Վարչապետը Դիլիջանի միջազգային դպրոցը համարեց ապագա Հայաստանի խորհրդանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դիլիջանի միջազգային դպրոցը համարեց ապագա Հայաստանի խորհրդանիշը: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ Փաշինյանը նման կարծիք հայտնեց դպրոցի սաների ավարտական միջոցառմանը:
«Ես ծնվել եմ այստեղից ոչ հեռու՝ Իջևանում: Եվ շատ բարեկամներ ունեմ այստեղ ապրող: Ուրախ եմ, որ այսպիսի դպրոց ունենք Դիլիջանում: Սախորհրդանիշն է ապագա Հայաստանի՝ սիրո և համերաշխության, կրթության բարձր մակարդակ ունեցող երկրի»,-ասաց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ Գյումրիից Երևան քայլելիս անցել է Դիլիջանով և շատ տխրել՝ տեսնելով այստեղի և այլ վայրերի տարբերությունը: Սակայն այս պահին հասկանում է, որ այս դպրոցը կարող է լինել ոգեշնչման, էնտուզիազմի լավատեսության կենտրոն Դիլիջանի բնակիների համար և բոլոր նրանց համար, ովքեր կանցնեն այստեղով:
«Սա ցույց է տալիս, որ մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք գնում: Ես հիմա համոզված եմ, որ Դիլիջանի և այլվայրերի մթնոլորտը նույնն է: Եվ սա մեծ ուրախություն է մեզ, Հայաստանի, երեխաների համար»,-ասաց վարչապետն ու հավելեց, որ շատ ոգևորված է դպրոցի դրական մթնոլորտով:
Նրա համոզմամբ՝ Հայաստանի նկատմամբ վերաբերմունքը փոխվում է: Կրթությունը շատ կարևոր է: Վարչապետը նշեց՝ թեև այս համակարգում շատ խնդիրներ կան, բայց կարելի է լուծել էնտուզիազմով և լավատեսությամբ:
Փաշինյանը շրջանավարտներին հորդորեց ապագայում ևս գալ Հայաստան՝ ընկերների, բարեկամների հետ: «Մենք հույս ունենք, որ դուք կպատմեք մեր պատմությունը ձեր երկրներում: Տեղյակ պահեք նրանց, որ մենք փոքր երկիր ենք՝ մեծ սրտով մարդկանց, հույսի, մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և համերաշխության»,-ասաց Փաշինյանը և հույս հայտնեց նրանց նորից տեսնել Հայաստանում:

Премьер-министр назвал Международную дилижанскую школу символом будущей Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал Международную дилижанскую школу символом будущей Армении. Как передает корреспондентАрменпресс, подобное мнение Пашинян высказал на выпускном мероприятии школы.
«Я родился недалеко отсюда – в Иджеване. У меня много друзей, живущих здесь. Я рад, что в Дилижане есть такая школа. Она – символ будущей Армении, страны любви и мира, страны высокого уровня образованности», - сказал глава правительства.
По его словам, когда он шагал из Гюмри в Ереван и шел через Дилижан, он был крайне удручен, видя разительное отличие Дилижана от других мест. Но в тот момент он понимал, что UWCDilijanCollege может стать источником вдохновения, энтузиазма и оптимизма для самого Дилижана и для всех, кто здесь побывает.
«Это означает, что мы на правильном пути. Я сейчас уверен, атмосфера Дилижана и других районов одинакова. И это большая радость для нас, для детей, для Армении», - сказал Пашинян, заметив, что сам он весьма воодушевлен позитивной атмосферой школы.
Премьер уверен, что отношение к Армении меняется. Образование – один из самых важных факторов. Премьер отметил: хотя в этой системе масса проблем, но они вполне разрешимы благодаря энтузиазму и оптимизму.
Пашинян призвал выпускников в будущем опять посетить Армению – уже вместе с друзьями, близкими. «Мы надеемся, что в своих странах вы расскажете нашу историю. Расскажите всем, что небольшая страна, где живут люди с огромной душой, страна надежды, прав человека, демократии и согласия», - сказал премьер-министр.