Սիրիան մոտենում Է պատերազմի ավարտին. Ասադ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի իշխանությունները ահաբեկչներին կվտանգազերծեին մեկ տարում, եթե նրանք օգնություն չստանային դրսից: Այդ մասին RT հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել Է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Յուրաքանչյուր հաջող հարձակում, հաղթանակ, յուրաքանչյուր ազատագրված շրջան մեզ մոտեցնում Է հակամարտության ավարտին: Ես միշտ Էլ ասել եմ, որ, եթե չլիներ արտաքին միջամտությունը, մեզ դրա համար մեկ տարուց ավելի չԷր պահանջվի»,- ընդգծել Է Ասադը:
Նախագահն ասել Է, որ առայժ «դժվար Է նշել» պատերազմի ավարտման ստույգ ժամկետը: «Սակայն մենք մոտենում ենք դրան, դա ակներեւ Է»,- հավելել Է նա:
Ինչպես գրում Է ՌԻԱ Նովոստին, վերջին երկու ամսվա ընթացքում սիրիական բանակն իր հսկողության տակ Է վերադարձրել Հոմսի նահանգի հյուսիսի եւ Համայի նահանգի հարավի բնակավայրերը, ինդպես նաեւ Դամասկոսի արվարձանները:
Սիրիայում զինված հակամարտությունը շարունակվում Է 2011 թվականի մարտից: ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ այդ ընթացքում ավելի քան 220 հազար մարդ Է զոհվել:

Асад заявил, что Сирия приближается к завершению войны
Власти Сирии справились бы стеррористами загод, если бы им непоступала помощь извне.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил винтервью телеканалуRTпрезидент Сирии Башар Асад.
"Каждое успешное наступление, победа, каждый освобождённый район приближают нас кзавершению конфликта. Я всегда говорил, что, если бы невмешательство извне, нам потребовалось бы наэто небольше года",— сказал Асад.
Президент отметил, что пока точные сроки завершения войны "назвать трудно". "Однако мы кэтому приближаемся, это очевидно",— добавил он.
За последние два месяца сирийская армия вернула контроль надпоселениями идеревнями насевере провинции Хомс июге провинции Хама, атакже надвсем пригородом Дамаска.
Вооруженный конфликт вСирии продолжается смарта 2011 года. По данным ООН, заэто время погибли более 220 тысяч человек.