Յոթ տարվա փոխարեն 7 օրում. Արմեն Սարգսյանը՝ մարդկանց մեջ քաղաքացի լինելու զգացումն արթնացնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը փոքր պետություն է, բայց գլոբալ ազգ, հետևաբար չպետք է բաց թողնել ստեղծված հնարավորությունը՝ հայության ներուժը Հայաստանին ծառայեցնելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այսպիսի տեսակետ է արտահայտել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը մայիսի լույս 21-ի կեսգիշերին ուղիղ տեսակապով ելույթ ունենալով Լոս Անջելեսում ընթացող Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Հայկական ուսումնասիրությունների ինստիտուտի «Հայաստանը վաղը․ քաղաքացիական դիվանագիտությունը՝ գործողության մեջ» քննարկմանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի՝ վերջին ներքաղաքական զարգացումներին՝ նախագահը բացառիկ և հրաշալի է որակել խաղաղ ցույցերով, սեփական տեսակետներն ու համոզմունքները արտահայտելու միջոցով քաղաքական համակարգ փոխելու հնարավորությունը Հայաստանում: «Կարծում եմ որպես հայեր պետք է հպարտանանք այն ամենով, ինչին հասանք 2018-ի ապրիլ-մայիսին։ Իհարկե, սա ստեղծում է մեծ ակնկալիքներ ամբողջ աշխարհում, ոչ միայն երիտասարդ հայերի շրջանում: Բայց առաջին հերթին երիտասարդ հայերին ստիպում է հավատալ, որ իրենք են տերն այս երկրի, ապագայի, արժեքների ու ժառանգության: Երկրորդն էլ շատ կարևոր է քաղաքացի լինելու, ապագայի համար պատասխանատու լինելու զգացումը»,-ընդգծել է Արմեն Սարգսյանը:
Նա ասել է, երբ իրեն առաջարկեցին դառնալ նախագահ, ինքը մտածում էր ունի 7 տարի տարբեր քննարկումների, մարդկանց քաջալերելու միջոցով հասնելու նրան, որ մարդիկ իրենց քաղաքացի զգան՝ ազատորեն կարծիք արտահայտելու, սեփական հավատալիքների համար պայքարելու մղումով, որպեսզի ընտրության գնալիս էլ լինեն ազնիվ ու պատասխանատու: Սակայն, ըստ նախագահի, 7 տարվա փոխարեն դա տեղի ունեցավ 7 օրում:
Այս իմաստով Արմեն Սարգսյանը մեծապես կարևորել է հայկական ներուժի օգտագործումն ու պահը բաց չթողնելը: « Հայաստանից դուրս ապրող հայերից շատերը շատ լավ քաղաքացիներ են այն երկրներում, որտեղ ապրում են, նրանցից որոշները միջազգային հանրության կողմից հարգված ու ճանաչած գիտնականներ, գործարարներ, քաղաքական գործիչներ են և այլն: Ժամանակն է, որ բոլորը գիտակցեն, որ Հայաստանն իրենց հայրենիքն է, իրենք այս պետությանն են պատկանում: Այս առիթը օգտագործելով՝ վերակառուցենք մեր երկիրը հանուն ապագա սերունդների»,-նշել է Արմեն Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ հայ ազգը բավականաչափ հասուն և իմաստուն է, որ օգտվի այս պատմական հնարավորությունից և որ ինքը լավատես է: «Դուռը պետք է բաց պահենք, որ իսկապես բոլոր հայերը, ովքեր կարծում են, որ հայրենիքին տալու բան ունեն, հնարավորություն ունենան իրենց գիտելիքը, ժամանակը, էներգիան ներդնել այս երկրում: Եթե մենք դա բաց թողնենք, ես շատ կտխրեմ»,-եզրափակել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:

In 7 days instead of 7 years: Armenian President on awakening sense of being a citizen among people
YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. Armenia is a small country, but a global nation, therefore we should not miss the current opportunity to serve Armenians’ potential to Armenia, President Armen Sarkissian said via live video at the discussion titled ‘Armenia Tomorrow: Citizen Diplomacy at Work’ organized by the Institute of Armenian Studies of the University of Southern California, reports Armenpress.
Commenting on the recent domestic political developments in Armenia, the President called the opportunity to change the political system in Armenia through peaceful protests, expressing own views and beliefs as unique and perfect. “I think we, as Armenians, must be proud of what we achieved in April-May 2018. Of course, this creates great expectations throughout the world, not only among young Armenians. But it first of all makes the young Armenians to believe that they are the owners of this country, future, values and heritage. Secondly, the sense of being a citizen, responsible for the future is also very important”, the Armenian President said.
He said that when he was proposed to become a president, he was thinking that he has seven years to reach the point via different discussions, encouraging people so that they will feel themselves a citizen, will express their views freely, will fight for their own beliefs so that they will be honest and responsible while going to election. But, according to the President, this happened in seven days instead of seven years.
In this sense President Sarkissian highlighted the use of the Armenian potential and the fact not to miss this chance. “Most of Armenians living abroad are very good citizens in the countries they live, some of them are respected and recognized scientists, businessmen, politicians by the international community. It’s time for all to perceive that Armenia is their homeland, they belong to this state. By using this chance let’s reconstruct our country for the sake of future generations”, Armen Sarkissian said.
The President stated that the Armenian people are quite mature and wise to take advantage of this historic opportunity, and he is optimistic. “We need to keep the door open so that all Armenians, who think they have something to give to the homeland, will have an opportunity to invest their knowledge, time and energy in this country. If we miss this chance, I will be very sad”, the President added.