Զորահանդես անցկացնելը և մարտական խնդիր կատարելը տարբեր միջոցառումներ են. Արտակ Դավթյանի մեկնաբանությունը Բաքվի զորահանդեսի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի սպառազինումը և փորձը՝ ներքաշել հայկական կողմին սպառազինությունների մրցավազքի մեջ, չի կարող չանհանգստացնել ոչ միայն Հայաստանին, այլ ողջ միջազգային հանրությանը, քանի որ այն վտանգում է ամբողջ տարածաշրջանի կայունությունը: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Արտակ Դավթյանը՝ «Արմենպրես»-ին տված բացառիկ մեկնաբանության մեջ:
«Միամտություն կլիներ կարծել, թե Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն Ադրբեջանի զինված ուժերի զինանոցի համալրման մասին տեղեկությունները հայթայթում է Բաքվի կազմակերպած զորահանդեսներից։ Բնականաբար՝ մենք գիտենք ինչ զինատեսակներ ունի հակառակորդը, սպառազինության որ տեսակների վրա է կատարում հիմնական շեշտադրումները, ինչ է փորձում ձեռք բերել և այլն։ Իհարկե՝ Ադրբեջանի սպառազինումը և փորձը՝ ներքաշել մեզ այդ մրցավազքի մեջ, չի կարող չանհանգստացնել, ընդ որում՝ ոչ միայն մեզ, այլև ամբողջ միջազգային հանրությանը, քանի որ այն վտանգում է ամբողջ տարածաշրջանի կայունությունը, առավել ևս՝ Ադրբեջանի ներկայիս ղեկավարության պարագայում, որը հայտնի է իր ռազմատենչ հռետորաբանությամբ։ Վստահեցնում եմ մեր քաղաքացիներին, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն ունեն բավարար միջոցներ իրենց վրա դրված խնդիրները արդյունավետ իրականացնելու համար։ Ավելին. մենք գործուն քայլեր ենք ձեռնարկում սպառազինության առումով որակական առավելություն ձեռք բերելու ուղղությամբ՝ նաև զարկ տալով սեփական ռազմարդյունաբերության զարգացմանը։ Մեր հասարակությունը պարբերաբար առիթներ կունենա համոզվելու դրանում։ Նշված խնդիրը գտնվում է պետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության ուշադրության և ամենօրյա վերահսկողության ներքո։ Զորահանդես անցկացնելը և մարտական խնդիր կատարելը տարբեր միջոցառումներ են և դրա ամենավառ ապացույցն ավելի քան երկու տասնամյակ Բաքվում կայացող «շքեղ» զորահանդեսներն են, դրան զուգահեռ՝ օպերատիվ և ռազմավարական պարտությունները»,-նշեց Արտակ Դավթյանը:

Проведение парадов и решение боевых задач – разные мероприятия: Артак Давтян комментирует военный парад в Баку
Вооружение Азербайджана и попытка втянуть Армению в гонку вооружений не может не беспокоить не только Армению, но и все мировое сообщество, поскольку это ставит под угрозу безопасность в регионе. Как передает «Арменпресс», об этом в своем эксклюзивном комментарии нам сказал начальник Генштаба ВС Армении, генерал-майор Артак Давтян.
«Было бы наивно думать, что МО Армении черпает сведения о степени вооруженности ВС Азербайджана из парадов, организуемых в Баку. Естественно, мы знаем – какими вооружениями обладает противник, на каких видах вооружений ставится акцент, что пытается приобрести и пр. Конечно, милитаризация Азербайджана и попытка втянуть Армению в гонку вооружений не может не беспокоить не только Армению, но и все мировое сообщество, поскольку это ставит под угрозу безопасность в регионе, тем более, в условиях нынешнего руководства Азербайджана, известного своей милитаристской риторикой. Уверяю наших граждан, что ВС Армении обладают достаточными средствами для эффективного выполнения возложенных задач. Более того, мы осуществляем действенные шаги для приобретения качественного преимущества, во-первых, развивая собственный ВПК. Наше общество будет иметь поводы убедиться в этом. Указанные проблемы находятся под пристальным вниманием и контролем военно-политического руководства страны. Проведение парадов и решение боевых задач – разные мероприятия, и доказательством этому являются проводимые уже более двух десятилетий военные парады в Баку – с параллельными оперативными и стратегическими поражениями»,- сказал начальник Генштаба ВС Армении, генерал-майор Артак Давтян.