Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հիվանդագին երևակայությամբ նենգափոխվում է ամեն ինչ. Շավարշ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շուտով կլրանա հարյուր տարի, ինչ Օսմանյան կայսրության ռազմական աջակցության շնորհիվ աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա առաջին անգամ ի հայտ եկավ երկրորդ թուրքական պետությունը՝ Ադրբեջան անվանումով: Տարօրինակ կերպով այդ պետությունը չի հիշում՝ ինչ է եղել ընդամենը երեկ, բայց «հիշում է», թե ինչ է եղել դարեր առաջ՝ մինչ իր ի հայտ գալը: Այս մասին նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը՝ պատասխանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունների վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հարցերին:
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունն առ այն, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հիմքն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն է:
- Ադրբեջանի ղեկավարի ասածը կիսաճշմարտություն է, քանի որ խնդիրը պետք է կարգավորվի թե՛ Արցախի, թե՛ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում: Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունն որևէ առնչություն չունի Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության հետ:
Ադրբեջանի նախագահը ձևացնում է, թե իբր մոռացել է, որ որպես բանակցությունների հիմք ընդունել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների փաստաթուղթը, համաձայն որի՝ Արցախի կարգավիճակը որոշվում է Արցախի ժողովրդի՝ պարտադիր իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով:
Ադրբեջանի նախագահի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ մտացածին որակումների լավագույն պատասխանը ազատ, անկախ, ժողովրդավարության ամրապնդման ուղիով ընթացող Արցախն է՝ իր ակտիվ քաղաքացիական հասարակությամբ:
-Ադրբեջանի նախագահը հերթական անգամ Հայաստանը և Արցախը ներկայացրել է որպես ադրբեջանական պատմական հողեր: Ինչպե՞ս դա կմեկնաբանեք:
- Շուտով կլրանա հարյուր տարի, ինչ Օսմանյան կայսրության ռազմական աջակցության շնորհիվ աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա առաջին անգամ ի հայտ եկավ երկրորդ թուրքական պետությունը՝ Ադրբեջան անվանումով: Տարօրինակ կերպով այդ պետությունը չի հիշում՝ ինչ է եղել ընդամենը երեկ, բայց «հիշում է», թե ինչ է եղել դարեր առաջ՝ մինչ իր ի հայտ գալը:
Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հիվանդագին երևակայությամբ անտեսվում կամ նենգափոխվում է ամեն ինչ. միջազգային իրավունքը, ներառյալ՝ ՄԱԿ Կանոնադրությունը, միջնորդների ջանքերը, ներառյալ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ղեկավարների հայտարարությունները, պատմությունը՝ սկսած անտիկ ժամանակաշրջանից մինչև մեր օրերը, ներառյալ՝ Ստրաբոնի, Պլուտարքոսի և այլ անտիկ հեղինակների աշխատությունները:
Տվյալ հայտարարությունն ուղղված է, առաջին հերթին, Ադրբեջանի ներքին լսարանին` բնիկ ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ բռնի ուծացման քաղաքականությունն արդարացնելու, ինչպես նաև երկրում հաստատված ավտորիտար ժառանգական ռեժիմը որպես ժողովրդավարության նվաճում հրամցնելու համար:

Azerbaijani leadership with morbid obsession ignores or distorts everything – Deputy FM
YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. Soon, it will be 100 years, since, with the military support of the Ottoman Empire, the second Turkish state called Azerbaijan has emerged on the world political map. Strangely, that state, while failing to remember what happened just yesterday, remembers what happened centuries ago, before its appearance, Deputy FM of Armenia Shavarsh Kocharyan said, answering the question of ARMENPRESS over Ilham Aliyev’s recent announcement.
Question: How would you comment the announcement of the President of Azerbaijan that the basis for the settlement of Nagorno Karabakh conflict is the territorial integrity of Azerbaijan?
Answer: The words of the Azerbaijani leader are half-truth, since the issue should be settled within the framework of the territorial integrity of both Artsakh and Azerbaijan. The territorial integrity of the Republic of Azerbaijan has nothing to do with the territorial integrity of the Republic of Artsakh.
President of Azerbaijan pretends as if he has forgotten that he has accepted the document of the OSCE Minsk Group Co-chairs as the basis for negotiations, according to which the status of Artsakh is determined by the legally binding expression of will of the people of Artsakh.
The best answer to Azerbaijani President’s made-up labeling of Nagorno-Karabakh is free, independent Artsakh with its vibrant civil society, which is moving forward on the path of strengthening democracy.
Question: President of Azerbaijan once again presented Armenia and Artsakh as Azerbaijani historical lands. How would you comment on that?
Answer: Soon, it will be 100 years, since, with the military support of the Ottoman Empire, the second Turkish state called Azerbaijan has emerged on the world political map. Strangely, that state, while failing to remember what happened just yesterday, remembers what happened centuries ago, before its appearance.
The Azerbaijani leadership with morbid obsession ignores or distorts everything: international law, including the UN Charter, the efforts of the mediators, including the statements by the Heads of the OSCE Minsk Group Co-chair countries, the history, starting from antiquity to the present, including works of Strabo, Plutarch and other antique authors.
This statement is directed, first of all, to the internal audience of Azerbaijan with the aim to justify the policy of violent assimilation of indigenous ethnic minorities, as well as to present the authoritarian hereditary regime established in the country as a democratic achievement.