Ավստրալիայում Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող բանաձև է դրվել քննարկման
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի դաշնային խորհրդարանում առաջին անգամ Հայոց ցեղասպանության առնչվող բանաձևի քննարկումներ են տեղի ունեցել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը:
Քննարկման դրված բանաձևը ճանաչում է «մարդասիրական հատուկ ջանքերը, որը Ավստրալիան գործադրել է՝ հանուն Հայոց ցեղասպանության վերապրածների և որբերի, ինչպես նաև Օսմանյան կայսրության մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների, այդ թվում և հույների ու ասորիների»:
Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը նշում է, որ խորհրդարանի երկու կուսակցությունների կողմից բանաձևին ցուցաբերվող աջակցությունը վկայում է այն մասին, որ Ներկայացուցիչների պալատը կարևոր քայլ է ձեռնարկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ:
Բանաձևը ներկայացրած պատգամավոր Տրենտ Ցիմերմանը նշել է. «Ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի և նրանց օգնության եկած ավստրալացիների՝ մենք ուղերձ ենք հղում առ այն, որ 1915 թվականին սկսված իրադարձությունները պատմության ընթացքում տեղի ունեցած սովորական դեպքեր չեն: Եթե մենք ձախողենք հայերի դեմ իրականացված չարիքի ճանաչման հարցում, մենք կաջակցենք նրանց, ովքեր կարծում են, թե կարող են մերժել մարդու ամենակարևոր իրավունքներից մեկը՝ կյանքի իրավունքը»:

В парламенте Австралии обсуждается резолюция о признании Геноцида армян
Впервые в федеральном парламенте Австралии состоялись обсуждения в связи с резолюцией о признании Геноцида армян. Как передает Арменпресс, об этом сообщает комитет Ай-Дата Австралии.
Обсуждаемая резолюция признает “чрезвычайные гуманитарные усилия Австралии ради сирот и других лиц, переживших Геноцид армян, а также других христианских меньшинств Османской империи, включая греков и ассирийцев”.
Поддержка со стороны двух партий парламента свидетельствует о том, что Палата представителей сделала важный шаг в направлении признания Геноцида армян.
“В память о жертвах Геноцида армян и тех австралийцев, которые пришли им на помощь, мы направляем сигнал о том, что события, начавшиеся в 1915 году, - это не просто какой-то обычный случай в истории. Если мы не сможем признать зло, которое было совершено против армян, этим мы просто поддержим тех, кто думает, что можно нарушать самое важное право человека – право на жизнь”, - сказал депутат Трент Циммерман.