Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի նախագահ Ժակ Մարիլոսյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը նշել է, որ հայ-ֆրանսիական առանձնահատուկ հարաբերություններում իր մեծ դերն ունի խորհրդարանական դիվանագիտությունը և հույս հայտնել, որ այսուհետ ևս միջազգային տարբեր հարթակներում խորհրդարանական պատվիրակությունների միջև երկկողմ համագործակցությունը կշարունակի խորանալ: Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ մեր երկիրն անցում է կատարել խորհրդարանական կառավարման համակարգի ու այդ համատեքստում կարևորել միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը: Կառավարության ղեկավարը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի խորհրդարանի դերը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում և հավելել, որ այն նպաստում է նաև ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանը:
Ժակ Մարիլոսյանն ուրախությամբ է նշել, որ Հայաստանում գտնվելու արդեն առաջին իսկ օրը զգացել են մեր երկրում տեղի ունեցող դրական փոփոխությունների շունչը, այդ թվում՝ գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ: Ըստ նրա, այդ մասին են վկայել նաև ՀՀ-ում գործունեություն ծավալող ֆրանսիական ընկերությունների ներկայացուցիչները: Ֆրանսիացի խորհրդարանականները տեղեկացրել են, որ ֆրանսիական տարբեր ընկերություններ հետաքրքրված են Հայաստանում ներդրումային ծրագրերի իրականացմամբ՝ հաշվի առնելով նաև մեր երկրի միջոցով ԵԱՏՄ և իրանական շուկաներ մուտք գործելու հնարավորությունները:
«Համոզված եմ, որ տեղի ունեցող փոփոխությունները ֆրանսիական նոր ներդրումներ կբերեն Հայաստան: Օտարերկրյա որևէ ներդրող մեր երկրում որևէ խնդիր չպետք է ունենա և պետք է գործի հավասար դաշտում: Գիտակցում ենք այն մեծ պատասխանատվությունը, որն ստանձնել ենք ժողովրդի առաջ ու այդ առումով ակնկալում ենք նաև մեր արտաքին գործընկերների աջակցությունը, որոնք շահագրգռված են Հայաստանում ժողովրդավարության և տնտեսության զարգացմամբ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ այդ գործընկերների թվում է նաև Ֆրանսիան: Կառավարության ղեկավարն անդրադառնալով աշնանը Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին՝ վստահություն է հայտնել, որ այն կանցկացվի բարձր մակարդակով:
Զրուցակիցները քննարկել են տնտեսության, կրթության, մշակույթի և այլ ոլորտներում հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ընդլայնմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Ֆրանսիական պատվիրակության անդամների խնդրանքով վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է կառավարության առաջնահերթություններին, այդ թվում՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի, հարկային, մաքսային վարչարարության պարզեցման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված քայլերին:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ վարչապետն ընդգծել է, որ այն պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով և շեշտել համապատասխան մթնոլորտի ստեղծման անհրաժեշտությունը:

Премьер-министр принял делегацию парламентской группы дружбы Франция-Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем парламентской группы дружбы Франция-Армения Национального собрания Франции Жаком Марилосяном.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, премьер-министр отметил, что парламентская дипломатия играет большую роль в армяно-французских особых отношениях, и выразил надежду на то, что и впредь будет углубляться двустороннее сотрудничество между парламентскими делегациями на разных международных площадках. Никол Пашинян напомнил, что наша страна переходит на парламентскую систему управления и в этом контексте отметил важность укрепления межпарламентских связей. Глава правительства высоко оценил роль парламента Франции в международном признании Геноцида армян и добавил, что это способствует также предотвращению геноцидов и защите прав человека.
Жак Марилосян с радостью отметил, что в первый же день своего пребывания в Армении почувствовал дух позитивных изменений в нашей стране, в том числе и по улучшению предпринимательской среды. По его словам, об этом свидетельствовали также представители действующих в Армении французских компаний. Французские парламентарии сообщили, что различные французские компании заинтересованы в реализации инвестиционных программ в Армении с учетом возможностей доступа к рынкам ЕАЭС и Ирана через нашу страну.
«Уверен, что происходящие изменения привлекут новые французские инвестиции в Армению. Ни один иностранный инвестор в нашей стране не должен иметь никаких проблем и должен действовать в равных условиях. Мы осознаем большую ответственность, которую мы взяли перед народом, и в этом плане мы также ожидаем поддержки наших иностранных партнеров, заинтересованных в развитии демократии и экономики в Армении”, - сказал Никол Пашинян, выразив уверенность, что в число этих партнеров входит и Франция. Коснувшись саммита Франкофонии, который состоится осенью в Ереване, глава правительства выразил уверенность, что он пройдет на высоком уровне.
Собеседники обсудили ряд вопросов, связанных с расширением армяно-французских отношений в сферах экономики, образования, культуры и в других отраслях.
По просьбе членов французской делегации премьер-министр коснулся приоритетов правительства, в том числе вопросов борьбы с коррупцией, упрощения таможенного администрирования и налогообложения, шагов по развитию сфер информационных технологий, сельского хозяйства и туризма.
Коснувшись карабахского конфликта, премьер-министр подчеркнул, что вопрос должен быть решен исключительно мирным путем и подчеркнул необходимость создания соответствующей атмосферы.