Հակառակորդի յուրաքանչյուր արկածախնդրություն կհանդիպի ՀՀ զինված ուժերի և հայ ժողովրդի ջախջախիչ հարվածին. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատում է մոտեցումը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցությունները չեն կարող լինել արդյունավետ, քանի դեռ դրան չի մասնակցում հակամարտության լիարժեք կողմերից մեկը՝ Արցախի ղեկավարությունը: Ազգային ժողովում ՀՀ կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ իր ելույթում ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ իր այս դիրքորոշումը շատերը որպես նորույթ են համարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում: «Բայց սա հենց այն դեպքն է, որ տվյալ մոտեցումը ոչ մի նորություն չի պարունակում, և այն, ինչ համարվում է նորույթ, ընդամենը լավ մոռացված հինն է: Այն, որ Արցախը հակամարտության լիարժեք կողմ է, հաստատվել է 1994թ. ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովի շրջանակներում, և մինչև 1998թ. բանակցությունները շարունակվել են հենց այս ձևաչափով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ 1998թ. հետո Հայաստանի ներկայացուցիչները բանակցել են նաև Ղարաբաղի անունից: «Ճի՞շտ են արել, թե՞ սխալ, դա ուրիշ խնդիր է, բայց նրանք դրա համար ունեցել են պատճառ: Ռոբերտ Քոչարյանը Հայաստան գալուց առաջ եղել է Ղարաբաղի ընտրված նախագահ, իսկ Սերժ Սարգսյանը՝ Արցախի ինքնապաշտպանության շարժման կազմակերպիչներից է: Հետևաբար, նրանք կարող էին ունենալ կամ իրենց վերագրել Ղարաբաղի անունից բանակցելու մանդատ՝ անկախ նրանից, թե մենք դրան ոնց ենք վերաբերվում: Բայց նույնը չեմ կարող անել ես: Մեծագույն ցանկության դեպքում անգամ չեմ կարող Ղարաբաղի ժողովրդի անունից բանակցելու իրավունք վերագրել ինքս ինձ, որովհետև դրա համար չկա ոչ իրավական, ոչ քաղաքական, ոչ բարոյական հիմնավորում: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը չի մասնակցում հայաստանյան ընտրություններին, չի մասնակցում Հայաստանում իշխանության ձևավորմանը, փոխարենն ունի իր իշխանությունը, իր Ազգային ժողովն ու կառավարությունը, իր նախագահը, և նրան կարող է ներկայացնել միայն դա անելու օրինական և լեգիտիմ հիմք ունեցող ներկայացուցիչը»,-նշեց Փաշինյանը:
Նա նկատեց, որ ամեն անգամ, երբ բանակցային գործընթացում Ղարաբաղին ներգրավելու հարց է ներկայացվում, Ադրբեջանն ասում է, թե այդ դեպքում բանակցություններին որպես ինքնուրույն կողմ պետք է մասնակցեն նաև Լեռնային Ղարաբաղի այսպես ասած «ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչները»: Վարչապետի խոսքով՝ իրականում սա կեղծ փաստարկ է, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղում ապրած ադրբեջանցիների քաղաքացիական կարգավիճակը որևէ փոփոխություն չի կրել կոնֆլիկտի պատճառով: «Կոնֆլիկտից առաջ էլ, հետո էլ նրանք շարունակում են մնալ Ադրբեջանի քաղաքացի և որպես այդ երկրի քաղաքացի, նրանք շարունակում են մասնակցել տեղի ունեցող ընտրություններին, այդ թվում՝ նախագահական ընտրություններին: Ասել է թե Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այդ բանակցություններին մասնակցում է այդ մարդկանց տված մանդատով, այդ մարդիկ բանակցային գործընթացում արդեն իսկ ներգրավված են՝ ի դեմս Ադրբեջանի գործող նախագահի»,- մանրամասնեց ՀՀ վարչապետը:
Նա շեշտեց, որ իր այս մոտեցումները որպես բանակցային գործընթացը վիժեցնելու փորձ ներկայացնողները ճիշտ չեն գնահատում իրավիճակը: «Ինչպես նախկինում ասել եմ, պատրաստ եմ բանակցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, բայց մինչ այդ պարտավորված եմ զգում ամեն ինչ անել բանակցությունների արդյունավետությունը բարձրացնելու համար: Եթե մենք բանակցում ենք խնդիրը իսկապես կարգավորելու և ոչ թե ընդամենը բանակցելու համար: Կարծում եմ, որ բանակցությունները իսկապես արդյունավետ դարձնելու համար պակաս կարևոր չէ նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու վրա աշխատելը: Սա էական հարց է, որովհետև մի փոքր անհարմար կլինի բանակցել նոր պայմանավորվածությունների հասնելու շուրջ, եթե նախկինները մնում են առանց իրագործման»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Եզրափակելով խոսքը՝ ՀՀ վարչապետը համոզվածություն հայտնեց, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում, բայց միևնույն ժամանակ ընդգծեց, որ հակառակորդի յուրաքանչյուր արկածախնդրություն կհանդիպի մեր զինված ուժերի և հայ ժողովրդի ջախջախիչ հարվածին:

