Հնարավոր արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությունը կախված կլինի քաղաքական մթնոլորտից
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ելք» խմբակցության ղեկավար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը, ով Արշակունյաց փողոցից միացավ երթ իրականացնող քաղաքացիներին, վստահեցրեց՝ անընդհատ վերլուծում են ներքաղաքական իրավիճակն ու պատրաստ են տարբեր զարգացումների: «Մենք բոլոր սցենարներին պատրաստ ենք, յուրաքանչյուր դեպքում ունենք մեր գործողությունները»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Փաշինյանը:
«Կմասնակցեք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, որոնք օրենքի ուժով պետք է անցկացվեն երկրորդ անգամ ԱԺ-ի կողմից վարչապետ չընտրելու դեպքում» հարցին՝ նա պատասխանեց. «Դա կախված կլինի մթնոլորտից, որովհետև ամեն օր մենք իրավիճակի փոփոխություն ենք ունենում: Վերջին 15 օրվա ընթացքում հանրապետությունում քաղաքական իրավիճակն ամեն օր փոխվում է, շուտով կփոխվի ամեն ժամ: Եվ դա կախված կլինի իրավիճակի վերլուծությունից»:
Փաշինյանի խոսքով՝ անգամ սադրիչներ լինելու դեպքում բռնությանը բռնությամբ չեն պատասխանելու: «Եթե կլինեն ինչ-որ անձանց կազմակերպված խմբեր, առանց բռնության կվնասազերծենք նրանց»,-ասաց պատգամավորը: Նրա կարծիքով՝ ինչ էլ լինի իշխանություն-ժողովուրդ հարաբերություններն էլ առաջվանը չեն լինի և որ Հայաստանի ժողովրդավարական ապագային որևէ բան չի սպառնում առնվազն ապագա 100 տարիներին:
Հայաստանի Ազգային ժողովը մայիսի 1-ին 56 դեմ և 45 կողմ ձայներով ձախողեց ՀՀ վարչապետի ընտրությունը: ՀՀ Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցությունը ՀՀ վարչապետի թեկնածու էր առաջադրել Նիկոլ Վովայի Փաշինյանին, այլ թեկնածություններ չէին առաջադրվել:
Համաձայն ՀՀ Մայր օրենքի՝ «վարչապետ չընտրվելու դեպքում քվեարկությունից յոթ օր հետո անցկացվում է վարչապետի նոր ընտրություն, որին մասնակցելու իրավունք ունեն պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի առաջադրած վարչապետի թեկնածուները: Եթե պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ վարչապետ չի ընտրվում, ապա Ազգային ժողովն արձակվում է իրավունքի ուժով»:

Pashinyan says participation in possible snap parliamentary elections to depend on political atmosphere
YEREVAN, MAY 2, ARMENPRESS. Nikol Pashinyan, head of the Yelk faction of the Armenian parliament, member of the Civil Contract party board, assures that they constantly analyze the domestic political situation and are ready for different developments, reports Armenpress.
He joined the citizens who are holding marches across Yerevan from the morning of May 2.
“We are ready for all scenarios, we have our actions in all cases”, Pashinyan said.
Asked whether he will participate in the snap parliamentary elections which will be held if the Parliament doesn’t elect a prime minister in the second round, Pashinyan said: “It will depend on the atmosphere as every day we have a change in the situation. Over the past 15 days the political situation in the Republic changes every day, and soon it will change every hour. And it will depend on the analysis of the situation”.
He added that even in case of provocations, they will not respond to violence by violence. “If there are some organized groups, we will neutralize them without any violence”, the lawmaker said. He added that nothing threatens Armenia’s democratic future at least in the coming 100 years.
CORRECTION: This article has been re-edited at 14:20 Yerevan time because of a misprint.
The original version contained a sentence saying: “He added that even in case of provocations they will respond to violence by violence”. A typographical error occurred during the publication of the article and the sentence was supposed to say: “He added that even in case of provocations they will not respond to violence by violence”.