ԱՄՆ-ն արտաքսում Է ռուս 60 դիվանագետների եւ փակում Սիեթլում ՌԴ գլխավոր հյուպատոսությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը որոշում Է ընդունել երկրից արտաքսել ռուս 60 դիվանագետների եւ փակել Սիեթլում ՌԴ-ի գլխավոր հյուպատոսությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 26-ին հայտնել Է «Ասոշիեյթեդ պրես» գործակալությունը:
Ինչպես նշում Է «Ինտերֆաքս»-ը, այս միջոցները ձեռնարկվել են Մեծ Բրիտանիայի Սոլսբերի քաղաքում ՌԴ Գլխավոր հետախուզական վարչության նախկին աշխատակից Սերգեյ Սկրիպալի եւ նրա դստեր՝ Յուլյայի թունավորման շուրջ ստեղծված իրադրության կապակցությամբ:
Նշվում Է, որ արտաքսվող դիվանագետները պետք Է մեկ շաբաթվա ընթացքում լքեն ԱՄՆ-ի տարածքը: Իր հերթին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն մարտի 26-ին հայտնել Է, որ իր երկիրը Սոլսբերիի միջադեպի կապակցությամբ արտաքսում Է 13 ռուս դիվանագետների: Ռուսաստանի նկատմամբ համանման միջոցառումների մասին արդեն հայտարարել են Գերմանիան, Ֆրանսիան, Լիտվան, Լատվիան, Էստոնիան, Լեհաստանը, Չեխիան:
Անցած շաբաթվա վերջին The Times թերթը հայտնել Էր, որ, իր տվյալներով, մինչեւ քսան երկիր պատրաստ Է հայտարարել վերը նշված գործի կապակցությամբ ռուս դիվանագետների արտաքսման մասին:

Trump expels 60 Russian diplomats in wake of UK nerve agent attack
YEREVAN, MARCH 26, ARMENPRESS. US President Donald Trump is ordering the expulsion of 60 Russian diplomats and the closure of the Russian consulate in Seattle, Washington, in the wake of the UK nerve agent attack, the White House announced Monday, CNN reported.
The US President is taking the action in response to the poisonings of a former Russian double agent and his daughter in England, the administration announced.
Forty-eight of the diplomats work at the Russian embassy and a dozen at the United Nations in New York. They and their families will have seven days to leave the country.
"The United States takes this action in conjunction with our NATO allies and partners around the world in response to Russia's use of military grade chemical weapons on the soil of the United Kingdom, the latest in this ongoing pattern of destabilizing activities around the world," White House press secretary Sarah Sanders said.
On 4 March 2018,Sergei Skripal, a former Russian intelligence officer, and his daughter Yulia, visiting him from Moscow, were poisoned with aNovichoknerve agentinSalisbury, England.As of 13March2018,they remain critically ill atSalisbury District Hospital.The poisoning is being investigated by British authorities asattempted murder.