական է գնահատում գործադիր մարմնի աշխատանքային 100 օրվա գործունեությունը: Հովհաննիսյանը կողմ է նաև վարչապետի առաջարկած Սահմանադրական փոփոխություններին, եթե դրանց անհրաժեշտությունը լինի:
«Կողմ եմ հանրաքվեի ու նոր Սահմանադրության գաղափարին, բայց դրա օպտիմալ ժամկետը կլինի արտահերթ ընտրություններից հետո, մինչ այդ թեկուզ այս Սահմանադրությամբ պետք է շուտափույթ իրականացնել խորհրդարանական ընտրությունները։ Եթե դա անելը գործող օրենսգրքով անհնար է, թող հանրաքվե լինի, բայց ամբողջ գործընթացը հրապարակ բերելը չի կարող փոխարինել իրավական մեխանիզմներին։ Հրապարակում է երկիրը փոփոխվում, բայց այդտեղ տարբեր տեսակետների արտահայտումը անհնար է»,- նշեց կուսակցության հիմնադիրը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանն անդրադարձավ նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հայտարարությանը, թե վերադառնում է քաղաքականություն՝ նշելով, որ դա նրա իրավունքն է, և նրան պետք է տալ արտահայտվելու հնարավորություն:
«Քոչարյանն իրավունք ունի վերադառնալ, որտեղ ցանկանում է՝ լինի քաղաքականություն, թե բանտ։ Պետք է պահել անմեղության կանխավարկածը, թույլ տալ, որ նա խոսի, պատասխանի լրագրողների հարցերին, բայց նաև ընդունի, որ հասարակության մի ստվար զանգված կարող է համաձայն չլինել նրա տեսակետներին»,- նշեց Հովհաննիսյանը:
«Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադրի խոսքով` իրենք երկար տարիներ եղել են ընդդիմադիր, բայց այժմ ոչ ընդդիմություն են, ոչ իշխանություն:

YEREVAN, AUGUST 20, ARMENPRESS. The Heritage party proposed Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s political force to jointly participate in the Yerevan City Council early elections, but the Civil Contract party has not provided any response yet, Heritage party founder Raffi Hovhannisyan told reporters, Armenpress reports.
“In order to complete this transitional period after the recent “Velvet revolution”, those who feel themselves responsible for this success, should participate with a single list. We consider ourselves as principled and modest participants of this long fight and we have proposed to discuss the option to participate in the elections jointly with the Civil Contract party, since we consider wrong the approach when the revolution is divided by party lists. Although we haven’t received a response yet, but I hope there will be changes in terms of the mindset before the parliamentary elections”, he said.
Hovhannisyan informed that today they will release the first three numbers of their list for the City Council.
“3 candidates for the first three numbers of our list are being discussed: mine, that of party president Armen Martirosyan and the candidacy of a third person who is not included in the board”, Raffi Hovhannisyan said.
He stated that their political force supports PM Pashinyan’s government and positively assesses the government’s activity in the past 100 days. Hovhannisyan said he also supports the Constitutional amendments proposed by the PM.
“I support the idea of referendum and new Constitution, but its optimal timeframe will be after the snap elections, but before that the parliamentary elections should held as soon as possible with this Constitution”, he said.
Raffi Hovhannisyan also commented on the statement of 2nd President of Armenia Robert Kocharyan according to which he returns to politics. Hovhannisyan said that is Kocharyan’s right and he must be provided with an opportunity to express.
“Kocharyan has a right to return where he would like to, be it politics or prison. It’s necessary to keep the presumption of innocence, allow him to speak, answer to the questions of reporters, but he should also accept that a large part of the society may not agree with his views”, he said.