Հռոմում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառում է անցկացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում է կազմակերպվել Հռոմի Սուրբ Նիկողայոս Հայ Կաթողիկե եկեղեցում ապրիլի 24-ին: Ինչպես Հռոմից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, միջոցառմանը մասնակցել է նաև Իտալիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտորիա Բաղդասարյանը:
Միջոցառման մեկնարկին նրանք նախ ծաղիկներ են դրել եկեղեցու բակում Հայոց Եղեռնի զոհերի հիշատակին տեղադրված հայկական խաչքարի մոտ, ինչից հետո Սուրբ Նիկողայոս Հայ Կաթողիկե եկեղեցում մատուցվել է պատարագ:
«Հայ համայնքն այսօր հավաքվել է մեր եկեղեցում, որպեսզի ոգեկոչենք Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: 103 տարի է անցել հայերին բնաջնջելու փորձից, սակայն մենք շարունակել ենք ապրել ու արարել, պահպանել ենք մեր հավատը, լեզուն և հայրենիքը, մեր մշակույթն ու եկեղեցիները: Այսօրվա մարդկանց ներկայությունը վկայում է այդ մասին»,- ասաց Բաղդասարյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում, ինչպես նաև աշխարհի հարյուրավոր քաղաքներում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման միջոցառումները վկայությունն են Անատոլ Ֆրանսի կողմից հնչեցված մարգարեական խոսքերի իրավացիության. այն է՝ «Հայաստանը մեռնում է, բայց Հայաստանը կվերածնվի նորից: Մի ժողովուրդը, որը չի ցանկանում մեռնել, չի մեռնի»:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են շատ պետություններ. առաջինը պաշտոնապես ընդունել է Ուրուգվայը 1965 թ.: Հայ ժողովրդի կոտորածը պաշտոնապես դատապարտել եւ ճանաչել են որպես ցեղասպանություն` ըստ միջազգային իրավունքի, հետեւյալ երկրները` Ֆրանսիա, Իտալիա, Բելգիա, Նիդեռլանդներ, Շվեյցարիա, Շվեդիա, Ռուսաստան, Լեհաստան, Լիտվա, Հունաստան, Սլովակիա, Կիպրոս, Լիբանան, Ուրուգվայ, Պարագվայ, Արգենտինա (2 օրենք, 5 բանաձեւ), Վենեսուելա, Չիլի, Բոլիվիա, Կանադա, Վատիկան, Ավստրիա,Լյուքսեմբուրգ, Գերմանիա, Չեխիա, Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգը, ԱՄՆ նահանգներից 48-ը՝ բացի Ալաբամայից և Միսիսիպիից:

Event dedicated to 103rd anniversary of Armenian Genocide held in Rome
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. An event dedicated to the 103rd anniversary of the Armenian Genocide was held in theSt.Nicolas Armenian Catholic ChurchofRome on April 24, Armenpress correspondent reports from Rome.
The event was attended by Armenia’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Italy Victoria Baghdasaryan.
At the beginning of the event they laid flowers at the Armenian cross-stone dedicated to the Genocide victims located in the Church’s yard which was followed by a liturgy in the St. Nicolas Armenian Catholic Church.
“Today the Armenian community has gathered in our Church to commemorate the innocent victims of the Armenian Genocide committed in the Ottoman Empire. 103 years have passed since the attempt to exterminate Armenians, but we continued to live and create, preserve our faith, language and homeland, culture and churches. The evidence of this is the presence of these people”, the Ambassador said.
She noted that the Armenian Genocide commemorative events both in Armenia and across the world are the proof of the truthfulness of the words of Anatole France who said: “Armenia is dying, but it will survive. A nation that does not want to die, does not die”.
Many countries have recognized the Armenian Genocide: Uruguay is the first country that acknowledged the Genocide in 1965. The following countries have condemned and recognized the massacre of Armenians as a genocide based on international law: France, Italy, Belgium, Netherlands, Switzerland, Sweden, Russia, Poland, Lithuania, Greece, Slovakia, Cyprus, Lebanon, Uruguay, Argentina (2 laws, 5 resolutions), Venezuela,Paraguay,Chile, Bolivia, Canada, Vatican, Austria, Luxembourg, Germany, the Czech Republic, Australia’s state of New South Wales, 48 US states.