ԼՂ ժողովրդի կարգավիճակն ու անվտանգությունը Հայաստանի համար շարունակում են հենման կետեր լինել. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում հայկական կողմի համար շարունակում են որպես հենման կետեր մնալ ԼՂ ժողովրդի կարգավիճակն ու անվտանգությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Մոսկվայում ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման արդյունքներով հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Նա ընդգծեց, որ երկկողմ հանդիպման ընթացքում խոսվել է ինչպես միջազգային, այնպես էլ տարածաշրջանային օրակարգային մի շարք հարցերից: «Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը: Մենք բարձր ենք գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ Ռուսաստանի ներդրումը՝ ուղղված խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը: Պատրաստ ենք շարունակել համատեղ ջանքերը՝ ուղղված բանակցային գործընթացի առաջընթացին: Այս փուլում մենք աշխատում ենք բանակցային գործընթացի շարունակականության վրա: Մեզ համար հենման կետերն անփոփոխ են մնում: Դրանք են՝ ԼՂ ժողովրդի կարգավիճակն ու անվտանգությունը: Բանակցություններն ուղղված են հենց այս հարցերի լուծմանը»,- հայտարարեց Մնացականյանը:
Նա հայտնեց, որ Լավրովի հետ հանդիպմանը ընդգծվել է հայկական կողմի հստակ տրամադրվածությունը՝ զարգացնելու բազմակողմ գործընկերային փոխգործակցությունը:
«Հանդիպման ընթացքում ես ընդգծել եմ այն կարևորությունը, որը Հայաստանը տալիս է Ռուսաստանի հետ ռազմավարական համագործակցությանը: Մենք մտադիր ենք հետագայում էլ շարունակել այդ համագործակցությունն այն սկզբունքների հիման վրա, որոնք առկա են 1997թ. Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրում, ինչպես նաև Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև XXI դար ուղղված դաշնակցային փոխգործակցության մասին հռչակագրում»,- ընդգծեց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նա նշեց, որ երկու ժողովուրդների միջև փոխադարձ կապերը մշտապես բարեկամության, փոխըմբռնման, անկեղծ հարգանքի, փոխադարձ աջակցության օրինակ են եղել:
«Մեր հարաբերություններում առկա ինտենսիվությունն ու խորությունն իսկապես պարտավորեցնում են նոր ջանքեր գործադրել դրանց շարունակականությունն ապահովելու համար»,- հայտարարեց նա:
Մնացականյանն ընդգծեց, որ կողմերը մտադիր են ավելի խորացնել ու ընդլայնել սերտ համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում, այդ թվում և ԵԱՏՄ ու ՀԱՊԿ շրջանակում: «Այս մտադրություններն արդեն հնչել են ՀՀ վարչապետի ու ՌԴ նախագահի միջև Սոչիում կայացած հանդիպման ժամանակ: Ուրախ ենք, որ այս հանդիպումների դինամիկան պահպանվում է, ակնկալում ենք նոր հանդիպումներ մոտ ապագայում»,- ասաց ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով ՌԴ հետ հարաբերությունների կարևորությունը
Նա շնորհակալություն հայտնեց Լավրովին ջերմ ընդունելության ու կառուցողական երկխոսության համար՝ նշելով. «Սպասում ենք Ձեզ Երևանում»:

Armenia attaches importance to status and security of Artsakh people – foreign minister
YEREVAN, JUNE 7, ARMENPRESS. The Armenian side attaches importance to the status and security of the Artsakh people in the settlement process of the Nagorno Karabakh conflict, Foreign minister Zohrab Mnatsakanyan said during a joint press conference with his Russian counterpart Sergey Lavrov in Moscow on June 7, reports Armenpress.
He said during the meeting with FM Lavrov they discussed a number of issues of international and regional agenda. “A special attention was paid on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. We highly appreciate Russia’s contribution with the OSCE Minsk Group Co-Chairs aimed at settling the conflict exclusively through peaceful means. We are ready to continue the joint efforts directed for the progress of the negotiation process. At this stage we work on the continuation of the negotiation process”, the FM said, adding that the Armenian side attaches importance to the status and security of the people of Artsakh. “The negotiations are directed for solving these issues”, the FM said.
FM Mnatsakanyan said during the meeting with Lavrov it was stated that the Armenian side is inclined to develop the multilateral partnership.
“During the meeting I highlighted the importance Armenia attaches to the strategic partnership with Russia. We plan to continue that partnership later based on the principles that exist in the 1997 Treaty of Friendship, Cooperation and Mutual Assistance”, the FM said.
Zohrab Mnatsakanyan said the mutual ties between the two peoples have been as example of constant friendship, mutual understanding, sincere respect and mutual assistance.
“The intensity and depth in our relations really oblige to make new efforts to ensure their continuation”, the Armenian FM said.
He added that the sides plan to further deepen and expand the close cooperation in all spheres, including within the CSTO and the EAEU. “These plans have already been announced during the Sochi meeting of the Armenian Prime Minister and the Russian President. We are happy that the dynamics of these meetings is being maintained, we expect new meetings in the nearest future”, he said.
The minister also thanked Sergey Lavrov for the warm reception and constructive dialogue and stated: “We look forward to see you in Yerevan”.