Բելառուսն Ադրբեջանին կարող է մատակարարել «Պոլոնեզ» համակարգեր. ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքում է «Կոմերսանտ»-ի տեղեկությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական «Կոմերսանտ» պարբերականը տեղեկություն է հրապարակել այն մասին, որ 2018 թվականին Բելառուսը մտադիր է իրականացնել տասը «Պոլոնեզ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի առաջին արտահանման համաձայնագիրը: Համակարգի հավանական պատվիրատուն համարվում է Ադրբեջանը. վերջինիս պաշտպանության նախարարն այցելել էր Բելառուս, որտեղ ծանոթացել էր համակարգերի արտադրման տեխնոլոգիաների հետ:
Ուշագրավ է, որ ավելի վաղ՝ 2018 թվականի փետրվարին հաղորդվել էր, որ Հայաստանին հաջողվել է արգելափակել Բելառուսի տվյալ գործարքն Ադրբեջանի հետ:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը «Արմենպրես»-ի խնդրանքով արձագանքելով հիշյալ հրապարակմանը, հայտարարեց.
«Մեր դիրքորոշումը Ադրբեջան զենքի մատակարարումների վերաբերյալ հստակ է, այն փոփոխություն չի կրել։ Ինչ վերաբերում է կոնկրետ հրապարակմանը, ապա ԱԳՆ-ն սովորություն չունի մեկնաբանել անանուն աղբյուրների կողմից տրված տեղեկատվությունը»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Կոմերսանտ»-ի աղբյուրները նկատել են, որ այդ համաձայնագիրը բացասաբար է ընկալվելու հայկական կողմից՝ նշելով, որ «Հայաստանում գտնվող «Իսկանդեր» օպերատիվ մարտավարական հրթիռային համակարգերը կարող են զսպող դերակատարություն ունենալ հայ-ադրբեջանական հարաբերութուններում»:
Այն, որ «Պոլոնեզ»-ների առաջին մատակարարումը հնարավոր է արդեն 2018 թվականին, ասել է «Կոմերսանտ»-ի՝ Բելառուսի պաշտպանության նախարարությանը մոտ կանգնած աղբյուրը: Նրա խոսքով՝ առաջին պայմանագիրը ենթադրում է համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի 10 կոմպլեկտի արտահանում (դրա մեջ են մտնում հրթիռները, տրանսպորտային լիցքավորման մեքենաները, կառավարման կետը, ռադիոտեղորոշիչ կայանները և այլն): Իրավական փաստաթղթերը գտնվում են վերջնական փուլում, իսկ «հաճախորդն ավարտին է հասցնում իր ֆինանսական հարցերը»: Պարբերականի զրուցակիցը հրաժարվել է բացահայտել պատվիրատուի անունը, սակայն ռուսական պաշտպանական արդյունաբերության երկու ղեկավար անձինք հայտնել են, որ խոսքն Ադրբեջանի մասին է: Այդ երկրի արտաքին գործերի նախարարությունից հրաժարվել են մեկնաբանել տեղեկատվությունը:
«Կոմերսանտ»-ի ռազմադիվանագիտական աղբյուրը նախատեսվող համաձայնագիրը համարում է որպես «Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին «Իսկանդեր» համակարգերի մատակարարմանն Ադրբեջանի ուշացած պատասխան»: Նա հիշեցրել է, որ դեռևս 2016 թվականին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը սպառնացել էր «կործանարար հարված» հասցնել Ստեփանակերտին՝ Արցախի մայրաքաղաքին, սակայն օպերատիվ-տակտիկական հրթիռային համալիրի միայն մեկ դիվիզիոնի տեղափոխումը Հայաստան ստիպեց Ադրբեջանին հրաժարվել այդ ծրագրերից, իսկ դրանից հետո Ռուսաստանի միջնորդությամբ կողմերը նստեցին բանակցային սեղանի շուրջ:
Ավելի վաղ՝ 2018 թվականի փետրվարին հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանը թույլ չի տվել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ Բելառուսին «Պոլոնեզ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր վաճառել Ադրբեջանին: «Մենք ցանկանում էինք Ադրբեջանին վաճառել «Պոլոնեզ»-ներ: Սակայն Հայաստանը՝ ՀԱՊԿ-ում մեր գործընկերը, դեմ էր դրան: Գործարքը չկայացավ»,- հայտնել էր բելառուս ռազմական վերլուծաբան Ալեքսանդր Ալեսինը:

Беларусь может продать Азербайджану РСЗО «Полонез»: МИД Армении прокомментировал статью газеты “Ъ”
Российской газете «Коммерсантъ» стало известно, что в 2018 году Белоруссия планирует приступить к выполнению первого экспортного контракта на поставку десяти реактивных систем залпового огня (РСЗО) «Полонез». Вероятным заказчиком системы называется Азербайджан: министр обороны этой страны уже посещал Белоруссию, где знакомился с технологией производства РСЗО.
Примечательно, что ранее появилась информация о том, что в феврале 2018 года Армении удалось предотвратить данную сделку.
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян по просьбе Арменпресс прокомментировал данную публикацию издания “Ъ”: «Наша позиция по вопросу продажи оружия Азербайджану очень четкая, она не изменилась. Что касается конкретной публикации, то МИД не комментирует информацию от анонимных источников».
Источники “Ъ” говорят, что такой контракт будет негативно воспринят в Армении, но находящиеся там оперативно-тактические системы «Искандер» должны сыграть сдерживающий фактор в армяно-азербайджанских отношениях.
О том, что первая экспортная поставка «Полонезов» может состояться уже в 2018 году, “Ъ” рассказал источник, близкий к Минобороны Белоруссии. По его словам, первый твердый контракт подразумевает передачу десяти комплектов РСЗО (туда входят ракеты, транспортно-заряжающие машины, пункт управления, радиолокационные станции и т. д.). Юридические документы находятся на финальной стадии, а клиент «заканчивает решать свои финансовые вопросы», подчеркнул собеседник “Ъ”, добавив, что речи «о кредите со стороны Минска не идет». Раскрывать имя заказчика источник “Ъ” отказался, однако два топ-менеджера предприятий российской оборонной промышленности говорят, что речь идет об Азербайджане. В МИДе страны не стали комментировать “Ъ” эту информацию.
Военно-дипломатический источник “Ъ” считает, что готовящийся контракт можно вполне рассматривать как «несколько запоздалый ответ Азербайджана на поставки Россией комплексов "Искандер" в Армению». Он напомнил, что еще в 2016 году министр обороны Азербайджана Закир Гасанов пригрозил нанести «сокрушительный удар» по Степанакерту. Но передача одного дивизиона ОТРК Армении заставило Азербайджан от этих планов отказаться, после чего стороны при посредничестве России удалось усадить за стол переговоров.
Ранее стало известно, что Армения не позволила участнице ОДКБ Беларуси продать Азербайджану ракетные комплексы залпового огня «Полонез». «Мы хотели продать Азербайджану ракетные комплексы залпового огня «Полонез». Однако наш партнер по ОДКБ Армения была против. Сделка не состоялась»,- сообщил военный аналитик Александр Олесин.