Ավստրալիայում Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող բանաձև է դրվել քննարկման
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի դաշնային խորհրդարանում առաջին անգամ Հայոց ցեղասպանության առնչվող բանաձևի քննարկումներ են տեղի ունեցել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը:
Քննարկման դրված բանաձևը ճանաչում է «մարդասիրական հատուկ ջանքերը, որը Ավստրալիան գործադրել է՝ հանուն Հայոց ցեղասպանության վերապրածների և որբերի, ինչպես նաև Օսմանյան կայսրության մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների, այդ թվում և հույների ու ասորիների»:
Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը նշում է, որ խորհրդարանի երկու կուսակցությունների կողմից բանաձևին ցուցաբերվող աջակցությունը վկայում է այն մասին, որ Ներկայացուցիչների պալատը կարևոր քայլ է ձեռնարկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ:
Բանաձևը ներկայացրած պատգամավոր Տրենտ Ցիմերմանը նշել է. «Ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի և նրանց օգնության եկած ավստրալացիների՝ մենք ուղերձ ենք հղում առ այն, որ 1915 թվականին սկսված իրադարձությունները պատմության ընթացքում տեղի ունեցած սովորական դեպքեր չեն: Եթե մենք ձախողենք հայերի դեմ իրականացված չարիքի ճանաչման հարցում, մենք կաջակցենք նրանց, ովքեր կարծում են, թե կարող են մերժել մարդու ամենակարևոր իրավունքներից մեկը՝ կյանքի իրավունքը»:

YEREVAN, JUNE 25, ARMENPRESS. For the first time in Australian Federal Parliamentary history, a motion recognizing the Armenian Genocide was accepted for debate by the bipartisan Selection Committee of the House of Representatives, the Armenian National Committee of Australia reports.
The debated motion recognizes, among other things, “the extraordinary humanitarian efforts of the then newly formed Commonwealth of Australia for the orphans and other survivors of the Armenian Genocide, as well as the other Christian minorities of the Ottoman Empire including Greeks and Assyrians”.
This comprehensive, bipartisan support indicates that the House of Representatives has taken a major step towards Australia recognizing its first major international humanitarian relief effort was to aid survivors of the Genocide.
“In remembering the victims of the Armenian Genocide and those Australians who came to their aid, we send a message that the events which started in 1915 are not just some footnote in history. For if we hide from the truth, if we fail to recognize the evil that was perpetrated against the Armenians, we simply provide succour to those today and in the future who think that they can deny the most important of human rights, of life itself”, MP Trent Zimmerman said in his remarks.