Զինված ուժերը պետք է պատրաստ լինեն ցանկացած սցենարի. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական զինված ուժերը պետք է պատրաստ լինեն իրադարձությունների զարգացման ցանկացած սցենարի: Այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից զինտեխնիկայի և կենդանի ուժի կուտակումներին ու տեղաշարժին և ծրագրված լայնամասշտաբ զորավարժությունների անցկացմանը:
«Զորավարժություններ են տեղի ունենալու: Ես կարծում եմ, որ Հայաստանի զինված ուժերը պետք է պատրաստ լինեն իրադարձությունների զարգացման ցանկացած սցենարի, և իմ հրամանը զինված ուժերին հենց դա է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Փաշինյանը:
Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծում անցած շաբաթվա ընթացքում կրկին դիտարկվել են ադրբեջանական սպառազինության և զինտեխնիկայի տեղաշարժեր, իսկ արևելյան ուղղությամբ նկատվել է նաև ականորսիչ ինժեներական տեխնիկա: Բացի դրանից, Ադրբեջանը հայտարարել է, որ հուլիսի 2-6-ը լայնամասշտաբ զորավարժություններ է անցկացնելու, որոնցում կներգրավվի մինչեւ 20 հազար զինծառայող:

Вооруженные силы должны быть готовы к  любому сценарию - Пашинян
Вооруженные силы Армении должны быть готовы к любому сценарию развития событий. Так сказал премьер-министр РА Никол Пашинян, комментируя скопление живой силы и военной техники Азербайджана и запланированного им проведения широкомасштабных военных учений.
«Намечаются военные учения. Думаю, что Вооруженные силы Армении должны быть готовы к любому сценарию развития событий, и это — мой приказ Вооруженным силам», - как передает Арменпресс, сказал Пашинян.
В течение прошедшей недели на линии соприкосновения Армении и Азербайджана вновь наблюдалось передвижение живой силы и военной техники Азербайджана, а в восточном направлении — инженерной техники по обнаружению мин. Помимо этого, Азербайджан анонсировал проведение 2-6 июля широкомасштабных военных учений с вовлечением в них 20 тысяч военнослужащих.