Յոթ տարվա փոխարեն 7 օրում. Արմեն Սարգսյանը՝ մարդկանց մեջ քաղաքացի լինելու զգացումն արթնացնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը փոքր պետություն է, բայց գլոբալ ազգ, հետևաբար չպետք է բաց թողնել ստեղծված հնարավորությունը՝ հայության ներուժը Հայաստանին ծառայեցնելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այսպիսի տեսակետ է արտահայտել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը մայիսի լույս 21-ի կեսգիշերին ուղիղ տեսակապով ելույթ ունենալով Լոս Անջելեսում ընթացող Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Հայկական ուսումնասիրությունների ինստիտուտի «Հայաստանը վաղը․ քաղաքացիական դիվանագիտությունը՝ գործողության մեջ» քննարկմանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի՝ վերջին ներքաղաքական զարգացումներին՝ նախագահը բացառիկ և հրաշալի է որակել խաղաղ ցույցերով, սեփական տեսակետներն ու համոզմունքները արտահայտելու միջոցով քաղաքական համակարգ փոխելու հնարավորությունը Հայաստանում: «Կարծում եմ որպես հայեր պետք է հպարտանանք այն ամենով, ինչին հասանք 2018-ի ապրիլ-մայիսին։ Իհարկե, սա ստեղծում է մեծ ակնկալիքներ ամբողջ աշխարհում, ոչ միայն երիտասարդ հայերի շրջանում: Բայց առաջին հերթին երիտասարդ հայերին ստիպում է հավատալ, որ իրենք են տերն այս երկրի, ապագայի, արժեքների ու ժառանգության: Երկրորդն էլ շատ կարևոր է քաղաքացի լինելու, ապագայի համար պատասխանատու լինելու զգացումը»,-ընդգծել է Արմեն Սարգսյանը:
Նա ասել է, երբ իրեն առաջարկեցին դառնալ նախագահ, ինքը մտածում էր ունի 7 տարի տարբեր քննարկումների, մարդկանց քաջալերելու միջոցով հասնելու նրան, որ մարդիկ իրենց քաղաքացի զգան՝ ազատորեն կարծիք արտահայտելու, սեփական հավատալիքների համար պայքարելու մղումով, որպեսզի ընտրության գնալիս էլ լինեն ազնիվ ու պատասխանատու: Սակայն, ըստ նախագահի, 7 տարվա փոխարեն դա տեղի ունեցավ 7 օրում:
Այս իմաստով Արմեն Սարգսյանը մեծապես կարևորել է հայկական ներուժի օգտագործումն ու պահը բաց չթողնելը: « Հայաստանից դուրս ապրող հայերից շատերը շատ լավ քաղաքացիներ են այն երկրներում, որտեղ ապրում են, նրանցից որոշները միջազգային հանրության կողմից հարգված ու ճանաչած գիտնականներ, գործարարներ, քաղաքական գործիչներ են և այլն: Ժամանակն է, որ բոլորը գիտակցեն, որ Հայաստանն իրենց հայրենիքն է, իրենք այս պետությանն են պատկանում: Այս առիթը օգտագործելով՝ վերակառուցենք մեր երկիրը հանուն ապագա սերունդների»,-նշել է Արմեն Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ հայ ազգը բավականաչափ հասուն և իմաստուն է, որ օգտվի այս պատմական հնարավորությունից և որ ինքը լավատես է: «Դուռը պետք է բաց պահենք, որ իսկապես բոլոր հայերը, ովքեր կարծում են, որ հայրենիքին տալու բան ունեն, հնարավորություն ունենան իրենց գիտելիքը, ժամանակը, էներգիան ներդնել այս երկրում: Եթե մենք դա բաց թողնենք, ես շատ կտխրեմ»,-եզրափակել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:

Вместо семи лет – за семь дней: Армен Саркисян – о пробуждении в людях гражданского чувства
Армения – маленькая страна, однако глобальная нация, следовательно, не следует упускать создавшиеся возможности для привлечения потенциала армянства на службу интересам Армении, думает президент Армении Армен Саркисян.
Как передает «Арменпресс», президент Армении Армен Саркисян выступил ночью 21-го мая в прямом эфире обсуждения под названием «Завтра Армении: гражданская дипломатия в действии», которое состоялось в Лос-Анджелесе, в Институте армянских исследований Университета Южной Калифорнии.
По поводу последних политических развитий в Армении президент Армении Армен Саркисян сказал, что они отличались исключительностью мирного характера протестных акций, что создало возможность для изменения политической системы путем высказывания собственных мнений и убеждений.
«Думаю, что как армяне, мы должны гордиться всем тем, что произошло в апреле-мае 2018-го. Конечно, все это создает ожидания во всем мире, и не только среди молодых армян. Однако, во первых, это заставляет молодых армян поверить, что они являются хозяевами этой страны, будущего, ценностей и наследия. Второе важное чувство – быть гражданином, быть ответственным за будущее»,- сказал президент Армении Армен Саркисян.
По его словам, когда ему предложили стать президентом Армении, он думал, что ему предстоят 7 лет обсуждений, поощрения людей к тому, чтобы они чувствовали себя гражданами, чтобы они выражали собственное мнение, боролись за свои убеждения, шли на выборы честно и ответственно. Однако вместо семи лет это произошло за семь дней.
«Армения – маленькая страна, однако глобальная нация, следовательно, не следует упускать создавшиеся возможности для привлечения потенциала армянства на службу интересам Армении. Используя обстоятельства, мы должны реконструировать нашу страну во имя будущих поколений»- сказал президент Армении Армен Саркисян.
«Мы должны держать двери открытыми, чтобы все армяне, которые думают, что имеют – что отдать родине, смогли инвестировать свои знания, время, энергию в этой стране. Если мы упустим этот шанс, я опечалюсь»,- сказал президент Армении Армен Саркисян.