Բենյամին Նեթանյահուն պատրաստակամություն է հայտնել աշխատել Հայաստանի նոր կառավարության հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիկոլ Փաշինյանին վարչապետ ընտրվելու կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն՝ մաղթելով նրան ամենայն հաջողություն Հայաստանը դեպի առավել զարգացում և բարեկեցություն առաջնորդելու գործում: Բենյամին Նեթանյահուն շնորհավորել է նաև վարչապետին և հայ ժողովրդին Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակի առթիվ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նշելով, որ անցած տարի Իսրայելն ու Հայաստանը տոնեցին դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակը՝ Բենյամին Նեթանյահուն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև առկա համերաշխությունը հիմնված է երկու ժողովուրդների համանման պատմական փորձի և Սուրբ հողում, մասնավորապես՝ Երուսաղեմում, հայկական դարավոր ներկայության վրա:
«Իսրայելը պատրաստակամ է Հայաստանի հետ ընդլայնելու իր համագործակցությունը բազմաթիվ կարևոր ոլորտներում, այդ թվում՝ գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, ջրային ռեսուրսների կառավարման, ենթակառուցվածքների զարգացման: Ես ակնկալում եմ աշխատել Ձեզ և Հայաստանի նոր կառավարության հետ՝ զարգացնելու առավել ամուր հայ-իսրայելական գործընկերություն»,-ասված է Իսրայելի վարչապետի շնորհավորական ուղերձում:

Benjamin Netanyahu expresses readiness to work with new Government of Armenia
YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. Prime Minister of Israel Benjamin Netanyahu sent a congratulatory message to Nikol Pashinyan on the occasion of being elected Prime Minister of Armenia, wishing him success in his mission of leading Armenia to further development and welfare. Benjamin Netanyahu also congratulated Nikol Pashinyan and the Armenian people of the occasion of the 100th anniversary of the first Armenian Republic, ARMENPRESS was informed from the official website of the Prime Minister of Armenia.
Noting that last year Israel and Armenia marked the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations, Benjamin Netanyahu emphasized that the solidarity between the two states is based on the common historical experience of the two peoples and the centuries-old presence of Armenians on the Holy Land, particularly Jerusalem.
“Israel is ready to expand cooperation with Armenia in different important spheres, including agriculture, energy, water resources management, development of infrastructures. I expect to work with You and the new Cabinet of Armenia to develop a firmer Armenian-Israeli cooperation”, reads the congratulatory message of the Israeli Prime Minister.