Արմեն Սարգսյանը ընդունեց կառավարության հրաժարականը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄՆԵՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ապրիլի 9-ին ստորագրել է առաջին հրամանագիրը՝ ՀՀ կառավարության հրաժարականն ընդունելու մասին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արմեն Սարգսյանն ավելի վաղ հանդիպել էր վարչապետ Կարեն Կարապետյանին:
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում գումարված ԱԺ հատուկ նիստի ընթացքում կայացել է ՀՀ չորրորդ նախագահ Արմեն Սարգսյանի պաշտոնի ստանձնման արարողությունը։ Նորընտիր նախագահն ընթերցել է երդման տեքստը, ապա հանդես էլ եկել ելույթով։
ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ կառավարության անդամները շարունակում են իրենց պարտականությունների կատարումը մինչև նոր Կառավարության կազմավորումը:
Ապրիլի 9-16-ը ՀՀ վարչապետի թեկնածուի առաջադրման ժամկետն է, իսկ ապրիլի 17-ին խորհրդարանը բաց անվանական քվեարկությամբ կընտրի ՀՀ վարչապետին: Կառավարությունը կազմավորվում է վարչապետ նշանակվելուց հետո՝ տասնհինգօրյա ժամկետում: Իր նշանակումից հետո վարչապետը հնգօրյա ժամկետում Հանրապետության նախագահին առաջարկում է փոխվարչապետների և նախարարների թեկնածուներին: Հանրապետության նախագահը եռօրյա ժամկետում կամ նշանակում է փոխվարչապետներին և նախարարներին, կամ դիմում է Սահմանադրական դատարան: Սահմանադրական դատարանը դիմումը քննում և որոշում է կայացնում հնգօրյա ժամկետում: Եթե Հանրապետության նախագահը եռօրյա ժամկետում չի կատարում սույն հոդվածով սահմանված պահանջները, ապա համապատասխան փոխվարչապետը կամ նախարարը նշանակված է համարվում իրավունքի ուժով:
Կառավարության կազմավորումից հետո՝ քսանօրյա ժամկետում, վարչապետն Ազգային ժողով է ներկայացնում Կառավարության ծրագիրը:

YEREVAN, APRIL 9, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian signed the first decree on April 9 on accepting the government’s resignation, the Presidential Office told Armenpress.
Earlier Armen Sarkissian met with Prime Minister Karen Karapetyan.
Inauguration ceremony of the 4th President of Armenia Armen Sarkissian was held at the special session of the Parliament in the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex on April 9.
In accordance to the Constitution, Cabinet members will serve as acting ministers until a new government is formed. The term for nominating a candidate for Prime Minister is April 9-16, while the election will take place on April 17 in the Parliament of Armenia under an open voting. The government will be formed within 15 days after a Prime Minister is appointed. The new Prime Minister will then recommend candidates for Vice-PMs and ministers to the President within five days. After this, the President within three days either appoints the Vice PMs and ministers or addresses the Constitutional Court.
The Constitutional Court examines the application and rules a judgment within five days. If the President does not fulfill the requirements under this article within three days, then the given Vice PM or minister is considered appointed by virtue of law.
Within 20 days after the government is formed, the Prime Minister will present the Government’s Program to the Parliament.