Բելառուսն Ադրբեջանին կարող է մատակարարել «Պոլոնեզ» համակարգեր. ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքում է «Կոմերսանտ»-ի տեղեկությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական «Կոմերսանտ» պարբերականը տեղեկություն է հրապարակել այն մասին, որ 2018 թվականին Բելառուսը մտադիր է իրականացնել տասը «Պոլոնեզ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի առաջին արտահանման համաձայնագիրը: Համակարգի հավանական պատվիրատուն համարվում է Ադրբեջանը. վերջինիս պաշտպանության նախարարն այցելել էր Բելառուս, որտեղ ծանոթացել էր համակարգերի արտադրման տեխնոլոգիաների հետ:
Ուշագրավ է, որ ավելի վաղ՝ 2018 թվականի փետրվարին հաղորդվել էր, որ Հայաստանին հաջողվել է արգելափակել Բելառուսի տվյալ գործարքն Ադրբեջանի հետ:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը «Արմենպրես»-ի խնդրանքով արձագանքելով հիշյալ հրապարակմանը, հայտարարեց.
«Մեր դիրքորոշումը Ադրբեջան զենքի մատակարարումների վերաբերյալ հստակ է, այն փոփոխություն չի կրել։ Ինչ վերաբերում է կոնկրետ հրապարակմանը, ապա ԱԳՆ-ն սովորություն չունի մեկնաբանել անանուն աղբյուրների կողմից տրված տեղեկատվությունը»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Կոմերսանտ»-ի աղբյուրները նկատել են, որ այդ համաձայնագիրը բացասաբար է ընկալվելու հայկական կողմից՝ նշելով, որ «Հայաստանում գտնվող «Իսկանդեր» օպերատիվ մարտավարական հրթիռային համակարգերը կարող են զսպող դերակատարություն ունենալ հայ-ադրբեջանական հարաբերութուններում»:
Այն, որ «Պոլոնեզ»-ների առաջին մատակարարումը հնարավոր է արդեն 2018 թվականին, ասել է «Կոմերսանտ»-ի՝ Բելառուսի պաշտպանության նախարարությանը մոտ կանգնած աղբյուրը: Նրա խոսքով՝ առաջին պայմանագիրը ենթադրում է համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի 10 կոմպլեկտի արտահանում (դրա մեջ են մտնում հրթիռները, տրանսպորտային լիցքավորման մեքենաները, կառավարման կետը, ռադիոտեղորոշիչ կայանները և այլն): Իրավական փաստաթղթերը գտնվում են վերջնական փուլում, իսկ «հաճախորդն ավարտին է հասցնում իր ֆինանսական հարցերը»: Պարբերականի զրուցակիցը հրաժարվել է բացահայտել պատվիրատուի անունը, սակայն ռուսական պաշտպանական արդյունաբերության երկու ղեկավար անձինք հայտնել են, որ խոսքն Ադրբեջանի մասին է: Այդ երկրի արտաքին գործերի նախարարությունից հրաժարվել են մեկնաբանել տեղեկատվությունը:
«Կոմերսանտ»-ի ռազմադիվանագիտական աղբյուրը նախատեսվող համաձայնագիրը համարում է որպես «Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին «Իսկանդեր» համակարգերի մատակարարմանն Ադրբեջանի ուշացած պատասխան»: Նա հիշեցրել է, որ դեռևս 2016 թվականին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը սպառնացել էր «կործանարար հարված» հասցնել Ստեփանակերտին՝ Արցախի մայրաքաղաքին, սակայն օպերատիվ-տակտիկական հրթիռային համալիրի միայն մեկ դիվիզիոնի տեղափոխումը Հայաստան ստիպեց Ադրբեջանին հրաժարվել այդ ծրագրերից, իսկ դրանից հետո Ռուսաստանի միջնորդությամբ կողմերը նստեցին բանակցային սեղանի շուրջ:
Ավելի վաղ՝ 2018 թվականի փետրվարին հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանը թույլ չի տվել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ Բելառուսին «Պոլոնեզ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր վաճառել Ադրբեջանին: «Մենք ցանկանում էինք Ադրբեջանին վաճառել «Պոլոնեզ»-ներ: Սակայն Հայաստանը՝ ՀԱՊԿ-ում մեր գործընկերը, դեմ էր դրան: Գործարքը չկայացավ»,- հայտնել էր բելառուս ռազմական վերլուծաբան Ալեքսանդր Ալեսինը:

Belarus can supply Polonez systems to Azerbaijan – Armenian MFA responds to KOMMERSANT reports
YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. Russian Kommersant newspaper has reported about the intention of Belarus to implement the agreement on exporting 10 Polonez multiple launch rocket systems. Azerbaijan is believed to be the possible buyer of the systems. Earlier, Azerbaijan’s defense minister had visited Belarus to get acquainted with the production technologies of the weapons.
Interestingly, earlier, in February 2018, it was reported that Armenia had managed to block the Azerbaijan-Belarus deal.
“Our position on supplying arms to Azerbaijan is clear and has not changed. As refers to the given report, the MFA has not the work style to comment on information received from anonymous sources”, spokesperson of the Foreign Ministry of Armenia Tigran Balayan announced in an interview with ARMENPRESS, responding to the reports of Kommersant.
The sources of Kommersant had noted that the deal will be received negatively in Yerevan, adding that the Iskanders located in Armenia can act as a deterrent in the relations between Armenia and Azerbaijan.
Kommersant’s source close to the Belarusian defense ministry informed that the first supply can take place already in 2018. According to him, the first agreement is about the export of 10 multiple launch rocket systems. Legal procedures are in the final stage, while the customer completes it financial issues. The source refused to reveal the buyer, but two top managers in the Russian defense industry informed that it’s Azerbaijan. Azerbaijan’s foreign ministry has not commented yet.
The source of Kommersant assesses the agreement as a delayed answer to the Iskanders supplied to Armenia by Russia. He reminded that back in 2016 Azerbaijan’s defense minister Zakir Hasanovhad threatened to inflict a “destructive blow” on Stepanakert, Artsakh’s capital, but the supply of only one division of the Iskander forced Azerbaijan to think better, after which the sides started to negotiate under Russian brokering.
But earlier this year, sources both in Minsk and Yerevan reported that Armenia had managed to block that deal. Armenia and Belarus are both members of the Collective Security Treaty Organization. “We wanted to sell “Polonez” systems to Azerbaijan but Armenia, our CSTO partner, was against that deal. The deal was blocked”, Belarusian military analyst Alexander Alesin said.