Любой авантюризм со стороны противника встретит сокрушительный ответ со стороны ВС Армении и армянского народа: Никол Пашинян
По распоряжению председателя НС А.Баблояна,согласно ст.100 Конституции РА и ст. 41 конституционного закона РА “Регламент НС”, по инициативе Правительства РА 7 июня, в 11:00 часов, созывается внеочередное заседание НС РА для обсуждения вопроса “Об одобрении программы правительства”.
Как передает «Арменпресс», премьер-министр Армении Никол Пашинян представил основные приоритеты свой программы.
По его словам, он подтверждает тезис о том, что никакие переговоры по урегулированию карабахского конфликта не могут быть результативными, если в них не принимает участие в качестве полноценного участника переговоров руководство Арцаха. По его словам, многие восприняли этот тезис как новеллу в процессе переговоров по урегулированию карабахского конфликта.
«Ничего нового в этом нет, это всего лишь хорошо забытое старое. То, что Арцах является стороной переговорного процесса, подтверждается документами саммита ОБСЕ 1994 года в Будапеште, и до 1998 года переговоры продолжались именно в этом формате»,- сказал он.
По его словам, с 1998 года Армения вела переговоры от имени Арцаха также.«Правильно было это или нет – другой вопрос, однако они имели этому причины. Роберт Кочарян, до переезда в Армению, был избранным президентом Арцаха, Серж Саргсян – одним из организаторов самообороны Арцаха. Следовательно, они могли иметь или приписывать себе мандат о ведении переговоров от имени народа Арцаха, чего не могу сделать я. Народ Арцаха не принимает участия в выборах в Армении, он формирует собственные власти, и только они легитимны представлять народ Арцаха»,- сказал он.
Он сказал, что, каждый раз, как возникает вопрос о включении в переговорный процесс Арцаха, Азербайджан предлагает включить и так называемых «представителей азербайджанской общины». По словам Пашиняна, это ложный довод, поскольку гражданское состояние жителей НКР азербайджанской общины не изменилось по причине конфликта.«И до, и после конфликта они продолжают оставаться гражданами Азербайджана, и в этом качестве продолжают участвовать в выборах, в том числе – в президентских, т.е., Ильхам Алиев имеет мандат на представление их интересов в переговорах, и эти люди – в его лице, уже вовлечены в процесс переговоров»,- сказал он.
По его словам, те, кто пытается использовать эти доводы для провала переговоров неверно оценивают ситуацию.«Как я и говорил до того, я готов вести переговоры с Ильхамом Алиевым, при посредничестве и в рамках Минской группы ОБСЕ, однако до этого считаю себя обязанным сделать все для повышения эффективности переговоров. Если мы ведем переговоры реально с целью решения проблемы, а не просто для ведения переговоров. Думаю, для повышения эффективности переговоров следует также поработать над внедрением в жизнь ранее достигнутых договоренностей. Это существенный вопрос, поскольку будет неловко – вести переговоры по новым договоренностям, если прежние остались неисполненными»,- сказал он.
В конце он выразил убеждение, что карабахский конфликт не имеет военного решения, и, тем не менее, подчеркнул, что любой авантюризм со стороны противника встретит сокрушительный ответ со стороны ВС Армении и армянского народа.